in

Dağcılık Yapanlar İçin Diyet Programı

Dağcı

Bildiğiniz gibi dağlara tırmanmak ve rekor kırmak çok zor bir iştir. Bunun için vücudunuzun kaslı ve esnek olması gerekmektedir. Birçok dağcının uyguladığı diyet programı mevcuttur. Vücudun bu kadar gelişmesi için kesinlikle sağlıklı besinler tüketilmelidir. Eğer dağcılık yapıyorsanız ve bir diyet programına ihtiyacınız varsa aşağıdaki bilgileri okuyarak sizde kendinize göre bir diyet programı hazırlayabilirsiniz.

1. Sabah Kahvaltısı

Yiyecek: Öncelikle her sofrada olmazsa olmaz haşlanmış yumurta olmalıdır. Eğer siz vücut geliştirmek ve dağcı olmak istiyorsanız sabah kahvaltıda en az iki adet yumurta yemelisiniz. Sonra 50 gram beyaz veya kaşar peynir tüketmelisiniz. Tabi ki olmazsa olmazlardan bir diğer besin ise zeytindir. Sabah kahvaltıda 8 veya 10 adet zeytin yerseniz bu sizin için yeterli olur. Bir veya iki kaşık bal ve pekmez yemenizde kesinlikle fayda vardır. Bu şekilde sabah diyet program listesini başarıyla tamamlamış olursunuz.

İçecek: Sabah kahvaltı sofrasında kesinlikle bir bardak süt veya doğal sıkma meyve suyu olmalıdır. Eğer bu iki içeceği sevmiyorsanız kendinize süzme yoğurttan ayran yapabilirsiniz.

2. Ara Öğün

Yiyecek: Günlük ara öğünü kesinlikle program listesine eklemelisiniz. Eğer yanınızda elma, armut, çilek, portakal gibi meyveler varsa bir adet yemenizde fayda vardır. Bu şekilde vücudunuz daha iyi bir şekilde çalışma performansı gösterecektir.

İçecek: Eğer yanınızda meyve yoksa ve bir kutu meyve suyu varsa kesinlikle onu içmelisiniz. Bu bir adet meyve kadar size enerji verecektir.

Dağcı

3. Öğle Yemeği

Yiyecek: Öğle yemeğinde protein kaynağı olan et veya tavuk yemelisiniz. Ardından doğal bir kapta yoğurt ve bir tabak zeytinyağlı salata tüketmelisiniz. Bu sizin açlığınızı gidermenizi ve sağlıklı bir şekilde beslenmenize yardımcı olur.

İçecek: Sıvı olarak ise bir bardak ayran veya sıkma meyve suyu içebilirsiniz.

4. İkinci Ara Öğün

Yiyecek: Bir diğer ara öğün ise öğleden sonradır. Elinize yirmi adet kadar fıstık, fındık veya ceviz alarak enerji bakımından düşüş yaşamazsınız.

İçecek: Her zaman olduğu gibi bir kutu meyve suyu işinizi görür.

5. Akşam Yemeği

Yiyecek: Tıpkı Öğle yemeğinde olduğu gibi ızgara çeşidi et tüketebilirsiniz. Yanında ise bir porsiyonluk zeytinyağlı salatanın olmasında fayda var.

İçecek: Yemeğin yanında bir bardak meye suyu içip arkasından bir bardak kahve tüketebilirsiniz. Fakat kahve günlük en az bir bardak olmalıdır aksi takdirde kafein içerdiği için vücudunuza zararı olabilir.

yazar

Yazar: The Necmi

Blog YazarBlog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.