DAHA AZ

Sıradaki sözümüz bilincini yeni açanlar için gelsin. Değer paradoksundaki elmas ve su misali. Bir şeyin kullanım değeri ile piyasa değeri farklıdır. Bir şeyin az olması onu değerli yapar. Tıpkı G.King’ in  Bolluk Paradoksunda bahsettiği gibi. ‘’Kötü ürün iyi hasılat getirir.’’ Peki seni değerli yapacak olan şey nedir? Bir başkasının senin hakkındaki düşünceleri ve davranışları suni bir hava yaratır. Taraftara ihtiyaç duyan bir yapınız varsa her zaman dolu tribünler göremezsiniz hayatınızda. Az olmalısınız. Az uyumalı, az sevmeli, az çalışmalı, az konuşmalı, az bilmeli… Cehaletin mutluluk ve rahatlık vermesi bu yüzdendir. Cahilce edilen sözlere sadece güleriz. Bildiğini göstermeye çalışanları eleştiririz. Çünkü sizin doğrunuza bir dik indirmiştir. Doksan derecelik bir hata. Söylediğinden çok dış görünüşüne odaklanmaya başlarız. Duruşu ve kararlı yapısı ile söylediklerinin doğru olması doğru orantılıdır. Sağlam bir duruşa sahip değilse söylediklerini haksız bulmaya başlarız.

Sizi değerli yapacak olan şey kuru bir özgüvenden ziyade altı dolu cümleler. Kendinize güvenmeniz olmazsa olmazınız. Kendine değer vermeyen birisi için çok iddialı durmak istemezsin. İddialı olması gereken aslında cümlelerin ve duruşun. Tip çoğu zaman önemli değildir. Yoksa cansız mankenlere de yüz ifadesi eklerlerdi.

Bir rakamın sıfır olması sana ne ifade ederdi? Sıfır rakamının kaybedeceği bir şeyi olmadığı gibi korkusuzdur da. Kendisine temas eden en yüksek de olsa kendi seviyesine çeker. Sohbetin düzeyini bir sıfır rakamı gibi siz belirlemelisiniz ki düzeyi kendi seviyenize çekmeyi başarın. Kelimeleriniz yeterince dekolteli değilse ilgi çekmez. Açık olmanız işinize yarayacaktır. Sizi kaba biri yapmasından korkmayın. Tam tersi samimi ve sempatik olacaksınız. Diliniz asosyal olmasın. Bırakın da kemiği olmadığını görsünler.

Sıfırın gücü hiç olmasından. Birin gücü az olmasından. Bütün listeler azdan başlar ve çoğa doğru ilerler. İnsan büyüdükçe azalır. Seksen yaşındaki adamın son sözleri değerlidir. Birazdan sıfır olacaktır çünkü. Bir insanı az gördüğün için özlersin. Tanrının özel olması tek olmasındandır. Kavgaların sebebi her zaman çok olmasındandır. Yeni tanıştığın insanı az tanıdığın için sana zararsız gelir. Rakamlar seni az yapmaz. Az olması gereken sensin.

İshak IŞILAK
En büyük acının kendininkinin olduğunu düşünüyorsun.Dünyadan haberi olmayan bütün gerizekalılar gibi.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Hayatın anlamsızlığı
Sonraki
ROACUTANE -1. AY

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.