Cesur Yeni Dünyada Pazarlama: İçerik Pazarlama Nasıl Yapılır?

İçerik pazarlama ifadesini son yıllarda epey duymuşsunuzdur. Son yıllarda popülaritesini arttırmış olsa da aslında içerik pazarlamanın tarihi internetten çok öncelere dayanmaktadır.

İçerik pazarlaması, dijital dünyadaki yeni medya ekosisteminde müşterilerin dikkatini çekecek içerikler hazırlayarak veya var olan müşterilerin duyusal konumlandırma çalışmaların yapıldığı yeni nesil dijital iletişim ve pazarlama süreci ve stratejisidir. İçerik Pazarlama Enstitüsü kurucusu Amerikalı Joe Pulizzi’nin tanımı şu şekildedir:

“içerikle pazarlama, net olarak, çekmek, bağlılıklarını sağlamak için ilgili ve değerli içeriğin yaratılması ve dağıtılmasını kapsayan pazarlama tekniğidir.”

İçerik pazarlaması, geleneksel pazarlama yöntemlerinin aksine mevcut müşteri kitlesinin ihtiyacı olan bilgiyi sunarak sürece katılmalarını ve yeni ihtiyaçlar oluşturma sayesinde müşterilerin ilgisini markaya çekmeyi amaçlar. Yani içerik pazarlaması ürün satışı yapmak değildir. İçerik pazarlaması, piyasaya yeni giren ürününüzle ilgili karşı tarafa bilgi verip, bu ürünün karşı taraf ihtiyacına olan faydası sayesinde hedef kitlenin ilgisini markaya çekmektir.

İstatistiklere göre 10 tüketiciden 7’si okudukları makaleleri, izledikleri video ve görsel içerikleri geleneksel pazarlama yöntemlerine tercih ederler ve bu pazarlama yöntemi ile markaların tüketici ihtiyaçlarına çözüm sunan servis ve ürünlerine dair bilgi sahibi olmayı tercih ediyorlar.

Genel Durum

Uzun vadeli bir strateji olan içerik pazarlamada temel unsur müşteri kitlesiyle sağlam bir ilişki kurmak ve insanlara yüksek kalitede içerikler kurarak sadakat sağlamak. İçerik pazarlamanın temelinde yüksek kaliteli içerik ve hikaye anlatıcılığı olduğu için içerik pazarlama kavramının bu ismi almadan çok daha öncelere dayandığını anlamak zor değil. Tabii bu da internet harici farklı kaynaklardan çevrimdışı içerik pazarlama ile ilgili öğrenilebilecek çok sayıda bilgi olduğunu gösteriyor. Fakat hikaye anlatıcılığının yıllar içerisinde değişimiyle birlikte insanların teknolojiyle birlikte yaşıyor olması inkar edilemez bir gerçek. Bu da interneti içerik pazarlamada vazgeçilmez bir unsur haline getiriyor.

İçerik Pazarlamasında İzlenecek Adımlar

İçerik pazarlama için yöntemler yıllar içinde değişse de temelde şu 3 kurala dayanmaktadır;

  • İnsanların yarasını/ihtiyacını bul
  • Yarayı kaşı
  • Problemi çöz

Kısaca özetlemek gerekirse temelde içerik pazarlaması şu adımlara dayanır:

Hedefleri belirlemek: Vizyon ve misyonlarınıza yönelik pazarlama hedeflerinizi belirleyin. Ardından hitap edeceğiniz hedef kitleyi yaptığınız analizler sonucunda belirleyerek, onları tanıyın. Hedef kitlenizi demografik özelliklerinden neleri sevdiklerine, değer verdikleri olgulardan tutkularına kadar en ince ayrıntısıyla öğrenin. Bu markanız ile hedef kitleniz arasında samimi bir bağ kurmanız için önemlidir.

Strateji oluşturmak: Hedef kitlenize yönelik oluşturacağınız içeriklerde vermek istediğiniz mesaj ya da çözümler neler olacak? Stratejinizi belirlerken öncelikle bu soruya yanıt verin. Markanızın nasıl tanınmasını istiyorsanız, bunun saptayın ve detaylandırın. Bu stratejiyi hangi dijital kanallardan nasıl yansıtacağınıza karar verin. Bu konuda sosyal medya ilk akla gelen tercih olsa da, yine de her içerik için farkli kanallar vardır ve ihtiyaca yönelik kanal seçimi çok önemlidir. Ürününüzü veya hizmetinizi en çok gösterebileceğiniz ve markanızı en iyi tanıtabileceğiniz kanala karar vermelisiniz.

Stratejinizi belirlerken karşılaşabileceğiniz sorunları da düşünüp belirlemelisiniz böylece alternatif planlarınızı oluşturup fırtınalı durumlara hazırlıklı olursunuz.

İçerik belirleme: Pazarlama kısmındaki en önemli adıma geldik. Pazarlama stratejisi ve pazarlama yollarının bu kadar önemli olmasının temeli pazarlamaya değecek içeriği belirlemektir. Hedef kitlenize hangi tür içeriklerle ve hangi konuları ele alarak hitap edeceksiniz? İçeriklerinizin zaman aralığı nasıl olmalı? Bu sorulara cevap vererek detaylı yapılandırma yapın. Anlatımlarınızda güven ve sadakat oluşturan sade bir dil kullanın.

Düzenli ölçümler yapmak: Yayınladığınız içeriklerde başarınızı ölçebilmek ve farklı stratejiler belirleyebilmek için verimlilik ve etkinlik analizleri yapmalısınız. SEO çalışmaları yaparak hedef kitlenizin markanıza ulaşmasını kolaylaştırın. İçeriklerinizin daha fazla kişiye ulaşması için doğru dijital araçları kullanın. Böylece bu analizler sonucunda içerik pazarlamasında doğru yolda olup olmadığınıza karar verip geriye dönük iyileştirmeler ve ileriye dönük planlamalar yapabilirsiniz.

Sosyal medyanın gücünden faydalanın: İçeriklerinizi bir blogda ya da web sitenizde yayınlamanız yetmez. Hedef kitlenizin markanızla sadakat bağı kurması, markanızın saygınlık ve güvenilirlik kazanması için içerik pazarlaması stratejilerinizi sosyal medya ağlarında konumlandırmalısınız.

İçerik pazarlama ile ilgili şimdilik verebileceklerim bu kadar. Bir başka yazıda farklı yönüyle ele almak için tekrar burada olacağım:)

yazar

Yazar: Gizli Özne

Blog YazarBlog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 Yorum