Çaresizlik Ve Depresyon İçindeyim, Ne Yapacağım?

Çaresizlik Ve Depresyon Nedir?

Çaresizlik, demesi çok kolay fakat yaşaması çok zor bir şeydir, Demem o ki çaresizlik Yaşla alakalı değil hayatımızın her yerinde mevcut peki biz ne yaparsak bu çaresizliği yenebiliriz? haydi gelin beraber bakalım.

İki konumuzu da ayrı ayrı anlatacağım öncelikle Çaresizlik ile başlayalım.

Çaresizlik her ne kadar yaşla alakalı olmuyor diyor olsak bile yaşın büyüdükçe getirdiği sorumlulukların büyüklüğüne bağlı olarak hissettirdiği Çaresizlik farklı olabilir. “ama nasıl kurtulacağım” diyorsanız aslında çözümü gerçekten çok basit çaresizlik genelde çaresi olmadığına “İnandığın” veya “Görmediğin” bir çözümü bulmadığın da ortaya çıkar. Çaresi olmayan hiçbir şey yoktur arkadaşlar, eminiz ki demesi kolay olsa da yapması çok zor şahsen bir sürü berbat şeyi atlatmadık mı hepimiz? şuan da size size acı veren şeyler ileride gülümsetecek şeyler. Mesela bir örnek verelim “5 yaşındayken dizin kanadığında” çok ağlamıştın değil mi? ama eğer şimdi ki dizin 5 yaşında ki gibi kanasa aynı acıyı alır mıydın yoksa sadece o bölgeyi sızlatacak tatlı bir acı mı olurdu? tabii olurdu ve bugün bulamadığın veya göremediğin bir şey için kendini ve çevreni de suçlamalısın hayatın boyunca senin yanında olacak insanlar tanıman senin için her şeyi daha da basitleştirecektir boşuna dememiş Dostoyevski “Karga çöplüğe, bülbül güle götürür” diye. Çaresizliğin getirmiş olduğu bir çok ruhsal bunalım maalesef ki bedenimize de yansımakta örnek olarak bağışıklık gücünün azalması, yanlış kararları doğru bulmak, dikkat dağınıklığı, odaklanma problemi ve bir çok benzeri problemi de beraberinde getirir. Elbet hayatında güldüğün bir an oldu hepimizin eğer en az güldüğünüz 5 anınız varsa lütfen bu kısmı atlayıp depresyona geçin çünkü ruhunuz da mental olarak hiçbir etki bırakmayacaktır.

Düşündün değil mi? “Ama benim güldüğüm hiçbir an yok ki” dedin kendine çaresizce, inan ki o kadar acıya, öz güvensizliğe  rağmen yüzünden gülümsemeyi ihmal etmeyen o kadar çok insan tanıyorum ki sana anlatamam. Evet, arkadaş grubun olmayabilir, arkadaşın olmayabilir kim bilir belki de hiç arkadaşın olmamıştır. Seni dışlayan insanlar olabilir ama kendine inanmalısın ki hayatta hiçbir şey senin kadar değerli değil zaten bu yazıyı okuyacak kadar çaresizsen bir de bunu başka insanların hayatı kararmasın diye yazan beni düşün? şaka yapıyorum beni boşver önemli olan sensin, bazı insanlar için kendi canını bile vermeye hazırdın ancak hepsi seni yüzüstü bırakmadı mı? inan ki o insanlar hayatından çıktığı için bugün olmasa bile yarın yarın olmasa bile ertesi gün çok mutlu olacaksın. Hayatımız boyunca doğum günü dışında kaç defa birinin bize “iyi ki varsın” dediğini duyduk değil mi? sanki sonsuz bir evrendeymiş gibi yaşayan insanların içerisinde kaybolduk bunu sana kimse söylememiş olsa da olmasa da veya yukarıda dediğimi takmayıp okumaya devam ettiyesen de

“İyi ki varsın”

Depresyon;

İçine girdiğimiz zaman içinden çıkamayacağımız bir konudur bu, lütfen depresyonu hafife almayınız. Depresyon devamlı olarak yastığınıza haykırarak ağladığınız bir şey değildir. ya da tüm gün yataktan çıkmamak değildir. Depresyon mutlu olamamak demektir. yani hayat devam eder ve siz de yaşamaya devam edersiniz depresyon da normal hayatta güleceğiniz bir şakanın, esprinin karşında ki kişinin zoruna gitmesin diye zorla gülmek gibidir. hayatın anlamını bulmaya çalışırken kaybolmaktır depresyon, kaybolmuş bir anlamı ararken kaybolur insan aslında sanki kulaklığının tek tarafı bozulmuş gibidir depresyon, evet, bir şeyler var ama yine de bir eksiklik var. hayat aynı tek tarafı bozulmuş kulaklık gibidir artık o insan için, o kulaklık senin için her şey olabilir, o senin için bir insan olabilir, veya senin için başka bir şey olabilir o kulaklığa çok fazla anlam yükleyebilirsin ama sonucu hiç iyi olmaz çünkü o bir kulaklık. herkes çok basit çözümler önermez mi sana hayatında? düşün biriyle bu konuyu doğrudan konuşacaksın, ona diyorsun ki “Kulaklığımın tek tarafı bozuldu, ne yapacağımı bilmiyorum” ve o da utanmadan sana “Yeni bir tane kulaklık alsana” der çözüm mantıklı ancak sana kulaklık alacak paranın olup olmadığını sormaz karşında oturan kişi. sadece göründüğü gibi zannederler her şeyi. Bu yüzden İnstagram’a her girdiğinde herkes kendi hayatını mükemmel gösterir zaten, Tatile gidip bir Hikaye atmanın amacı nedir ki? zaten insan gerçekten eğlendiğin de telefonunun yerini bile unutur. yani size bu kadar basit çözüm öneren insanlardan gerçekten  uzak durmak her zaman sizin yüreğinize su serper. “Peki ben bunun üstesinden nasıl geleceğim?” diyorsanız, iyi dinleyin Depresyon halindeyken çıkışı ararken kaybolursunuz, bu konuda hemfikiriz. bir şeylere anlam yüklemeyin artık, boşverin onları kendinize yeni şeyler bulmaya çalışın bir şeyler yapın bu yazıyı okuyarak sizi iyileştiremem size yeni fikirler verebilirsem veririm ve siz de bu fikirler ile kendiniz kendinizi iyileştirebilirsiniz. Motivasyonunuzu kaybetmeyin eğer kaybettiyseniz bile yeniden bulun içinizde ki ruhu bulmalısınız gece gök yüzüne bakarken hayallere dalıp ağlamayı kim ister? Depresyondayken hepimiz sabah güneşe bakarız güneşte bir yıldız diye ve gözümüz kamaşır, acır, ve gözümüz acıdığı içinde geceleri o muhteşem dolunayı ve etrafında ki küçük parlak yıldızları görmüyoruz çünkü kendi kafamızda “eğer bir daha bakarsam yine gözüm acıkayacak kamaşacak” diyoruz depresyon kesinlikle hafife alınması gereken bir şey değildir eğer imkanınız var ise bir terapiste gidip profesyonel yardım almalısınız eğer yoksa da psikolog da aynı şeydir.

Psikoloğa giden kişi DELİ DEĞİLDİR!

Psikolağa gitmek delilik değildir. eğer bu yüzden size deli muamelesi yapan rezalet insanlar varsa bir çırpıda silin hepsini. hiçbiri sizin hayatınız da olmayı hak etmiyor. hiçbiri sizinle bir an bile geçirmeyi hak etmiyor demektir. Psikoloğa her şeyi anlatabilirsiniz. eğer utanacak bir şeyiniz varsa gidin ve direkt anlatın adını falan sormayın bir daha gitmez ve o kişiyi de bir daha görmezsiniz.

Her şeye rağmen gülümsemek ve bir çok şeye rağmen mutluluğun formülünü bulmaya çalışmak hiçbir zaman eziklik olmadı, olmayacakta, hayatta kendi bile çabalamadan hazıra konan insanlardan uzak durun yeni insanlara her zaman açık olun eğer iyi biriyse mutlu olursunuz kötü biriyse tecrübe kazanırsınız. Beraber bir çok anı geçirin ve kendinizi hiçbir zaman kimseden ne aşağı ne de yukarı tutun hepimiz eşit bireyleriz. kimisi çok üzüldü kimisi çok güldü fakat bu kimse üzülmeyecek veya kimse gülmeyecek demek değildir.  hayatınız da size değer veren insanları alın arkadaşlar. evet, bazı insanlar vardır sizden nefret eder siz onlardan vazgeçemezsiniz, onda sizi çeken bir şey vardır, ve vazgeçemezsiniz, fakat bazı şeyleri maalesef ki kabullenmek gerekir. Einstein’ında dediği gibi

Bir şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuç beklemek Aptalların işidir

Buraya kadar okuduğunuz için hepinize teşekkür ederim, sağlıcakla kalın.

okur

Yazar: TK

Blog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.