Çalışmadan, İşsiz Yaşamak Mümkün Mü?

Çalışmadan, İşsiz Yaşamak Mümkün Mü?

Şüphesiz hepimizin cevabını en çok merak ettiği sorulardan biri, çalışmadan hayatımızı idame ettirebilir miyiz sorusu. Bunun cevabını net bir şekilde evet olmasını öyle çok isterdim ki. Kendi adıma konuşmam gerekirse dünyadaki en büyük eziyetlerden birinin hayatını devam ettirmek için asla sevmediğin bir işte çalışmak olduğunu düşünüyorum. Sana para kazandıracak bir iş ile alakalı eğitim almak, daha sonra eğitim aldığın alanda 20 belki de 30 yıl boyunca çalışarak geçinmeye ve hayat şartlarını iyileştirmeye çalışmak… Herhalde bundan daha üzücü çok daha az şey vardır dünya üzerinde.

Elbette yaşamak için maddi kaynağa ihtiyacımız olduğu gerçeğini gözardı etmiyorum. Ama yine de bunun ne kadar adaletsiz bir düzen olduğunu inkar edenlerle de sıkı bir savaşa girebilirim. Bir insanın dünya üzerinde sahip olduğu en ama en önemli şey zamanıdır. Hiçbir şekilde geri alamayacağı tek şey yaşadığı günler ve yıllardır. Eğer toplama bakarsanız hayatımızın eğlenerek ve huzurla geçirdiğimiz belki de beşte biri için, beşte dördünü okuyarak ve çalışarak geçiriyoruz. Yani dünya bizim zamanımızı para karşılığında bizden satın alıyor ve aslında, eğer sevmediğiniz bir işi yapıyorsak, karnımızı doyurmak ve idealimizdeki gibi yaşamaya biraz daha yaklaşmak için asla ama asla geri dönüşü olmayan bir hata yapıyoruz. Dünya üzerindeki zamanımızı insanlara satıyoruz…

Çalışmadan Yaşamak Mümkün Olabilir Mi?

Çalışmadan yaşamak mümkün olabilir mi sorusunun cevabı aslında pek çok dinamiğe bağlı. Elbette çalışmadan yaşamak mümkün olabilir ama bunun için belirli koşulların sağlanmış olması gerekmektedir. Eğer aileden zenginseniz, kafanızı sokacak bir eviniz ve faturalarınızı ödeyip karnınızı doyurabilecek kadar maddi birikiminiz varsa ve gözünüz daha yükseklerde değilse elbette çalışmadan yaşamak mümkündür. Aynı çocukken yaşadığınız gibi yani… Eğer birileri tarafından kazanılmış ve sizin kullanımınıza sunulmuş bir para, bir kaynak varsa haliyle sizin bunları elde etmek için çalışmamız gerekmez. Böyle bir durumda da zamanınızı belirli kazanımlar elde etmek için harcamazsınız.

Elimizde hiçbir şey olmadığı durumlarda da çalışmadan yaşamak mümkündür. Ama elbette bu da bazı koşullar doğrultusunda gerçekleşebilir. Öncelikle tek başına olmalısınız ve sorumluluğunu aldığınız, yani karnını doyurmanız ve canını korumanız gereken kimse olmamalı. İşte şimdi çalışmadan bir hayat yaşamaya hazırsınız. Ama elbette burada da insanın aklına şu soru geliyor: Çalışmadan yaşayacağım bir hayat gerçekten beni tatmin edecek her şeye ulaşmak için yeterli imkanları barındıracak mı? Gün boyu karnınızı doyuracak, yani size bedava yemek verecek bir yerler bulmak için arayışta olabilirsiniz. Göçebe bir hayat yaşayıp uygun bulduğunuz her yerde uyuyabilir ve su kaynağı bulduğunuzda temizlenebilirsiniz. Şimdi bu yazdıklarım ne kadar ütopik gelse de, dünya üzerinde bu hayatı benimseyen binlerce insan olduğu gerçeğini de unutmamak gerekir. Ben doğanın her koşulda, hayatta kalmak isteyen bir canlının yanında olacağına inanıyorum.

Çalışmamanın Psikolojik Sonuçları

Bu yazı içerisinde benim en çok değerlendirmek istediğim başlıklardan bir tanesi de buydu. İnsanlar her zaman nefret ettikleri ve kendilerine cehennem azabı gibi gelen işlerde çalışmazlar. Bazen, bu çok nadir olsa da, insanlar sevdikleri veya kendilerini bir işe yarıyormuş gibi hissettikleri işlerde de çalışıyor olabilirler. Bu anlamlı meşguliyetin insan hayatından çıkması insan psikolojisini kesinlikle ama kesinlikle oldukça olumsuz etkileyecektir. Bunun örneklerini emekli olduktan sonra bir anda çöken veya uzun yıllar süren iş hayatının ardından emekli olup evde oturmaya başlayan ama bir türlü, bu meşguliyetlere sahip olmadığı hayata alışamadığı için devamlı uğraş arayan insanlarda da görebilirsiniz. Yani eğer maddi açıdan çalışmadan bir hayat sürdürmenin mümkün olup olmadığını soruyorsanız size bunun zor olacağını ama bir şekilde mümkün olabileceğini söyleyebilirim. Ama çalışmaya ve üretmeye bağımlı bir insansınız çalışmadan yaşamanın manevi olarak sizi tatmin etmeyeceğini ve ömrünüzü kısaltacağını da üzülerek söyleyebilirim.

kooplogger

Yazar: İdil Ceren Yılmaz

Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.

Blog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 Yorum

 1. Üniversite okudum.isteseydim işimi yapardim. Çok revaçta olan bir meslek ve hala geçerli. Ancak ben 8-5 ve cts leri çalışmam eve geldiğimde o işi yapamam kimsenin ağız kokusunu çekemem deyip 1 yıl bile dolmadan bıraktım. Yalnız yaşıyorum kira derdim yok üstüne kira ve yan gelirlerim var. Yeni şeyler öğrenmek ve kendimce birşeyler üretmek için çalışıyorum. Emekliligimi düşündüğüm için SGK yatırıyorum. Nolurr nolmaz diye yeşil kart cikarttim. Ayrıca asgari ucretle çalışıyorum. İşten çıkınca SGK primini g1 düzeyinde yatırıyorum
  Aylık giderim taş çatlasa 1500-2000 lira.. pandemi dönemi sosyal yardım paketi ile pandemi yardımı aldım. Bu tür şeyler aileden atadan gelecek ki calismayasiniz

 2. Belki çalışmadan yaşanabilir ama ben az bir gayretle yaşanılan hayatı tercih ederim bir inek koyun tavuk sebze falan… çalışmadan yaşanılacak en güzel yer cennet gerisi hikaye bence orası için çalışalım …

 3. 33 Yaşındayım Aile baskısı insanlar ne der Sigortan olsun derken 12 yasından beri araliksız çalışmaktayım 5 senedir dünyaca Meşhur bir Cafede çalışıyorum ve işimden nefret ediyorum ama Ailemin yanında yaşadığım için bıraksam hem ailem hem akrabalar laf edecek o yüzden işkence çekiyorum nakitimde fazla yok gelirimde yok ne yapacağımı bilmiyorum

 4. Evet bende aynı şekilde tam anlamıyla aynı demek doğru olmaz bende uzun süredir çalışmıyorum hatta çalışmak dahi istemiyorum. Şöyle söyleyeyim hiç iş tecrübesi yok okul da okumadım sayılır lise terk ve hiç bir işte çalışmadım sabah 8-akşam 4yada6 her neyse ve çalışamamda çünkü hiç isteğim yok yani para için zamanımı başkasına vermek istemiyorum desem ki atıyorum günlük 8 saat çalışma karşılığı 100 tl ve desemki herhangi bir iş yeri sahibine yada çalışan birine ömrünüzden ciddi ciddi 8 saatiniz silincek ve size 100 tl hesabınıza gececek kim kabul ederki? Ama çalışan o yüz tl için hergün 8-10 saatini bir başkasına veriyor geri gelmeyen saatler günler aylar yıllar geçiyor. Peki değermi ? Bu düşüncelerde olan birisi nasıl çalışabilir. Diyeceksiniz ki kendi işini yap buseferde daha fazla zaman harcamak zorunda kalacaksınız ne için kira vergi borcu ve zorunlu sigorta (bağkur) elektrik su telefon ısınma giderleri ki bunlar sabit her ay ödenmesi gereken giderler az iş oldu çok oldu farketmeksizin ödenecek ücretler iş yapmamışsın bu ay bu giderleri ödeme diyeceklermi hayır sadece borçlandırmaya yönelik bir sistem hiç bir şekilde kişinin yararına değil ekip dikip yetiştirmekte aynı şekilde ürün çıkar fiyat düşük niye dışardan daha ucuza alıyoruz iyide biz eker diker biçerken içerinin fiyatlarıyla mazot tohum gübre ilaç arazi kirası vs ödüyoruz masraflarımızı yaparken trfiyatı baz alınarak hesaplanır ama ürünü satarken bin dereden su getirilir ucuza alınır zaten harç borç içindeki üreticide daha fazla zarar çekip içeri girmeyeyim diye ödenene razı olur. (Bu sistemde ne kendine ne başkasına çalışılır ) işveren en ucuza en uzun süre çalıştırmak ister tüccar en ucuza almaya çalışır ürettiğini devlet’te ve vergi kolları ( sgk .maliye elektrik su doğalgaz vs ) kazan kazanma bunları ödeyeceksin der. Şimdi bu durumda çalışmak mı çalışmamak mı? Herkese hayırlı geceler olsun benim düşüncem bunlar ve ömrümün sonuna kadar da çalışmayı düşünmüyorum.

  • İnsanlıktan uzak bir yerde tabiat içinde belli bir alana sahipsen sadece ihtiyacın olanlar..5 inek 10 tavuk bide içinde huzur bulduğun bir barınağa ihtiyaç olunur…ve bide doğadan elde edilen domates biber ve benzeri.:)

   Sadece ihtiyacın kadar..fazlasını siktir et ihtiyaç yok zaten..işin iyi tarafı ise ben böyle bir hayata sahibim.:)

 5. Merhaba…
  Evet ben işsizim ve çalışmıyorum.
  Esasında, yıllardır işsizim. Bu yüzden çalışmıyorum ve “yaşıyorum”… Tabiki yaşamak farklı bir algı durumu. İnsan istediği işi yapamadıktan sonra yaşamı anlamlı ve çekilir kılamaz.
  Mesela ben, yıllarca kendimle inatlaştım, sevdiğim bir işi yapmalıyım dedim. Yazmak, okumak, benim yaşamın ta kendisidir. Bilmiyorum, yaşım hatırı sayılır düzeyde. Biliyorum ki işsizim ve geleceğim belirsiz.
  Ama, olsun, ben şanslı bir insanım, ailem sayesinde ayaktayım ve ailem arkamda.
  Onlar sayesinde sevdiğim bir şeyi yapıyorum: Yazıyorum… Kooplog ailesine teşekkür borçluyum. Bizlere yazma imkanı verdikleri için.
  Neyse çok uzattım, birden böyle içimi doküvermek geldi…