Çabuk Yemek: Dondurucuya Atmalık Kışlık Kuru ve Taze Fasulye Tarifi

Çabuk Yemek: Dondurucuya Atmalık Kışlık Kuru ve Taze Fasulye Tarifi

Çoğu zaman eve geldiğinizde yapacak bir yemek bulmakta zorlanıyor olabilirisiniz veya yemek yapacak enerjinizin olmadığı günler olabilir. Elbette böyle zamanlar için dışarıdan yemek söylemek bir opsiyon ama bunun ne kadar sağlıksız olduğunu herhalde hepimiz biliyoruz. Bu yüzden en mantıklısı imkanımız varsa evde yemek yemeyi tercih etmek olmalı. Bunun için de imkanları inşaa etmek elbette mümkün. Bugün de iki farklı fasulye tarifi le kolaylıkla ve hızlıca karnımızı doyurmanın bir yolunu öğreneceğiz. Buzluğa attığımız hazır yemekler bizim daima kurtarıcımız olacak.

Hazırsanız başlayalım. Şimdiden afiyet olsun!

Çabuk Yemek: Dondurucuya Atmalık Kışlık Kuru ve Taze Fasulye Tarifi

Buzluğa At, Çıkar, Isıt Ve Ye: Taze Fasulye

Malzemeler:

  • 2 kg taze fasulye
  • 8-9 adet domates

Yapılışı:

Fasulyeleri kırıp güzelce yıkayın. Nasıl yemekten hoşlanıyorsanız o formda yani  dilediğiniz şekilde doğrayın. yıkayıp suyunu süzün. Domateslerin kabuklarını soyun. Ardından küçük doğrayın ya da rendeleyin. Bir tencereye, tercihen düdüklü (hızlı olması açısından)  önce domatesleri sonra da fasulyeleri koyun. Kapağını kapayıp pişmeye bırakın.

Sık sık açıp karıştırmayı da ihmal etmeyin. Fasulyeler gözünüze pişmiş göründüğünde ocağı kapatın. Aşırı fazla pişirmeyin. Çünkü donma ve çözülme işlemi de yapısal deformasyona sebep olacağında yemek için pişirdiğinizde fazlasıyla erimiş fasulyelere maruz kalabilirsiniz. Soğuyan fasulyeleri porsiyonlara göre ayırıp buzdolabı poşetlerine koyarak buzluğa kaldırın. Dilediğinizde çıkarıp kaynatın. Yemeğiniz hazır!

Salatalara Veya Pilavın Üstüne: Kuru Fasulye

Malzemeler:

  • 1 kg kuru fasulye (çoğaltabilirsiniz)

Yapılışı:

Kuru fasulye bir gece önceden ıslatılır ve sabaha kadar suda bekletilir. İşleme başlamadan önce bu su süzülür ve fasulyeler birkaç su yıkanır. Bir tencereye alınır ve su konularak köpükleri çıkana kadar kaynatılır. Bu köpük kaşık yardımı ile alınır. Haşlanan fasulyeler süzülür.  

Soğutulduktan sonra dilediğiniz saklama poşetine konulur ve bir pipet ile kabın içindeki havayı çekilir. Bu işlem vakumlama sağlar ve fasulyenin ömrünü uzatır. Buzluğa atıp dondurmaya artık hazırlar. Dilediğinizde çıkarıp yemeğini yapabilir veya salatalarınıza katabilirsiniz.

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Seçim Yapma Zamanı
Sonraki
19 Haziran 2014
19 Haziran 2014

19 Haziran 2014

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.