Blog Yazmaya Başlayacaklar İçin En Uygun Siteler

Blog Yazmaya Başlayacaklar İçin En Uygun Siteler

Blog Yazma Siteleri ve Platformları

Blog yazmaya başlamak istiyorsunuz ama sizin için en uygun mecranın neresi olduğuna karar veremiyor musunuz? O zaman bu yazıyı okumaya devam etmenizi tavsiye ederiz. Blog yazmak veya blog açmak dediğimiz mevzu tamamen kişisel sebeplerden gerçekleşebileceği gibi bir iş veya uzmanlık başlığı altında da gerçekleşebilir. Bu durum bizim blog yazmak ve bir blog sayfası açmak için nasıl bir site tercih edeceğimizde de belirleyici olacaktır.

Bunun ardından sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir blog platformu bulmak ve profil oluşturmak/sayfa açmak kalacak. Biz de sizler için blog hesabı açabileceğiniz, blog yazabileceğiniz birkaç ücretsiz siteyi derledik. Şimdiden yazarlık hayatına hoş geldiniz!

1. Olmazsa Olmaz: Blogger 

Blogger, blog yazman isteyen dünyanın her yerinden insan için ilk tercih edilen servislerden biridir. Çünkü çok sağlıklı bir şekilde çalışır ve size minimum sorun çıkarır. Ancak Blogger kişiselleştirmeye oldukça açık bir servistir. Adeta baştan sona bir site kurarsınız. Bir yer adı alıp site kurmaktan tek farkı, Blogger’ın size bazı tema seçenekleri sunması ve işinizi kolaylaştırmasıdır. Bunun haricinde her şey sizi kontrolünüzdedir. Blog hesabınızı blogger üzerinden açmak, okur sayınızın -başta- az olacağı anlamına gelir. Çünkü yalnızca sizin içerik ürettiğiniz bir mecrada haliyle trafik de yavaş olacaktır.

2. Adını Sıkça Duyduğumuz: WordPress

Günümüzde hala çoğu profesyonel işletme de WordPress desteğini kullanmaktadır. Kurulumuna biraz zaman harcamanız gerekse de WordPress’de size Blogger gibi sabit temalar sunmaktadır. Bunlardan birini seçip blog sayfanızı oluşturmaya ve blog yazınızı yazmaya başlayabilirsiniz. Hem kişisel bloglar hem de profesyonel bloglar için tercih edebileceğiniz güzel bir servistir.

3. Tumblr: Var Mı Hatırlayan?

Bir dönemin en popüler ve tercih edilen sitelerinden biriydi Tumblr. Şimdi biraz güncelliğini kaybetmiş olsa da eskiden özellikle genç nüfusun çok büyük bir kısmı Tumblr’daydı. Metinden ziyade görsellerin hâkim olduğu bir yapısı var. Ancak metin baylaşmanızın da hiçbir sıkıntısı yok. Tumblr üzerinde size ait iki tane akış var. Bunlardan ilkini Tumblr içinde profilinize bakıp görebiliyorsunuz. Diğer akış ise sizin, aynı Blogger ve WordPress’te olduğu gibi, Tumblr uzantılı blog hesabınız. Bu sayfayı da istediğiniz gibi güncelleyebiliyor ve kişiselleştirebiliyorsunuz.

4. Yerli Bir Opsiyon: Blogcu 

Blogcu da tamamen Blogger mantığı ile çalışır. Neredeyse hiçbir fark yoktur. Sadece biraz daha yerel bir işletmedir. Bunun dışında akışının görünümü farklı, biraz daha gelişmemiştir. Bunların haricinde eğer trafik çekebilceğinize inanıyorsanız Blogcu kullanmamak için de hiçbir sebebiniz yoktur. Şu anda pek aktif görünmüyor ama seçim sizin tabii ki.

Daha Fazla Trafik, Daha Fazla Okur: kooplog 

Şu anda bu içeriği okuduğunuz kooplog da bir blog platformudur. Diğer blog platformlarından farklı olarak, kendinize bir sayfa değil bir profil oluşturmanız gerekir. Bunun ardından içeriklerinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. İçeriklerinizi tıpkı bir sosyal medya gibi anında yayınlayabilirsiniz.

kooplog’da blog içeriği oluşturmanın diğer sitelerde sayfa açıp blog içeriği yazmaktan ne farkı vardır?

Öncelikle kooplog, birçok yazarın aynı anda aktif olduğu bir sitedir. Bu sebeple günceldir ve sürekli yeni içerik bulmak mümkündür. Haliyle bu güncellik de yoğun bir trafik çeker. Yani sizin yazı yazmanız diğer yazarların, diğer yazarların yazı yazması ise sizin daha görünür olmanızı sağlar.

Profiliniz ve yazacağınız içerikler konusunda özgürsünüzdür. Uzmanlık alanınız doğrultusunda yazabileceğiniz gibi okuduğunuz bir kitabı da eleştirebilirsiniz. Karar sizin.  Aynı zamanda kooplog üzerinde içeriklerinizin ziyaretçi sayılarını görebilir ve hangi blog içeriğinizin daha çok ilgi çektiğini de öğrenme şansı yakalarsınız.

Buraya tıklayarak dakikalar içinde kişisel blog sayfanızı oluşturabilir ve yazılarınızı binlerce blog okurunun beğenisine sunabilirsiniz.

kooplog
kooplog.com; blog içeriklerini takip edebileceğiniz, dilerseniz kendi blog içeriklerinizi oluşturabileceğiniz bir blog platformudur.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Arka Sokaklar’dan Bekçilere Efsane Gönderme: Haddinizi Bilin

Arka Sokaklar’dan Bekçilere Efsane Gönderme: Haddinizi Bilin

Sonraki
Ekrem İmamoğlu “Şantaj” Skandalı
Ekrem İmamoğlu “Şantaj” Skandalı

Ekrem İmamoğlu “Şantaj” Skandalı

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.