Blog Yazmaya Başlamak İstiyorum Ama Nasıl?

Blog Yazmaya Başlamak İstiyorum Ama Nasıl?

Hepimiz zaman zaman içimizden geçenleri özgürce anlattığımız ve insanlarla paylaşmayı dilediğimiz bir dönem yaşarız. Bunun mutlaka bir dost sohbeti olması gerekmez. Yazarak da bu paylaşımın getireceği tatmini yakalamak mümkündür. Ama bir kişiye yazmak yerine birden çok insana yazma şansınız varsa da bunu değerlendirmelisiniz. İşte blog kavramı tam olarak burada devreye giriyor. Blog yazmak, paylaşım yapmanın en eğlenceli ve en kolay yollarından biridir.

Bir blog yazmaya başlamak da blog açmak ve onu geliştirmek de sizin elinizde. Blog hesabınızı veya içeriklerinizi paylaşmak için birden fazla site tercih edebilirsiniz. Blogger bunlar arasında en popüler olanıdır. Ama bireysel bir blogun trafiği az olacağı için size başta biraz zorluk çektirebilir. Bu sebeple blog yazmak için en doğru tercih, blog yazılarınızı toplayabildiğiniz kolektif blog formatında sitelerdir. Böylelikle blog içeriğiniz sizin bireysel blog hesabınıza gelen trafikten daha fazla trafiğe maruz kalır. Yani blog içeriğinizin görünürlüğü artar.

Blog Yazmaya Bir Yerden Başlayacak Olsak, O Yer Neresi Olurdu?

Mesele tam olarak blog yazmak değil, blogun içeriğidir aslında. Öncelikle yapmanız gereken şey ne yazmak istediğinize karar vermektir. Yazmanın da bir sanat olabileceğini veya yalnızca bilgilendirici metinler de yazabileceğinizi unutmayın. Özetle canınız ne istiyorsa yazabilirsiniz. Söz konusu blog olduğunda kimse blog yazınızla, blog içeriğinizle alakalı size karışamaz. Blog sayfanız veya blog içerikleriniz tamamen sizin inisiyatifinizdedir. Ne yazacağınıza da önceden karar vermek sizin işinizi kolaylaştırır.

Blog yazınızın içeriğini ve temasını belirlerken blog için üretim yapacağınız türü önceden bilmek çok büyük bir kolaylıktır. Böylelikle blog yazınızın veya blog sayfanızın üslubuna karar verebilirsiniz. Blog yazınız iç ses gibi mi olacak? Blog okuruna doğrudan hitap mı edeceksiniz? Blog yazınız ne söyleyecek? Dünyayla alakalı derdinizi mi anlatacaksınız? Siyasi eleştiri mi yazacaksınız? Bu bir film blogu mu olacak? Bunlara önceden karar vermek yolunuzu çizmenin ilk adımıdır.

Peki Nerede Yazacağım?

Bu sorunun da aslında pek çok cevabı var. Blog yazmak için doğrudan bir sayfa açabileceğiniz gibi blog yazısı formatında içerikler paylaşan sitelerde blog yazılarınızı da paylaşabilirsiniz. Bu tamamen size kalmıştır. Fakat her zaman en popüleri gibi dursa da aslında kendi blog sayfanızı oluşturmak o kadar da mantıklı değildir. Çünkü bir anda daha önce kimsenin duymadığı bir site açmış olmaktan bir farkı yoktur. Bu sebeple ürettiğiniz içeriğin görünürlüğü de az olacaktır. Bunu istemediğimiz için size yapabileceğimiz en mantıklı öneri blog içeriğinizi blog yazları paylaşan kolektif üretimin olduğu bir platformunda paylaşmanızdır.

Daha Fazla Okuyucu İçin: kooplog

Kooplog da bu kolektif üretimin olduğu platformlardan biridir. Kooplog üzerinde bir blog içeriği oluşturulduğunuz anda blog yazınız başkalarının da yazılarının görünürlüğünü paylaşır. Ne kadar fazla içerik üretilirse söz konusu sitedeki trafik o kadar fazla olur. Kolektif blogların en güzel tarafı neredeyse her konuda içerik olmasıdır. Yani sizin yazdığınız şeye ilgi duyabilecek birnin tamamen farklı bir içeriği okumak için bloga girmesi sonucunda sizin de blog yazınızı okuması oldukça mümkündür. Böylelikle sesinizi daha fazla insana duyurabilirsiniz. Paylaşma ihtiyacınızı insanların asla bilmediği yeni bir blog sayfasında gidermeye çalışmaktansa böyle görünürlüğü daha yüksek siteler tercih etmek daha mantıklıdır. Aynı zamanda dilediğiniz şeyi yazabilir ve kendinize özgün bir profil de oluşturabilirsiniz.

Hadi siz de tereddüt etmeyin ve bir blog yazsısı yazmaya başlayın!

Paylaşmanın size ne kadar iyi geldiğini fark ettiğinizde çok ama çok şaşıracaksınız.

Buraya tıklayarak dakikalar içinde kişisel kooplog blog sayfanızı oluşturabilir ve yazılarınızı binlerce blog okurunun beğenisine sunabilirsiniz.

kooplog
kooplog.com; blog içeriklerini takip edebileceğiniz, dilerseniz kendi blog içeriklerinizi oluşturabileceğiniz bir blog platformudur.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Türkiye’nin Instagram, Facebook ve Twitter Kullanıcı Sayısı Belli Oldu

Türkiye’nin Instagram, Facebook ve Twitter Kullanıcı Sayısı Belli Oldu

Sonraki
Corona Virüsü’nün Türkiye Üzerindeki Düşünce Etkisi?

Corona Virüsü’nün Türkiye Üzerindeki Düşünce Etkisi?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.