A’dan Z’ye Blog Yazma Rehberi

A'dan Z'ye Blog Yazma Rehberi

Blog yazmak günümüzde bir iş olarak kabul edilebileceği gibi aynı zamanda çok sık tercih edilen bir hobidir. Blog yazmaya karar verdiğiniz anda ilk önce bu yönü belirlemeniz gerekir? Blog sizin işiniz mi olacak yoksa hobi olarak mı yapacaksınız? Bunun kararını verdikten sonra işiniz kolaylaşacak. Ama elbette her ne amaçla blog yazmaya başlarsanız başlayın, blog hesabınızın veya içeriklerinizin görünür olması ve ilgi çekmesi için belli başlı bazı kurallar vardır ve bunları yerine getirmeniz gerekir. Biz de bu yazıda bu kuralların ne olduğundan ve sizin için blogunuz üzerinde pratikte nasıl uygulanacağından bahsedeceğiz.

Başarılı Bir Blog/Blog İçeriği Nasıl Ortaya Koyulur?

Çalıntı İçerik Yazacaksan Hiç Yazma Daha İyi

Blog içeriği yazmaya veya bir blog açmaya karar verdiğiniz andan itibaren kendinize koyacağınız ilk kural özgünlük olmalıdır. Özgün değilseniz, blog yazınız çalıntıdır. Ve çalınmış olan hiçbir şeyin size elde etmek istediğiniz sonucu getirmeyeceği de bir gerçektir. Bu sebeple asla ama asla metin kopyalamayın. Kopyala/yapıştır bir blog yazarının yapabileceği en büyük hatadır.

İnsanların Bir Şekilde Sizinle Bağ Kurmasını Sağlayın

En önemli dinamiklerden biri de sizi okuyacak olan ziyaretçinize sizin blog içeriğinizi okumak için bir sebep vermektir. Bu sebeple hedef kitlenizi iyi belirlemelisiniz ve bu kitleye uygun bir hesap açmalı veya içerik üretmelisiniz. Aksi halde blog sayfanız veya blog yazılarınız internet denen kocaman evrenin atmosferinde başı boş gezen milyonlarca içerikten biri olacaktır. Okuru olmayan blog, blog yazısı ölü doğmuştur.

Daima Gündemi Takip Edin

Mesela güncel olun. Güncel olayları takip edin. Blog hesabınız veya blog yazınız her ne alanda olursa olsun, en son gelişmeler sizin yol göstericiniz olsun. Güncel olursanız kazanırsınız. Kimse daha önce okuduğu bir şeyi tekrar okumak istemez. Tıp alanında da yazıyor olsanız, kozmetik ürünü de öneriyor olsanız bu asla değişmeyecek bir dinamiktir. Ne kadar güncel, doğru ve taze bilgi verirseniz okurunuz o kadar fazla olur.

Blog Sizin Olabilir Ama…

Blog sizin olabilir ama bu size her alanda fütursuzca konuşma hakkı vermez. Sosyal hayatınızda benimsediğimiz ahlaki dinamikleri blog hesabınızda ve blog için ürettiğiniz içeriklerde de korumaya özen göstermelisiniz. Aksi halde okurlarınızın haklı isyanıyla ve istenmeyen saldırılarla karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Blog sayfanız ve blog içerikleriniz barışçıl olmalıdır. Kimseye hakaret etmemeli ve hiç kimseyi hedef göstermemelisiniz. Unutmayın söylediğiniz şeyden daha önemli bir şey varsa o da söylediğiniz şeyi nasıl söylediğinizdir. Üslubunuz ve tutumunuz size çok şey katabileceği gibi sizden çok şey götürebilir de. İtibarınızın zedelenmesini istemezsiniz…

Uzman Değilseniz, Öyle Gibi Davranmayın

Online bir platformda içerik yazmak ve yazacağınız bu içeriğin insanlara ulaşması fikri hepimiz için etkileyicidir. İnternet fikirlerimizi, bilgimizi ve deneyimlerimizi paylaşmak için bize harika fırsatlar sunan bir mecradır. Ama bu mecranın büyüsüne kapılıp blog içeriklerimizde veya blog yazılarımızda insanları yanlış yönlendirmenin de bir anlamı yoktur. Size zararsız görünen doğruluğundan emin olmadığınız beyanlar insanların hayatında kuvvetli yıkıcı etkilere sahip olabilirler. Bu nedenle içeriğinizi hassasiyetle oluşturmanız gerekir.

Son Olarak, Okurunuzun Kıymetli Olduğunu Unutmayın

Bir blog hesabının veya blog yazısının okuru veya ziyaretçisi olmadığında hiçbir anlam ifade etmediğini bilmelisiniz. Kendi kendinize konuşmaktan bir farkı olsun istiyorsanız blog ziyaretçilerinizle veya blog içeriklerinizin okurları ile etkileşim halinde olun. Onların fikirlerine önem verin ve saygı gösterin. Siz fikirlerini veya bilgisini satmaya çalışan esnaflar gibisiniz ve müşteriniz de okurlarınız. Onları varlığının kıymetini bilmelisiniz.

Buraya tıklayarak dakikalar içinde kişisel kooplog blog sayfanızı oluşturabilir ve yazılarınızı binlerce blog okurunun beğenisine sunabilirsiniz.

kooplogger

Yazar: kooplog

kooplog.com; blog içeriklerini takip edebileceğiniz, dilerseniz kendi blog içeriklerinizi oluşturabileceğiniz bir blog platformudur.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 Yorum