Bir Hobimiz Olmalı mı?

Büyük şehirlerde yaşayıp, stresli bir hayatımız hele de bir de stresli bir iş hayatımız varsa insanın ister istemez psikolojik olarak etkileniyor ve depresyon kaçınılmaz olmaya başlıyor. Hele ki bir de buna son 7-8 aydır pandemi stresi de bonus olarak eklenince bu muhteşem üçlü bizi depresyona doğru arkadan itiyor adeta. 

Depresyondan kurtulmak ya da depresyona girmemek ile ilgili yapılan araştırmalara baktığımızda yeme-içmemize dikkat etmemizden hobilere kadar birçok öneriler görmekteyiz. Kendi hayatım için de düşündüğümde, stresli olduğum zamanlarda tamamen başka bir işle uğraştığımda sakinleştiğimi ve beni kızdıran olaya başka bakış açısıyla bakabildiğimi deneyimledim. 

Hobi kelime anlamı kişinin işi, meslek çalışması, asıl uğraşı dışında, dinlendirici bir iş olarak yaptığı, oyalayıcı şey demektir. Yani kar amacı gütmeden kendi zevki için yaptığı uğraş. 

Düşünelim; ne yaptığımızda kendimiz oluyoruz, başka birşey düşünmeden sadece o yaptığımız işi düşünüyoruz?

Bazı insanlar hobi denince illa ki bir kursa/eğitime gidip öğrenilerek yapılan birşey gibi düşünebilir. Bence herşeyi bu kapsama alabiliriz. Mesela spor yapmayı seviyorsanız, işten döndüğümüzde her gün üşenmeden spor yapabiliyorsanız, yürüyüşe gidiyorsanız bana göre bu hobidir. Ya da yemek yapmayı seviyorsunuz ve hergün değişik tatları yapmayı deneyip, kendinizi aşmaya çalışıyorsanız bu da bir hobidir. İşten eve gelip kafayı dağıtmak için temizlik/ütü yapmak bile bir hobi olabilir. Yani illa ki bir kursa giderek öğreneceğiniz bir konu hobi olacak değildir. Siz canınız ne isterse onu yapabilirsiniz. Tabi şöyle bir bakış açısı da geliştirebiliriz; Örneğin çok yoğun bir iş hayatınız var ve eve geldiğinizde yoğunluğun sizde stres yarattığını ve sakinleşmeye ihtiyacınız olduğunun farkına vardınız. Birşey yapmanız gerekir. Yoksa o stresi dağıtmadan ertesi gün sabah kalkıp, tekrar işe gittiğinizde bu stres artarak devam edecektir. Bu nedenle, eve geldiğinizde ev temizliği yapmayı bile bir hobi olarak düşünerek yaparsanız hem eviniz temizlenir hem de psikolojik olarak hobi yaptığınızı düşündüğünüzden rahatlamanıza sebep olacaktır. Tabi yorulduğunuzdan yatağa nasıl gidip uyuduğunuzu bilmeyeceksiniz ama olsun :)) sonuçta stresinizi evi süpürürken ki vereceğiniz enerji ile düşüreceksiniz. 

Yaptığım araştırmalardan yapabileceğimiz hobilerin neler olabileceğiniz aşağıya listeledim. Çoğunu biliyoruz zaten. Haydi sizin henüz bir hobiniz yoksa aşağıda yazılanlardan birini seçin ve hemen başlayın bence. Emin olun çok eğleneceksiniz.

Çok güzel çiçekler yetiştirmek

Yemekler – tatlılar yapmak,

Spor yapmak (profesyonelce yapılmayan, amatörce yapılan her türlü spor),

Ahşap boyama,

Goblen/etamin işlemek,

Örgü örmek,

Punch nakışı yapmak,

İnternette blog yazmak,

Mandala yapmak,

Resim yapmak,

Takı yapmak,

Dikiş dikmek,

Seramik yapmak,

Kaligrafi yapmak,

Ebru yapmak,

Fotoğraf çekmek,

Yabancı dil öğrenmek,

Müzik aleti çalmak,

Koleksiyon yapmak,

Bahçeniz varsa uğraşmak,

Boyama yapmak,

Astronimiyle uğraşmak,

Gezgin olmak,

Origami yapmak,

Çömlek yapmak,

Yoga yapmak,

Meditasyon yapmak,

Tiyatro kursuna katılmak,

Dans etmek,

Teraryum yapmak,

Pastacılık kursuna katılmak,

Dalış kursuna katılmak,

Tişört boyama / batik yapmak,

Puzzle yapmak,

Satranç oynamak,

Kitap okumak,

Ahşap işleriyle uğraşmak/Marangoz olmak,

Arkadaş bilekliği örmek,

Mum yapmak,

Maket yapmak,

Temizlik yapmak,

Ev dekorasyonu yapmak,

Akvaryuma sahip olmak,

Taş boyamak,

Haydi herkese kolay gelsin…..

Mrs. M.
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Unutmamalıydık, unuttuk
Sonraki
Yine geldim..

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.