BİR EFSANE: ZİHİN

Zihin nedir ? 

Elbette hepimiz için farklı yorumlar ve bakış açısı oluşturacak birçok açıklaması olabilir. Gerçekte zihin aslında bizim bir parçamızdır. Bizi biz yapan duygularımız, düşüncelerimiz ve buna bağlı olarak davranışlarımızı ve karakterimizi belirleyen beynimizde bilişsel ve duyusal anlamda kimliğimizi ortaya çıkaran algıların bütünüdür.  Yani zihnimiz neyse aslında biz de oyuz.

Hayaller kurmak çok güzel değil mi ? İsteklerimizin ve arzularımızın beynimizde canlanması aslında zihnimizin gücüyle ilgilidir. Zihnimizi şimdi olduğu halden daha canlı tutmalı ve bunun için daha istekli olmalıyız. Kendi zihnimizin kontrolünü ele aldığımızda her şey daha açık ve gözle görülür bir değişimle beraber daha net olacaktır.

Zihin bizimle konuşur. 7/24 saat açık bir şekilde hayatımızda ki olayların akışını izler, analiz yapar, beynimizin içinde birçok olayı kurgular ve canlandırır. Bu gibi durumlar olur iken olumsuz konuşmalar zihnimizin içinde kontrol altına almazsak ve zihnimizin bizi yönlendirmesine izin verirsek olumsuz sonuçlar doğurabilir, benliğimizi kaybetme noktasına dahi gelebiliriz. Bu gibi durumlarda daha canlı olmak için ve zihnimizin bizi yormasına izin vermeden beraber bir bütün halinde olmalıyız. Bu yüzden sizlere bir kaç öneride bulunacak olursam;

1- Her gün için düzenli uyku (ortalama 6-8 saat kendimizi alıştırsak eğer bu yeterli olacaktır.),

2- Sağlıklı beslenme ve her gün 15-20 dakika meditasyon, yoga ve ya egzersiz yapmak,

3- Tablet, telefon ve ya bilgisayarda çok zaman harcamak yerine akıl oyunları, bulmaca ve ya beyin aktivitesini düzeyini arttırıcı alıştırmalar yapmak,

4- Olumsuz düşüncelerden uzak durmak ve her gün için kendi içsel motivasyonumuzu arttırıcı olumlamalar yapmak, ( Ben iyiyim, ben sağlıklıyım, bugünüm çok güzel geçecek inanıyorum… gibi)

Bu 4 madde günlük hayatta zihnimizin açık olmasını ve bedenimizin ruhsal ve fiziksel olarak daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Umarım zorlu hayat şartlarımızda kendimizle ve en önemlisi bizimle sürekli konuşan, hayatımızın her anında bizimle olan zihnimizle anlaşabilmek hayat kurtaracaktır. Zihnimizle yeri gelecek çok iyi anlaşacağız, yeri gelecek çok büyük kavgalar edeceğiz ve bunlar yaşanacaktır. Bunlar olurken zihnimizle dost kalabilmek ve içimizdeki kontrolü kaybetmeden var olabilmek bizi hayatta mükemmel kılacaktır.

“Beden yalnızca şimdinin sıkıntısını çeker. Zihin ise şimdinin yanında geçmiş ve geleceğin sıkıntılarını da çeker.”

Thomas Hobbes 

Fatmaa
Yazmayı seven biri...
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bizden Ziyade
Sonraki
Hakikaten kim bu dolunay ?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.