Beni Öldürmeyen Şey, Güçlendirir!

Nietszche ne güzel söylemiş ” Beni Öldürmeyen Şey güçlendirir”. Peki o bu sözüyle ne anlatmak istemiş olabilir? Gelin birlikte bu sözün anlamını irdeleyelim.

Hayatımız boyunca pek çok zorluklarla karşılaşıyoruz. Bu, nefes aldığımız müddetçe yaşayacağımız ve aynı zamanda gelişmemizi sağlayan bir olgu. Burada kast edilen  “şey” acının insan gelişimine katkısı. Bu acıdan bahsederken elbette ki fiziksel acıdan bahsetmiyoruz. Bu, duygusal acı.

Nasıl yani duygusal acı beni nasıl güçlendirir ki? Aslında beni yıkar darmadağın etmez mi diyebilirsiniz. Gelin bunu birlikte düşünelim. Hayatta karşılaştığınız zorlukları düşünün bir dakika. O anki öfke,  nefret ve çaresizlik hisleri eşlik etse dahi size sonrasında neler oldu? O an sadece belki bir süre öylece kaldık sonra ise çözümü bir şekilde bulduk. O ” şey” beni öldürmedi ama onunla mücadeleyi öğrendim. Onunla güçlendim. Onunla savaşmayı öğrendim. Beni ben yaptı.

Hiçbir zorluk yaşamadan hayatta olduğunuzu düşünün bir de. Savaşmayı nasıl öğrenirdik? Hata yapmadan, güçlüklerle karşılaşmaktan onunla savaşmayı nereden bilecektik ki. Ve sonrasında nasıl güçlenecektik. Işte bu yüzden ” Beni Öldürmeyen Şey, Güçlendirir”. Hayatımız boyunca güçlenmeye  istemesek de devam edeceğiz ve iyi ki de zorluklar var onlar olmadan kendimizi bulamazdık değil mi?

psk.kubracilgin
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yerli Türk Gençlik Filmleri | Üniversite & Lise Temalı Filmler
Yerli Türk Gençlik Filmleri Üniversite & Lise Temalı Filmler

Yerli Türk Gençlik Filmleri | Üniversite & Lise Temalı Filmler

Sonraki
Yine de Kendin Olabilir miydin?

İlginizi Çekebilir

Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.