BENGİTAŞ – ÖLÜMSÜZLÜK TAŞI

Mitolojide yer alan bu Bengitaş nedir ? Hiç merak ettiniz mi veya duydunuz mu daha önce . Anlamı bilinmeyen herhangi bir yerdeki dikili taştır .Aslında ölümsüzlük taşı anlamına da gelmektedir . Yanı sonsuz bir yaşamı simgeler . Çeşitli türk dillerinde Mengütaş , Bengüdaş , Bengütaş olarak da telafuz edilmektedir . Fakat herşeyden önce şeklinden de anlaşıldığı gibi bir anıttır . Bu anıtlar sonsuz bir döngü içinde ruhların göğe yükselişini simgeler . 

Taş ; gücü ,dayanıklılığı ve ölümsüzlüğü simgeler . Bu yüzden kalıcı olması istenen anıt benzeri yapılar hep taştan yapılır ve sonsuz olduğuna inanılır . Bilindiği gibi Orhon ve Yenisey anıtları Türk tarihinin en önemli anıtlarıdır . 

Bazı mezar başlarına dikilen balbal heykelleri de tıpkı Bengitaş gibidir . 

Anıtlar diken insan ve toplulukların birtakım amaçları hedef ve istekleri vardır . Hatırlanmak ve unutulmamak gibi istekleri de buna dahildir . Daima anımsanmayı isterler . 

Özellikle türk kültüründe çeşitli taşlarla ilgili bu zamana kadar pekçok söylenti olmuştur . Kimisi kaya üstüne yatan bir kadının hamile kalacağını söylemiş bir diğeri masallarda en kötü cezanın taşa dönüşmek olduğunu söylemiş bunu gören insanlar ibret alsın ve kötü işlere bulaşmasın diye . İşte kısaca özetlemek gerekirse Bengitaş ölümsüzlük anıtıydı . 

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 Yorum