ABD’li Düşünür Alvin Toffler’ın Gelecek Projeksiyonu

Atiye Bir Yolculuk...

Atiye Bir Yolculuk...

BAŞLARKEN: Yine eski bir yazım…

Bu yazıyı, 2010 yılında yazmışım…

Ama, yazının içerdikleri günümüzü ışık tutmakta…

Beğeninize sunulur…

 – – –

ABD’li düşünür Alvin Toffler, dünyanın geleceğine dair tahminlerde bulunmuş.

40 yıl sonra iktidarda kadınlar olacakmış. Batıya olan Müslüman göçü artarak devam edecekmiş. Amerika Birleşik Devletleri, Çin’e bağımlı hâle gelecekmiş. Düşünebiliyor musunuz? Amerika, ÇİN’e bağımlı duruma gelecek; acaba bu zamanki rolleri de değişecek mi? Kırk yıl sonra, ÇİN de acaba, aşırı dinci radikal terör örgütlerinin özgürlük ve demokrasi timsali ülkelerini hedef aldıkları gerekçesiyle, diğerlerine, uzaktakilerine, mağdur ülkelere insanlık savaşı(!) açacak mıdır? Bu arada Amerika’nın, 1 milyar kusur nüfusunun olduğunu, insanlarının günde 1 $ ile geçinmek zorunda kaldıkları ucuz işgücü ve kalitesiz mamul üreten ülke olduklarını, tahayyül edebilir miyiz?

– – –

Güney Afrika önemli bir ekonomik gelişme kaydederken, Ortadoğu‘da dini ve etnik hareketlerden kaynaklanan karışıklıklar hâkim olacakmış. Sanki şuan Ortadoğu’da yaşananlar ne? Bu bölgede ırkçılığa ve dini mezhepçiliğe dayanan adam boğazlamalar, katliamlar yaşanmıyor mu? Bölgenin insanları, sahip oldukları zenginlikleri tadamadan, duyumsayamadan, emperyalist güçlerin tezgâhladıkları oyunlar sonucu, oyundan “game over” olarak çıkmıyorlar mı?

– – –

Yüksek hızlı internet standart olacakmış. Bu şekilde yaygınlaşacak video-konferans sayesinde çalışmak için bürolara/ofislere gitmeye gerek kalmayacak, insanlar dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, bulundukları yerlerden işlerini yapacaklarmış.

– – –

Kuzey Kore ve İran gibi azınlıktaki ülkeler, “haydut devletler” olarak değerlendirilmeye devam edilecekmiş. Dünyanın en büyük ekonomik gücü hâline gelecek ÇİN’in, faiz oranlarını etkilemek için BREZİLYA VE HİNDİSTAN ile, enerji ihtiyacını karşılamak için de, VENEZUELA ve bazı AFRİKA ülkeleriyle işbirliği yapacağı tahmin ediliyormuş.

– – –

Gelecek 40 yılın tahminine göre, ABD, yenilenebilir enerji sistemleri, melez motorlu otomobil, radar ve silah üretebilmek için gerekli olan yeni değerli metaller nedeniyle, Çin’e bağımlı olacakmış.

– – –

Alternatif enerji biçimlerinin gelişmesi dolayısıyla Suudi Arabistan, İran, Irak ve Körfez ülkeleri ile Rusya ve Venezuela‘nın “fosil yakıtlar sonrası dünyanın kaybedenleri” olacağı, Hıristiyanlığın güney yarıküre ülkelerinde yayılırken, daha fazla sayıda Müslüman’ın Batı ülkelerine göç edeceği tahmin ediliyormuş, ABD’li düşünür Alvin Toffler tarafından. İklim değişiklikleri çatışmalara yol açarken, buzulların erimesi, yeni petrol ve mineral zenginliklerinin keşfedilmesini sağlayacakmış. Suların yükselmesi nedeniyle, deniz kıyıları boyunca yaşayan halklar, kitleler hâlinde başka yerlere göç edecekmiş. Nüfusun giderek yaşlanacağı, ihtiyarların bakım giderlerinin dört katına çıkacağı, Amerikan sigorta sisteminin cari sistemle devam edemeyeceği, gelecekteki sigorta sisteminin, ancak toplumsal gereksinmelere paralel olarak belirleneceği, öne sürülmekteymiş ABD’li düşünür tarafından. Kadınların hiç görmediğimiz kadar önemli görevlere geleceği de, bu değerli düşünür tarafından iddia edilmekte.

– – –

Anlaşılan 40 yıl kadar sonra, dünyanın küresel iktidar koltuğunda uzak doğulu bir ülke olacak. Alternatif enerji kaynaklarının varlığı, bunların elde edimi, ülkelerin ekonomik durumlarının göreceli kıyaslanmalarında, küresel ekonomiyi etkileyebilme gücü ve potansiyeli olacak ülkeler, dünyanın düzenini ve yönetimini kendi çıkarlarına, zenginliklerine, refahlarına göre dizayn edecekler. Kuşkusuz ki insanlık, bilişim ve iletişim teknolojilerinden elde edilen avantajlarıyla ve bilimsel araştırmalardaki yeni buluşlarıyla hayatlarını daha konforlu hâle sokmada çığır açabilecek gelişmelere imza atarken, yine birbirlerini, sermaye ve servet birikimleri çerçevesinde tarumar etmekten de arka kalmayacaktır.

Erhan Salman
Ben, ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ, ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ BÖLÜMÜ mezunuyum... Kitap okur, köşe/kitap yazarım... Elimden geldiğince ilgi alanım doğrultusunda yazmak, en büyük tutkum ve hedefim. SEVGİYLE OKUYUN...
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Psikopat Bir İnsanın Beyni Nasıl Çalışır?
Sonraki
The 100 Nerede Hata Yaptı?

The 100 Nerede Hata Yaptı?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.