Astral Seyahat Nedir? Nasıl Yapılır? Böyle Bir Şey Olabilir Mi?

Astral Seyahat Nedir? Nasıl Yapılır? Böyle Bir Şey Olabilir Mi?

Ne olduğu nasıl olduğu konusunda bir sürü şeyler yazılıp çizilen Astral Seyahat konusunu ele alacağım. Astral seyahat nedir ve nasıl yapılır? Hangi teknikler uygulanır? Bu sorulara da yine aynı şekilde farklı farklı yorumlamalar mevcuttur. Ve mazisi oldukça eski bir konu olma özelliğiyle dönem dönem de yükselişe geçen bir havası vardır.

Astral Seyahat Nedir? Nasıl Yapılır? Böyle Bir Şey Olabilir Mi?

Astral Seyahat Nedir?

Astral seyahat yaptığını iddia edenlerin söylediklerinden yola çıkalım. Anlatılan olaylarda genel olarak seyahat yapan kişiler uyku ve benzeri hallerde bu eylemi gerçekleştiriyorlar. Bu eylem esnasında astral bedenleri, fiziki bedenlerinden ayrılıyor. Bu bedenden kopuşta bilinçleri ise astral bedenlerine eşlik ediyor ve böylece gerçek zamanlı olarak farklı yerlere gittiklerini ve gittikleri yerdeki gerçekliklere şahit olduklarını vurguluyorlar. Astral seyahat esnasında gerçek yaşamda engeller hareket kabiliyetinizi engelleyebilecek şeylerin hiçbirisi seyahatinize engel teşkil etmemektir. Yani bu şu demek oluyor gönlünüzce duvarlardan, kapılardan geçebilir başka kıtalara yolculuk edebilir hatta uçabilirsiniz. Tıpkı rüyanızda yaptığınız eylemler gibi. Bazen rüyanızdayken rüyada olduğunuzun farkına varırsınız ve bilinçli olarak hareket edersiniz. Bu tür rüyalara Lucid Rüya denmektedir. Benzer özelliklere sahip olmaları sebebiyle Astral Seyahat ile Lucid Rüya birbirine karıştırılabilir.  Hatta uyku esnasında da gerçekleştirilebilen astral seyahatin, uyanıp tekrardan fiziki dünyaya gelindiğinde rüya olarak hatırlandığı ileri sürülmektedir. İkisinin arasındaki farkları da yazımızda ele alacağız.

Tabi ki tüm bu anlatımlar bir iddiadır. Anlatılan deneyimlerin bilimsel olarak tek bir dayanağı yoktur. Bilimsel bir dayanağa sahip olması için gereken ispat edilmiş herhangi bir şey de sunulamamıştır. Oysa ki gerçek zamanlı bir seyahatten bahsedilen bir durumda bunun ispatının oldukça kolay olması beklenmektedir.

Astral Seyahat Nasıl Yapılır?

Astral Seyahatin kendine has belli başlı yöntemleri vardır. Bu yöntemlere göre harekete geçilmelidir. Lakin en önemli meselenin inanç olduğunu unutmamak gerekmektedir. Zira zihinin önemli bir etken olduğu bir eylemde yapılacak işe inanmadan hareket etmek beyhude bir çaba olacaktır.

Astral Seyahat üç aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar sırasıyla: Hazırlanmak, Ruhu Bedenden Ayırmak ve Astral Düzlemi Keşfetmek ve Bedene Geri Dönüşten oluşur.

Astral Seyahate Hazırlanma

Seyahate karar verdiğiniz anda hazırlığa öncelikle bulunduğunuz ortamdan başlamalısınız. Ortam sessiz ve sakin olmalıdır. Dikkatiniz dağıtacak her şeyi ortamdan uzaklaştırmalısınız. Gün içerisindeki yaşadığınız sıkıntılardan arınmalı kafanızda sizi korkutan veya strese sokacak düşünceleri defetmelisiniz. Beden olarak rahat olmalı ağır yiyecekler yerine daha hafif şeyler yiyerek bedeninizi hazır hale getirmelisiniz. Uyku öncesi astral seyahat için en ideal zamandır.

Tüm bunları uyguladıktan ve kendinizi artık hazır hissettiğiniz anda yatağınıza geçin ve sırt üstü uzanın. Mümkünse bulunduğunuz odanın içerisinde kimse olmasın. Bir ışık yakılması bir tıkırtı sizi yolculuğunuzdan alıkoyabilir.

Evet, artık hazırsanız. Uzandığınız yatağınızda kaslarınızı sıkıp bırakın. Ayağınızın ucundan başınıza kadar vücudunuzdaki bütün kasların rahatlamış olduğundan emin olun.

Derin bir nefes alın ve aldığınız nefesi tamamen geri verin. Bu sırada göğsünüzde ve omuzlarınızda baskı olmaması gerekiyor. Bu duruma dikkat edin.

Nefes alıp vermeye odaklanın. Başka endişelere kapılmayın, ruhunuzun vücudunuzdan ayrıldığı endişesinden uzaklaşın. Sadece ve sadece gevşeyin, rahatlayın…

Hazırlık aşamasında titreşimleri yükseltmek adına kuvars kristali kullanabilirsiniz. Kristali üçüncü göz diye adlandırılan kaşlarınızın ortasının üstüne yani anlınızın ortasına koyun. Gözleriniz kapatın derin nefesler alıp vermeye devam edin. Nefes alışverişi sırasında kristali yerinde hafifçe tutun.

Titreşimler gerçekleşirken kafanızın boşaldığını hissedin. Zihninizde herhangi bir renkte ışık canlandırabilirsiniz. Seyahat esnasında kristali elinizde, göğsünüzde veya karnınıza koyabilirsiniz. Kristal seyahat esnasında sizi güçlendirecek ve koruyacaktır.

Ruhu Bedenden Ayırmak

Bedeninizin neredeyse tam bir uyku halinde olmasına izin verin. Bu aşamada bilincinizi ayık tutun. Uyanıklık ile uyku arasındasınız. Hiptonik bir hale girdiniz. Hiptonik bir halde olmak astral seyahatin gerçekleşmesi için oldukça önemlidir.

Ve artık ruhunuzun bedeninizden yavaş yavaş ayrıldığını düşünün ve bunu hissetmeye çalışın. Sallandığınızı hissederken ruhun bedenden hepten ayrıldığını bedeninize yukardan baktığınızı hissedin. İşte bedeniniz orada öylece yatıyor. Artık bedeninizden ayrıldınız. Bulunduğunuz yerde yükseldiniz ve etrafı kontrol ediyorsunuz sadece bunu düşünün. Eğer bedeninizi rahatlıkla görebiliyorsanız beden dışı deneyim evresine geçmişsiniz demektir.

Bedeninize tekrardan geri dönün. Unutmayın ruhunuz zaten bedeninize görünmez bir bağ ile bağlıdır. Bu bağa gümüş kordon adı verilir. Bedeninize girdiğinizde el ve ayaklarınızı hafifçe oynatın bilincinizin yerine gelmesini sağlayın.

Astral Düzlemi Keşfetmek ve Bedene Geri Dönüş

Ruhune bedeninizden ayırdığınıza emin olun. Ruhunuzu aynı oda içerisindeyken bedeninizden çıkarmada başarılı olduktan sonra iki ayrı düzlemde olduğunuzdan emin olmak isteyebilirsiniz.

Astral seyahati başarı ile gerçekleştirdiniz. Bir sonraki denemenizde dönüp bedeninize bakmaya gerek yok. Bunun yerine bulunduğunuz yerden uzaklaşın mesela başka bir odaya gidebilirsiniz. Gittiğiniz odada daha evvel dikkat etmediğiniz bir nesneye odaklanın onu olabildiğince detayları ile inceleyin. Bedeninize geri dönün ve bu seferde incelediğiniz nesneye fiziki bedeninizle tekrar gidin. Daha önce dikkat ettiğiniz detaylar ile gördüklerinizi karşılaştırın. Gerçeğiyle aynı mı? Eğer aynıysa bu aşamayıda başarılı bir şekilde geçtiniz demektir.

Bundan sonraki seyahatlerinizde daha az bildiğiniz yerlere gidin. Her seferinde gittiğiniz yerdeki belli başlı şeyleri detaylıca inceleyin ve zihninize not edin. Aynı yerlere yine fiziki olarak da gidin ve notlarınızı doğrulayın. Birkaç seyahat bu şekilde hareket ettikten sonra artık deneyimli olacaksınız. Bu deneyim size daha evvel hiç gidip görmediğiniz yerlere seyahat etmenize olanak sağlayacaktır.

Bedeninize geri dönün ve rahatlayın.

Astral Seyahat Tehlikeli Midir?

Astral seyahat esnasında bilinmedik yerlere gitmek  kimilerince tehlikeli bulunmaktadır. Korunmasız seyahatler de bu durum karşınıza çıkabilir. Lakin korunma talep etmeniz durumunda herhangi bir zorlukla karşılaşmazsınız.

Yalnız seyahat esnasında boyut değiştirdiğiniz için daha evvel görmediğiniz size ilginç gelebilecek ve belkide bir miktar gerilmenize sebep olacak varlıklar ile karşılaşabilirsiniz.

Astral Seyahat ve Lucid Rüya Arasındaki Farklılık Nedir?

Lucid rüya, uyku halindeyken rüyanızı kontrol edebilme yeteneğidir. Tıpkı astral seyahatte olduğu gibi kolay bir durum değildir. Lakin lucid rüya alışkanlığı edinen kişiler bunu sürekli yaparak fiziki dünyadan koparak gerçeklik algılarını yitirebilirler. Bu durum sosyal hayatınızı alt üst edebilir.

Astral seyahat ile lucid rüya arasında temelde iki fark vardır. Birinci olarak insanlar lucid rüyada hangi rüyaları göreceklerine karar veremezler. Sadece gördükleri rüyayı kontrol edebilirler. İkinci olarak lucid rüya için tam bir uyku vaziyetine girmek gerekirken astral seyahatte yarı uykulu, uykuya yakın bir anda olmak gerekmektedir.

Astral Seyahat Günah mıdır?

Astral seyahat günah mıdır? Bu soru pek çok kez sorulmuş olmasında karşın konu ile alakalı net bir yorum bulunmamakla birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ve Profesör Doktor Nihat Hatipoğlu’nun bazı açıklamaları vardır.

Diyanet İşleri Başkanlığı’na Göre Astral Seyahat

Meseleye Parapsikoloji İlmi açısından bakacak olursak, İslam dini sırf bilimsel saiklerle işin özünü kavramaya matuf çalışmaları uygun görür. Eğer böyle bir astral seyahat’le insanlığa hizmet ve bilimsel gelişmelere katkı sağlanacaksa, İslam öğretisinin ön gördüğü ahlaki ilkeler çerçevesinde, müslümanların da bundan geri kalmaması gerekir.

Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınlarından çıkan Çağdaş İnanç Problemleri adlı eserde de Astral Seyahat ile alakalı bir bölüm bulunmaktadır. Oradan da konu ile alakalı dini perspektiften anlatılmış bilgilere ulaşabilirsiniz.

Çağdaş İnanç Problemleri adlı kitaba ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Nihat Hatipoğlu’nun Astral Seyahat Yorumu

Kaynaklar: 1, 2, 3

arthurbenjamin
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kapanmamış bir sürü yara
Sonraki
The Future of (Almost) Everything – Hemen Her Şeyin Geleceği – Patrick Dixon
The Future of (Almost) Everything - Hemen Her Şeyin Geleceği - Patrick Dixon

The Future of (Almost) Everything – Hemen Her Şeyin Geleceği – Patrick Dixon

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.