AMERİCAN PSYCHO PATRİCK BATEMAN FELSEFESİ

Kaynak belirtilmedi

Karakterimizin ismi Patrick Bateman. Kendisi aşırı derecede mükemmelliyetçi ve bugün bunu yazmak, karakterin iç çözümlemesini yapmak istiyorum.

Kısaca özetlemek gerekirse elit bir kesimde yaşayan Patrick, geceleri resmen bir Ted Bundy’e dönüşüyor.

İzleyenler bilir, bir kart sahnesi var. Sahnede Patrick yeni çıkardığı kartını gösteriyor ve neredeyse görünü olarak tıpatıp aynısı olan iş arkadaşı ondan daha çok beğeni alan bir kart çıkartıyor. Patrick o sahnede aşırı derecede sinirleniyor. Sonrasında o iş arkadaşını da öldürüyor tabii. Kart sahnesi:

Kendisi olduğu kesimin en mükemmeli olmak istiyor sürekli. En güzel ve marka kıyafetlere, vücuda, eşyalara, eve, berbere kısacası her şeyin en iyisine sahip olmak isteyen bir psikopat.

Aslında bu film bize dış görünüşün ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Hani herkes diyor ya dış görünüşünün bir önemi yok diye, aslında var. Maalesef var ve bu filmde de bunu sıklıkla görüyoruz. Adam içinden kanlar çıkan bir bavulla sitesinden çıkıyor ve görevli hiçbir şey söylemiyor. Aynı sahneden biraz daha sonra adam o bavulu arabasının bagajına koyuyor ve bir arkadaşı onu görünce gece vakti o bavulla ne yapıyorsun demek yerine bavulun markasını soruyor. Şahsen inanılır gibi değil. Belki de sadece güzel giyinimli ve güzel tipli biri olmak hayatımızı kurtarabilir.

Örnek Ted Bundy vahşi bir seri katil olmasına rağmen sırf yakışıklı diye onu savunan insanlar bile vardı

Ve karakter gerçekten cildine de bir o kadar önem veriyor. Bir çok influencer’dan daha çok bakım yaptığını iddia edebilirim😅. Her sabah kalkıp sporunu ve bakımını yapmayı asla bırakmıyor.

Ama filmde gördüğüm eksiklikler de var. Bir insanın seri katil olması çocukluğuna da dayanır bence. Vahşet insanların geçmişi genelde çocukluğunda yaşadığı eksiklikten de kaynaklanıyor. Adolf Hitler mesela, savunulacak hiçbir tarafı yok biliyorum ama çocukluğundan o da etkilendi araştırabilirsiniz. O yüzden filmde çocukluğuna değinilmesi gerekiyordu bence.

Bu filmden çıkardığım sonuç şu ki fazla mükemmelliyetçilik asla iyi bir şey değil. Her şeyin en iyisi olamazsınız. Eğer olmaya çalışırsanız bir manyak olabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

 

klerligis
Metanoya
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
ÖZGÜRLÜK VAR MIDIR????
Sonraki
Düşünmek İle İlgili Bir Yazı

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.