Akıllı Telefonlarımız Birer Casus Mu?

Akıllı Telefonlarımız Birer Casus Mu?

Günlük hayatımızda vaktimizin çoğunu Instagram, Facebook, LinkedIn gibi sosyal medya mecralarına bakmak için ya da finansal işlemlerimizi yapmak adına akıllı telefonumuzla geçiriyoruz, bu da telefonumuzu risk altına sokuyor diyebiliriz.

Yeri geliyor müzik dinlemek için birçok uygulama indiriyor ve kullanıyoruz. AppStore ya da Google Play üzerinden indirdiğimiz pek çok uygulama bize kolaylık sağlıyor ancak indirirken yükleme öncesinde telefonumuzdaki bilgilerin gizliliğini de bir nevi riske atıyoruz. Dolayısı ile indirmeden evvel aslında neyi, nereden ve neden indiriyorum diye oturup bir kendimize sormamız lazım.

Peki, bunların haricinde nasıl bir önlem alabiliriz?

Akıllı Telefonlarımız Birer Casus Mu?

Akıllı Telefonunuzu Kullanırken Alabileceğiniz 7 Önlem

Uygulama İzinlerine Dikkat Edin

Bildiğiniz üzere telefonumuza herhangi bir uygulama indirirken bizden bazı izinler istenir. Uygulamaların bizden istemiş olduğu izinleri dikkatli bir şekilde incelemek gerekiyor. Dikkat edilmemesi halinde mesajlarımıza, telefon rehberimize ve diğer önemli kişisel verilerimize ulaşabilirler. Bir uygulama indirmemizle indirmiş olduğumuz aplikasyon, bulunduğumuz lokasyon bilgisine, SMS’lerimize, çekmiş olduğumuz fotoğraf ve videolarımıza, telefon çağrı geçmişimize ve benzeri bilgilere ulaşabilir ve kötü amaçlı kullanabilirler. Bu yüzden ayarlar bölümüne girip uygulamalara verdiğimiz erişim izinlerini bir kontrol etmekte yarar var.

Uygulamaları Orijinal Kaynaklardan İndirin

Telefonlarımıza indireceğiniz aplikasyonları mümkün olduğunca App Store ya da Google Play Store üzerinden indirmenizde yarar var. Resmi kaynak haricinde bir yerden indirmeniz halinde akıllı telefonunuza virüs bulaşabilir. Bu yüzden  resmi kaynaklardan uygulama indirmeniz güvenliğiniz için en faydalısı. Eğer bir oyunseverseniz, ücretli oyunların ücretsiz kullanımını sağlayan uygulamalara güvenmemenizde büyük fayda var. Çünkü hem telif hakkı bakımından hem de telefonunuzun güvenliği açısından böylesi daha başınızı derde sokabilir.

Antivirüs Yazılımı Yükleyin

Her ne kadar resmi kaynaklardan uygulama indiriyor olsak da, telefonumuzu korumak için ekstra antivirüs programı indirseniz iyi olur. İndireceğiniz antivirüs programı ile telefonunuzun temel düzeyde koruyor da olacaksınız.

Yazılımlarınızı Güncelleyin

Uygulamaların yaptığı güncellemeler ve telefonlarımızın işletim sistemlerine gelen yeni sürümler  güvenliğimiz için gereken güncellemelerdir. Çoğu zaman telefonumuza otomatik olarak gönderilir ve belirli bir zaman diliminde güncellemeyi yükleyebilirsiniz. Yazılımları güncellememiz, telefonumuzun güvenliği bakımından yapılan tüm iyileştirmeleri yenilikleri kapsadığı için telefonumuzun sağlığı için bir hayli önemlidir.

Akıllı Telefonlarımız Birer Casus Mu?

Parmak İzi ya da Şifre Kullanın

Telefonunuzu parmak izi ile açmanız ya da şifre ile kullanmanız,  telefonun erişim yetkisinin sadece sizde olmasını garanti eder.

Parolasız WIFI Ağlarına Bağlanmayın

Starbucks ya da Cafe Nero gibi yerlerde WIFI parolası bulunmuyor ve ücretsiz. Her ne kadar parolasız ve ücretsiz olsa da telefonunuzun sağlığı için yine de riskli. Nedeni ise hackerlerin tüm verilerinize ulaşma ihtimali. Bu sebeple, siz siz olun parolasız ağlara bağlamayın. Mobil sitelerde yer alan kısa linklere de tıklamaktan kaçının.

Bağımlı Olmayın

Akıllı telefonlar her ne kadar günlük hayatımız içinde bize birçok kolaylık sağlıyor olsa da aynı zamanda bağımlılık da yapıyor. Bilinçli bir şekilde kullandığımız müddetçe akıllı telefonlar olmazsa olmazlarımız. Yine de sosyal hayatımızı sabote etmesine izin vermemekte fayda var.

Önerilen İçerik: Dünyanın En Küçük Cep Telefonu Palm Satışa Çıktı

İrem Surel
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Evde Hasta Bakanlar İçin Tavsiyeler
Sonraki
Eğer Bugün Ölseydiniz Nasıl Hatırlanırdınız?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.