7. Hafta- Arama Yapmanın İncelikleri

Bu hafta dersimizin konusu arama yapmanın incelikleriydi.

İlk olarak geçen haftalarda da öğrendiğimiz üzere Google’da veya başka bir arama motorunda arama yaparken kelimelerin sıralanışı aslında hiç önemli değil. Biz arama yapmak istediğimiz bir bilgiyi düzensiz kelimeler halinde yazsak da ulaşmak istediğimiz sonuçlara gayet net bir şekilde ulaşabiliriz. Bunun yanında arama motorlarında arama yaparken tırnak işareti kullanmak o kelime veya kelime grupları için daha spesifik arama sonuçlarını bizlere gösterecektir. Bu sayede bizler de ulaşmak istediğimiz bilgilere çok daha kısa sürede ulaşabiliriz. Bir başka arama inceliği ise kelimelerin doğru yazılışlarını bilmediğimiz taktirde çok işimize yarayacaktır. Nasıl yazıldığını bilmediğimiz bir kelimenin başına ve sonuna “*” (yıldız) işareti koymak o kelime ile ilgili diğer alternatifleri de bize sunar.

Google’da yalnızca metinle arama özelliği olduğunu düşünen bir kesim varsa eğer çok yanılıyor. Google Görseller üzerinden arayacağımız herhangi bir resim veya fotoğrafla ilgili arama yaptığımızda o fotoğrafla ilgili pek çok resme ulaşmak mümkün.

Bir diğer arama inceliğimiz ise en çok öğrenci arkadaşlarımızın işine yarayacak cinsten. Google Akademik üzerinden yapacağınız aramalar, bilimsel makaleleri, konuyla ilgili araştırmaları, o konuya ait çalışmaları sıralar. Kısacası herhangi bir konudaki akademik her türlü içeriğe filtrelenmiş bir şekilde erişmemizi sağlar.

Google aslında kendi içerisinde sitelere giriş yapmadan o sitelerdeki başlıklara da direkt erişebileceğimiz bir tarayıcı. Örneğin MyNet üzerinden arayacağınız bir bilgiyi Google’a “MyNet: konu” şeklinde yazarsanız size o sayfadaki sonuçları gösterecektir.

Bunu yanında Google’a “near me …” yazarak çevrenizdeki kafelerin, kütüphanelerin, okulların sıralamasını görüp konumuzla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Bu haftaki konumuz da arama yapmanın incelikleri konusuydu. Tüm bu incelikler her arama motoru için geçerlidir. Umarız faydası dokunur.

Ömer Faruk Kılıç
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
6. Hafta- Dijital Vatandaşlık
Sonraki
BTS üyeleri hakkında merak edilenler

BTS üyeleri hakkında merak edilenler

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.