Rengarenk Oluyoruz! 2023 Ev Dekorasyon Fikirleri

Fotoğraf sahibi: Spacejoy (@spacejoy on Unsplash)

Eskisi gibi sıkı önlemler aldığımız bir dönemde olmasak da pandemi sebebiyle, ev içerisinde de vakit geçirebileceğimizi gördük. Evde geçirdiğimiz sürede kendi alanlarımızı belirledik. Bu çalıştığımız masadan tutun, spor yaptığımız oda gibi örnekleyebiliriz. Evlerimizin iç tasarımı daha önemli oldu ve yaptığımız yatırım arttı.  Bu yüzden evimizde daha well-coming bir ortam yatabiliriz. Bu kadar çok vakit geçirdiğimiz bir ortamın konforlu ve sıcak bir atmosferiye sahip olması oldukça önemli.

Fotoğraf sahibi: Robert Katzki (@ro_ka on Unsplash)

 

Hangi Renkleri Tercih Edebiliriz?

Renklerden korkmayın, eski pastel renkler tercihlerimizden ziyade artık cesur ve psikolojik olarak bizi canlandıran renkler moda. Farklı baskın renkleri bile bir arada kullanabilirsiniz. Yeşiller, morlar… Şimdiden gözümüz, gönlümüz açıldı. Yeni eklenen renklerle birlikte bu senenin trend renklerine bir göz atalım. Bu renkler:

  • Güneş Renkleri
  • Amber Tonları
  • Bal Renkleri
  • Hint Sarısı
  • Toprak Tonları
  • Koyu Kahve
  • Ölü Somon Balığı Rengi (kulağa oldukça tuhaf geldiği kesin)
Fotoğraf sahibi: Annie Spratt (@anniespratt on Unsplash)

 

Yeşil

Yeşili özel olarak ele alabiliriz çünkü bu sene doğa evimizde ve doğanın en gözde rengi yeşil. Bu renk insanlarda sakinleştirici bir etki yarattığı gözlemlenmiş. Evden çalıştığınız odanızın duvarlarını bu renge boyayabilirsiniz ya da günün yorgunluğunu attığınız salonunuzda yeşil rengin olduğu bir duvar kağıdı kullabilirsiniz. Seçtiğiniz duvar kağıdında renkli çiçek desenleri de bulunabilir. Birkaç yerde kullanacağınız gold desenle trend bir iç mekan yaratmış olacaksınız. Evimizde kolaylıkla bakabileceğimiz bitkiler, yeşil dekorasyon ürünleri, yeşil dokuları ev dekorasyon listemize ekliyoruz.

“Doğanın yeşili ve sakin ağaçları tüm acıları iyileştirir ve rahatlatır.” – John Muir

Fotoğraf sahibi: Deconovo (@deconovo on Unsplash)

Ya da… eğer gerçekten yok ben renkli dünyanın insanı değilim diyorsanız, daha zen ruhu taşıyan çok uçuk pembe renklere ya da çok uçuk mavi renklere, beton görünümlere yer verebilirsiniz. İlhamınız chrome olur. Böylece sakin ve dingin bir ev dekorasyonu yaratmış olacaksınız.

Fotoğraf sahibi: tom balabaud (@tom balabaud on Pexels)

 

Hoşçakal Minimalizm

Artık modanın yönü değişiyor ve yavaş yavaş minimalizmden uzaklaşıyor, yeni odak Art Deco oluyor. Süslü detaylar, canlı renkler ve geometrik desenler çok daha tercih edilecek. Hala sadelikten yanayız tabi ama tasarım esteteği daha ön planda.

Fotoğraf sahibi: Spacejoy (@spacejoy on Unsplash)

 

Sürdürebilirlik

Ev tekstili sürdürebilirliğe doğru kesin dönüş yapıyor. Ekolojik sisteme uygun, sıfır atık ve zaten var olan materyalleri tercih etmeliyiz. Mevcut objenin, ömrünü ve yaşam döngüsünü uzatmak da oldukça popüler. Hayatımızın yoğunluğundan dolayı doğada vakit geçiremediğimiz için doğayı evimize getiriyoruz. Yeşilin insan psikolojisi üzerinde çok büyük etkisi var.

Fotoğraf sahibi: Karolina Grabowska (@Karolina Grabowska on Pexels)

 

Doğala Dönüş

El işçiliği, şifalı ve lokal elde edilen kil objeler, vazolar 2023’te masaların üzerinde yer almaya başlıyor. Estetik anlamı daha yüksek, benzeri olmayan ve bir zanaat eseri ürünler bu senenin modasına uyacak.

 

Fonksiyonel Tasarımlar

Bir tasarımın kaliteli, sağlam ve fonksiyonel olması kadar eğlenceli ve hayatımıza neşe katıyor olması da önemli. Fonksiyonelliğiyle de birkaç yönlü objeler tercih edebiliriz. Katlanabilir masa, merdiven altı raf fonksiyonel ürünlere örnek olabilir.

Fotoğraf sahibi: Ty Stephany (@ty_stephany_ on Unsplash)

 

Geleneksel Tasarımlar

Geçmişte trend olan stiller endüstrinin tekrar gözdesi. Geleneksel iç mimari tarzı sıcak, samimi ve tanıdıktır ve bu sene hayatımızda olacak. Kilim, işlemeli masa örtüleri, ve dantelleri ananemizin sandığından çıkarma vakti geldi. 🙂 Kahve tonlarında ve mücevher renklerinde olan parçaları bir arada kullanabilirsiniz. Takımdan ziyade farklı parçaların bütünlüğü ön planda olmalıdır. Özellikle sakladığınız gümüşlerinizin tozunu alıp tekrar raflara koyun. 

Fotoğraf sahibi: Quark Studio (@Quark Studio on Pexels)

 

İç Mimaride Son Trendler

2023 yılının iç tasarım stilleri için kesin şudur diyemiyoruz çünkü çok geniş bir yelpazeye sahip. Yeni dokular, renkler ve malzemelerle karşılaşıyoruz. Bunlardan en önemlisi her detayın bir ruha sahip olması. Genel olarak yeni iç tasarım trendini özetleyecek olursak, neşeli, dengeli, huzurlu ve eğlenceli diyebiliriz. Doğal ve organiğin şifasını da hissediyor olacağız.

 

Büyük Aydınlatmalar

Büyük ve şatafatlı mekanlar dışında görmeye çok alışık olmadığımız büyük aydınlatmalar artık evlerimize giriyor. İsterseniz yemek masanızın üstüne konumlandırın ister salonunuzun tam ortasına. Evinize çok ayrı ve dikkat çekici bir hava katmış olacaksınız.

Fotoğraf sahibi: stux (@stux on Pixabay)

 

Bakır

Kan değerlerine iyi gelmesi, antibakteriyel özelliğiyle sahip ve kullanımının birçok faydasını sayabileceğimiz bakır tencereler, bakır bardakları tekrar görmeye başlayacağız. Duvar döşemelerinden, mobilyalarda da bakır rengi yansımalarını göreceğiz.

Fotoğraf sahibi: Ron Lach (@Ron Lach on Pexels)

 

Altın Tonlar

Işıltıları kim sevmez değil mi? Sevmeyen varsa bu sene sevmek zorunda kalacak çünkü altını çok görüyor olacağız. Dolap kulplarında, duvar kağıtlarında masa ayaklarında. Dengeli kullanılan altın detaylar luxury bir hava katacak. Bu konuda çok abartılı olmamalıyız çünkü dönem micro luxury dönemi. Az ve öz yeterli olacaktır. Salonunuzda kullandığınız tek ve özel bir altın obje gibi. 

Fotoğraf sahibi: Pixabay (@Pixabay on Pexels)

 

Neşeli Koltuklar

Yeniden insanları bir araya getirmeyi ve uzun muhabbetleri, tasarımcılar bu sene çok seviyor. Bu koltuklarla kafamızı çevirmeye gerek kalmadan rahat ve uzun  muhabbetin konforunu yaşıyor olacağız.

 

1960’a Ait Berjerler

Koltuklar berjerlerin bir tık arkasında kalıyor. Bu senenin starları 1960’ların berjerleri. Salonunuzda yer var mı bilmiyorum ama şimdiden yer açmaya başlayın.

Fotoğraf sahibi: Ann poan (@Ann poan on Pexels)

 

Beyaz Sade Lambalar

Bu yeni lamba trendinde, vurgu renkte değil lamba şeklindedir. Yatak odalarınızda, çalışma masalarınızda kullanabilirsiniz.

 

Karolar

Fayanslarımızda vintage karolar her zamankinden daha popüler. Banyo ve mutfak fayanslarınızda kullanabilirsiniz. Homojen desenli veya özel fakrlı çiniler bir arada kullanılabilir.

 

Duvar Aydınlatmaları

Duvar aydınlatma modası gümbür gümbür geliyor. Asma tavana sabitlenen spotların yerini duvar aydınlatmaları alıyor. Hafif loş bir ortam sağlayan duvar aydınlatmalarınızı pirinç renkte seçebilirsiniz.

 

Kırmızı Seramikler

Sıcak rengiyle el emeği, kıvrımlı formlara sahip seramikleri vazo olarak kullanabilirsiniz. Bu sene avangard havası olan seramik vazolarını büyüklü küçüklü farklı formlarda kullanabilirsiniz.

Dalgalı Ahşaplar

Organik hammaddelerin modern yorumlaması olan ahşap masaları bu sene dalgalı, kıvrımlı ve özgür görüyoruz. Kalıplarının dışına çıkan dalga figürlerini bu sene salonlarımızda ve yemek masalarımızda göreceğiz.

Siz de 2023 yılının trendlerine yavaş yavaş geçmek istiyorsanız, masanızın üzerine koyacağınız seramik vazo, renkli yastık kılıfları, altın detaylı mumluklar gibi küçük değişiklikler büyük farklar yaratacak. 

Beforia
Moda, kişisel bakım, bazen dedikodu
Önceki
Sabahları Üretkenliğinizi Azaltan 6 Kötü Alışkanlık

Sabahları Üretkenliğinizi Azaltan 6 Kötü Alışkanlık

Sonraki
Sirkadiyen Beslenmeyle Biyolojik Saatimize Geri Dönüş

Sirkadiyen Beslenmeyle Biyolojik Saatimize Geri Dönüş

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.