Sims 4

[2020 Güncel] The Sims 4 Oyun İnceleme & Detaylı Rehber

The Sims serisine oyun dünyasını yakından takip edenler yabancı değildir. Maxis Stüdyosu’nun geliştirdiği the Sims, ilk çıktığı günden itibaren rakipsiz oyun deneyimi ve içeriğiyle oyun severlerin gündeminde olmuş bir yapım. Peki, bu seriyi bu kadar popüler yapan nedir? derseniz cevabı yazımızda.

Sims Serisi Neden Bu Kadar Popüler?

Oyun dünyası çok çeşitli konuların işlendiği farklı içeriklerle oyunlarla dolu. Fantastik yaratıklar, alternatif post apokaliptik evrenler, ölmenin ve öldürmenin çok kolay olduğu, kan deryasında yüzdüğümüz senaryolar, gerçek hayatta karşılaşmayacağımız silahlar ve teçhizatlar. İşte böylesine fantastik bir dünyada Maxis, neden insanların yaşamının, insanın temel alındığı bir oyun yapmıyoruz diye düşünerek Sims serisine başlamış.

İlk 2008 yılında yayınlanan bu oyun, yayınlandığı tarihten bu yana oyun piyasasında en çok satış yapan oyun serisi ünvanını hala korumakta. Genel tanımıyla “Sim”, oyunda kontrol ettiğiniz karakterin ve diğer karakterlerin genel adına verilen isim aynı zamanda. Simler, yüz detaylarından, giyimine, kilosundan, saç rengine kadar detaylı bir şekilde düzenleyebildiğiniz yapacakları sizin hayal gücünüzle sınırlı, hayalleri, korkuları olan simüle edilmiş birer sanal insan. Sims dünyasında da tıpkı yaşadığımız gerçek dünya gibi, çalışmaya, Sims dünyasının kendi para birimi olan Simoleon’u kazanıp kiranızı ödemeye çalışıyorsunuz.

Sims 4

Evlenip çocuk sahibi oluyor, arkadaşlarınızla kavga ediyor, onlara yalan söylüyor, zaman zaman onlarla dalga geçiyor, sevgilinizden ayrılıyor veya aldatılıyorsunuz. Hayvanlarla daha iyi anlaşıyorsanız evinize kedi, köpek gibi hayvanlar alıp onlarla yaşayabiliyorsunuz. Bitkilerle ve çiftçilikle ilgiliyseniz meyve sebze yetiştirebiliyor ve bunları satabiliyorsunuz, İşinizde kariyerinizde ilerlemek için tıpkı gerçek hayattaki gibi kendinizi geliştirmeniz gerekiyor, tabi küçük bir fark var; Sims dünyasında torpil ve yalakalık çok işe yaramıyor.

Tatile çıkmak için para biriktirmek, çok fazla elektrik ve su kullanırsanız yüksek faturalar ödemek gibi normal hayatınızda karşılaştığınız hemen hemen her detay Simlerin dünyasında da var. Bir anlamda Sims dünyası normal hayatın alternatifi sanal bir dünya vadediyor size. Bu dünyada da siz ve yaşadığınız çevre eş zamanlı olarak hareket ediyor. Simler yaşlanıyorlar, ölüyorlar, çocukları büyüyor ve sims evreninde hayat tıpkı gerçek yaşam gibi akıp gidiyor.

Efsane Serinin Son Oyunu: The Sims 4

Maxis’in oyunculara sunduğu bu alternatif evren o kadar başarılı oldu ki, oyun tüm zamanların en çok satan oyun serisi ünvanını aldı. İşte Sims 4 Bu efsane serinin son oyunu olarak 2014 yılında satışa sunuldu. İlk oyunu ve devam eden sürümlerinde 2d grafikleri olan seri, Sims 3’den itibaren 3 boyutlu hale geçti. Sims 4 ile birlikte bu üç boyutlu dünya iyice detaylı bir hal aldı. Geçmişte sadece evimizde ve bahçemizde Sims dünyasının akan hayatını gözlemleyebiliyorken Sims 4 ile birlikte yaşadığımız bütün mahalleyi üç boyutlu görme, dolaşma, etkileşime girme, izleme şansına eriştik. Sims dünyasının çeşitliliğini sayfalar dolusu yazsak bitiremeyiz. Siminizin evine aldığınız televizyondaki programlar, filmler, müzik kanallarındaki klipler dahi Sims dünyasına özel olarak hazırlanmış. Kendisine has TV kanalları, radyo kanalları olan, festival ve etkinliklerin hiç bitmediği kocaman bir alternatif sanal dünya sizi bekliyor.

Sims Ek Paketleri

Sims serileri her zaman aynı pazarlama tekniğiyle yayınlanmıştır. Önce ana oyun çıkar, ardından ek paketlerle simlerinizin dünyasını zenginleştiren eklentiler yeni geliştirmeler gelir. The Sims 4’de de bu gelenek değişmedi ve çıkışının ardından oyun içeriğini zenginleştiren birçok ek paket çıkarıldı. Bunlar sırasıyla;

 • l Outdoor Retreat
 • l Get To Work
 • l Spa Day
 • l Get Together
 • l Dine Out
 • l City Living
 • l Vampires
 • l Parenthood
 • l Cats and Dogs
 • l Jungle Adventure
 • l Seasons
 • l Get Famous

Bu paketlere detaylarıyla değinmeyeceğim çünkü her birinde ayrı bir yazı kaleme alacak kadardetay var. Kısaca değinmek gerekirse, Haziran 2018’de çıkarılan Seasons ek paketiyle birlikte Sims dünyası devrimsel bir yeniliğe kavuştu, Mevsimler! Artık yaşadığımız dünyada mevsimleri ve mevsimlerle birlikte değişen atmosferi, mevsimlerin getirdiği avantajları ve dezavantajları da tam anlamıyla hissediyoruz. Kışın yazlık elbiselerle dışarı çıktığımızda üşütüp hasta oluyoruz, fırtınada dışarı çıktığımızda donma riskiyle karşılaşıyoruz.

Yazları aşırı sıcak saatlerde dışarıya çıktığımızda güneş çarpıyor ve şemsiyesiz yağmura yakalanırsak sırılsıklam kalıyoruz. Kibar kibar tıksıran Simimizin üstünü hemen kuru elbiselerle değiştirmezsek üşütüp hasta olabiliyor. Yukarıda belirttiğimiz ek paketler oyuna oynanış olarak da kapsamlı güncellemeler getiren, keşfedilecek yeni bölgeler açan, yeni oyun mekanikleri ekleyen paketler.

Örneğin; Get to Work Paketiyle birlikte yine sims dünyasında bir ilk olarak iş yerimize gerçek zamanlı giderek çalışırken simimizi kontrol edebiliyoruz veya kendi işimizi kurup, kendi ekibimizi toplayıp bir restoran veya mağaza açabiliyoruz. Vampires eklentisiyle, oyuna uzaylı simlerin dışında insan olmayan yeni bir tür ekleniyor, vampirler. Bu sayede istersek vampir olabiliyor ve vampirizmin verdiği özel güçlerimizi geliştirebiliyor, kan arzumuzu ister kontrol ediyor, istersek masum simlerin sıcak boyunlarından tadarak gideriyoruz.

Parenthood eklentisiyle oyundaki aile kavramı daha gerçekçi bir hal alıyor. Artık çocuklarımızı bebeklikten ergenliğe kadar yetiştirirken bizlerde kitap vb. ek kaynaklarla çocuk psikolojisini öğreniyoruz ve ebeveynlik yeteneğimiz geliştikçe çocuklarımız çok daha donanımlı ve doğru büyüyorlar. Cats and Dogs eklentisiyle birlikte oyuna onlarca çeşit kedi ve köpek ırkından hayvan yoldaşlarımız dahil oluyor. Hayvan yoldaşlarımızı eğitiyoruz, hastalanırlarsa veterinere götürüyoruz ve çiftleşmek, yavrulamak gibi içgüdüsel eğilimleri için onlara yardımcı oluyoruz.

Get Famous ile birlikte spot ışıklarının kalabalık ve renkli dünyasının kapıları simlerimize açılıyor. Artık istersek ünlü birisi olma yolunda bir kariyer seçerek popüler bir sim olmanın tadına varabiliriz. Gittiğiniz her yerde sizden fotoğraf ve imza almak isteyen simler ve paparazziler varken yalnız kalmanız çok zor olacak!

Yukarıdaki ek paketlerin haricinde çıkan, oyuna direkt olarak etki etmeyen, Görsel değişiklikler ve makyaj ekleyen ekstra eşyalar, elbiseler, mekanlar barındıran bir çok “Stuff” paketide yer almakta.

The Sims 4 Neden Bu Kadar Popüler?

The Sims 4, küçük yaştaki oyun severlerin, vahşet, ölüm gibi sahnelerle bezenmemiş, onlara aile olmayı, hayatı doğru yaşamayı bir simülasyon vasıtasıyla öğretebilecek nadide bir oyun. Yetişkin oyun severler için de gerçek dünyanın monotonluğundan çıkıp hayal ettiği, istediği role özgürce bürünebildiği bir hayatı sanal ortamda tattırırken, sonuçlarının ne olacağını gösterecek kadar da gerçeğe yakın bir oyun deneyimi sunuyor.

İnternette, oyunun hayranları tarafından yapılmış oyuna ekstra gerçeklik katan yüzlerce mod-eklenti bulabilirsiniz. Yeni saç stillerinden ten renklerine, elbiselerden, sansürsüz modlara kadar bir hayli vaktinizi alacak devasa Mod arşivi oyunu kişiselleştirip monotonlaşmasını önlemeniz için harika bir kaynak sunuyor. Oyuncular bu işi öylesine ciddiye almış ki sırf Sims’e ürettiği içerikleri paylaşmak için oyuncular tarafından açılmış birçok amatör blog ve web sitesi bulunmakta.

The Sims 4 Nereden Alınabilir?

The Sims 4’ü www.origin.com resmi sitesinden satın alabilir, satın almadan önce deneyebilirsiniz. Origin.com dışında alternatif oyun satış kanallarından da alabilirsiniz. The Sims 4 maalesef Steam üzerinden satılmıyor. Steam üzerinden sadece Sims 3’e ulaşabiliyorsunuz. Bunun nedenini Sims 3’ün büyük satış başarısının ardından EA’in Sims 4 için Steam’in pazarlama tekniklerine ve istatistiklerine oyunun kaderini teslim etmek istememesine veya güvenmemesine bağlıyorum. Malumunuz Steam’de en çok satanlara giren her oyun en iyi veya başarılı oyun olmuyor. Bu nedenle Steam istatistikleri üzerinden oyunun itibarına zarar gelsin istememiş olabilir dağıtımcı EA Games. Oyunun Türkçe dil desteği de maalesef bulunmuyor.

yazar

Yazar: Yürüyen Johnnie

Serçeciler okumasın.

Blog YazarBlog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.