1994 TÜRKÇE POPUN ZİRVESİ-I

Kaynak belirtilmedi

1994 yılı,Türkçe popta üretimin zirve yaptığı, gelecek döneme damga vuracak birçok ismin ilk veya ikinci albümünü yayınladığı, klip endüstrisinin hızla geliştiği ve sadece müzik yayını yapan Kral TV’nin yayına başladığı yıldı. Yılın ilk yarısında çıkan albümlere göz atalım:

Serüvene Çelik’in solo kariyerine adım attığı “Ateşteyim” albümü ile başlayalım. Albüm aralıkta çıkmış olmasına rağmen uzun süre liste başı kalmış, çıkış şarkısı dile dolanan sözleri ve klibiyle etkisini yeni yılda hala gösteriyordu. Söz ve müziklerin sanatçıya ait olduğu şarkıların düzenlemeleri Ufuk Yıldırım’a aitti. Albümde Ateşteyim’in yanı sıra “Meyhaneci, Güle Güle , Çok Güzelsin” gibi hitler çıktı. “Elveda Diyemem” Çelik severlerin gizli hiti oldu. 90lar popun efsane şarkılarından “Meyhaneci” 2002’de Çelik’in “Yol” albümünde, 2012’de Ebru Gündeş’in 13,5 albümünde yer aldı.

1992’de “Bir Hadise Var” albümü ile büyük başarı yakalayan Nazan Öncel “Ben Böyle Aşk Görmedim” adlı albümünü ocak ayının sonlarına doğru çıkardı. Söz ve müziklerin sanatçıya ait olduğu şarkılardan “Aşk Beklemez, Geceler Kara Tren, Dillere Düşeceğiz, Nazınla Dünya Sazınla Dünya” yılın hitlerinden oldu. “Dillere Düşeceğiz” 2009’da Gülşen tarafından yorumlandı ve şarkı yeni düzenlemesiyle büyük başarı kazandı Albümün en iyilerinden “Geceler Kara Tren” 2013’te Emre Aydın’ın “Eylül Geldi Sonra” albümünde yer aldı. Sözleri ile dikkat çeken “Nazınla Dünya Sazınla Dünya” 2018’te sanatçıya saygı albümünde Gökhan Türkmen tarafından seslendirildi.

Soner Arıca ikinci albümü “En Güzel Serüven”i mart ayında dinleyicisi ile buluşturdu. Albümün çıkış hiti “Vefasız” ve “Deniz Gözlüm” büyük ilgi gördü ve sanatçının kariyerinde en önemli eserler oldular. “Hasretinle Yandı Gönlüm” coverı sanatçının sesi ile yeniden can bulmuş albümün gizli hiti “Seviyorum” ise yıllar içinde yerini bulmuş ve çok sevilmişti. Albümün hitleri “Vefasız, En Güzel Serüven, Deniz Gözlüm, Seviyorum” sanatçının 2003’te best of albümü “Aşkla Oldu”da yer aldı.

“Bir Yudum Sevgi” albümü ile 1992’de çıkış yapan Seden Gürel 2. Albümü “Aklımı Çelme”yi mart ayında yayınladı. Sanatçı imajını değiştirmiş, kısa kestirdiği saçları ile çıkmıştı karşımıza. Aykut Gürel düzenlemeleriyle “Olmaz Dostum, Aklımı Çelme, Korkmam, Mesela” albümün sevilen şarkılarından oldular.

Yeşim Salkım “Hiç Keyfim Yok” adlı albümünü, albüme ismini veren şarkı ile duyurdu. Ercüment Vural ve Onno Tunç düzenlemeleri ve Leyla Tuna sözleri albümde dikkat çekti. Sanatçı, büyük başarı yakaladığı albümde “Hiç Keyfim Yok, Ben Yoldan Gönüllü Çıktım, Son Sigara” şarkılarını kliplendirdi. Kral TV müzik ödüllerinde ‘En İyi Çıkış Yapan’ kategorisinde aday gösterildi. Yıllar sonra Onno Tunç bestesi “Ben Yoldan Gönüllü Çıktım”, Soner Arıca tarafından yeniden seslendirildi. Klibi ile de beğeni toplayan “Son Sigara” 90ların en iyi slowlarından.

Türk müziğinin efsane isimlerinden Leman Sam, “Eski Fotoğraflar” adını verdiği albümle yılın en iyileri arasında yerini almıştı. Sanatçıdan pek beklenmeyen ama 90lar popun havasına uygun “Allah Kolaylık Versin” klibi ile çıkan albüm çok ses getirmedi ama yıllar içinde bir Ümit Sayın bestesi olan “Aşkımdan Vazgeçme” unutulmazlar arasına girdi.

 

İsmini daha önce Altın Güvercin şarkı yarışmasında duyduğumuz Asya, kendi adını verdiği albümü Nilüfer’in prodüksiyonu ile nisan ayında yayınladı. “Vurulmuşum Sana” ile çıkış yapan albüm büyük başarı sağladı. Kral TV müzik ödüllerinde ‘En İyi Çıkış Yapan’ kategorisinde aday gösterildi. Albümden “Romantik Aşk, Uçtum Seninle ve Yoksun Sen” gibi hitler çıktı. Albümde Onno Tunç, Aysel Gürel, Nilüfer, Leyla Tuna, Buğra Uğur gibi önemli isimler yer aldı. “Yoksun sen” 2006 yılında Levent Yüksel’in “Kadın Şarkıları” albümünde yer aldı.

Nisan ayında yılın en ses getiren isimlerinden biri olan Burak Kut ilk albümü “Benimle Oynama-Çılgınım”ı yayınladı. Hakan Peker prodüksiyonu olan albümden “Benimle Oynama, Çılgınım Bebeğim, Heyecanlıyım, Gün Batımı” şarkılarına klip geldi ve albüm yılın en çok satan albümlerinden biri oldu. Ercan Saatçi, Mustafa Sandal, Feyyaz Kuruş, Mirkelam, Metin Özülkü gibi isimlerin yer aldığı albümün şarkıları yıllar geçmesine rağmen 90lar popun ilk akla gelen şarkıları oldu. Burak Kut artık bir pop stardı. Hem şarkılar başarıya ulaşmış hem de yakışıklı prens ‘Bebeto’ sıfatıyla kızların favorisi olmuştu. Kral TV müzik ödüllerinde ‘En İyi Pop Müzik Erkek Şarkıcı’ kategorisinde aday gösterildi.

Türk popunun önemli isimlerinden Garo Mafyan’ın son keşfi Nalan, ilk albümü “Of Aman”ı mayıs ayında yayınladı ve albüme ismini veren şarkı ile anılmaya başlandı. Klasik pop müzik akımı dışında alaturka ezgiler ve nağmeler ile dikkat çeken albüm çok başarılı oldu. Albümden “Tutmayın Beni, Bunun Adı Sevda, Affet, Ölür müsün Öldürür müsün” gibi hitler çıktı. Kral TV müzik ödüllerinde ‘En İyi Çıkış Yapan’ kategorisinde aday gösterildi.

1992’de “Faka Bastın” albümüyle büyük başarı yakalayan Emel Müftüoğlu’nun “Emelce” adlı üçüncü solo albümü Şahin Özer etiketiyle mayıs ayında yayınlandı. Şehrazat, Ercan Saatçi, Harun Kolçak, Ümit Sayın, Mustafa Sandal şarkılarından oluşan albümün düzenlemeleri Aykut Gürel ve İskender Paydaş’a aitti. “Yeter, Korkuyorum, Deli Et Beni, Sevmek En Büyük Devlet, Çal Beni” nerdeyse albümün tüm şarkıları hit oldu. Özellikle sözü ve müziği Harun Kolçak’a ait “korkuyorum” ve “deli et beni” şarkıları, İskender Paydaş aranjeleri ve klipleriyle hafızalara kazındı. Yeşim Salkım, Billur Kalkavan gibi ünlü isimlerin yer aldığı “Deli et beni” klibi çok konuşuldu. “Korkuyorum” şarkının sahibi Harun Kolçak tarafından, “Deli Et Beni” Harun Kolçak “Çeyrek Asır” albümünde Tuğba Yurt tarafından, “Çal Beni” Ümit Sayın “Söz-Müzik” albümünde Ümit Sayın-Emel tarafından, yine “Deli Et Beni” Berkay tarafından yeniden seslendirildi. Sanatçı 2016’da yayınladığı best of albümü “Emel İle Yeniden”de  “Korkuyorum, Deli Et Beni ”şarkılarına yer verdi.

İlk albümü “Parolayı Söyle” ile 1993’te çıkış yapan Eda Özülkü’nün ikinci albümü “Dalgacı” 1994 mayısta çıktı. “Sevgili Adaletin” “Bende Ne Çare” şarkıları ilgi gördü. Daha sonra Metin Özülkü’den dinleyeceğimiz “Seninle Olmak Var Ya” şarkısı albümde “Dayanamam Sana” ismiyle yer aldı.

Mayısın sonlarına doğru 1992’de “Yine Sensiz” albümü ile çıkış yapan Tarkan, ikinci albümü “Aacayipsin”i yayınladı. Sözü müziği Sezen Aksu’ya ait “Hepsi Senin mi” ile çıkış yapan albüm döneme damgasını vurdu. Albümde Sezan Aksu, Ümit Sayın, Yıldız Tilbe, Ozan Çolakoğlu ve Tarkan şarkıları yer alıyordu. Albümün tüm şarkıları dillere dolanırken milyonluk satışla rekor kırıyor, müzik listelerinde uzun haftalarca zirvede yer alıyordu. Tarkan, artık yerini sağlamlaştırmış bir pop stardı. Albümden sırasıyla “Unutmamalı, Gül Döktüm Yollarına, Kış Güneşi, Şeytan Azapta ve Dön Bebeğim” klipleri yayınlandı. Sözleri, henüz tanışmadığımız Yıldız Tilbe’ye ait “Kış Güneşi” klibiyle listelerde haftalarca zirvede kalarak kırılması zor bir rekora imza attı. Ümit Sayın bestesi “Dön Bebeğim”in klibiyle albüm, çıkışından bir yıl sonra hala gündemdeydi. İlk kez düzenlenen Kral TV müzik ödüllerinde en iyi pop müzik erkek sanatçı Tarkan, “Hepsi Senin mi” şarkısı yılın şarkısı, şarkının söz ve bestecisi Sezen Aksu ödüllerini aldı. Şarkı 1999’da “Şıkıdım” adıyla yeniden kliplendirilerek dünya pazarına sunuldu. “Gül Döktüm Yollarına” 1994 yılında Sibel Can’ın albümünde yer aldı.  Albümde yer alan “Gitme” şarkısı 2012’de Ümit Sayın’ın Söz-Müzik albümünde düet olarak yayınlandı. “Kış Güneşi” 2018’deYıldız Tilbe’nin “Yıldızlı Şarkılar” albümünde Hande Yener ve Niran Ünsal tarafında seslendirildi.

Mayıs sonunda albümlerin haftalık satışa göre listesi şu şekilde sıralanıyordu:

1.     Tarkan-Aacayipsin

2.     Burak Kut-Benimle Oynama

3.     Nalan-Of Aman

4.     Asya-Asya

5.     Emel-Emelce

6.     Yeşim Salkım-Hiç Keyfim Yok

7.     Seden Gürel-Aklımı Çelme

8.     Eda Özülkü-Dalgacı

9.     Soner Arıca-En Güzel Serüven

10.  Nazan Öncel-Ben Böyle Aşk Görmedim

 

 

1994’ün ikinci yarısında çıkan albümler devam edecek.

başyıldız
1983 İstanbul doğumluyum. Küçük yaşlardan beri müzikle ilgiliyim. 90larda çıkan tüm pop albümleri alıp dinlerdim. arşivim hala duruyor. Kendime ait bestelerim var. Müzik hayatımda hep oldu ve olacak.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yemek Kartı Nedir, Özellikleri Nelerdir?
Sonraki
Galatasaray Tarihi (Başka bir adıyla bir efsane)

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.