Yeni Evimiz Olmaya Yakın Mars Yüzeyinin 4K Görüntüleri

Uzay araştırmaları hız kesmeden devam ediyor. Şimdi de Mars 4K görüntüleri ortaya çıktı. Bizden uzakta olan bu gezegenden gelen görüntüler bile heyecan verici. Belki gidemeyiz göremeyiz ama oradan haberdar olmak bile yeter. En azından nasıl bir yer olduğu konusunda bir şeyler biliyoruz. Ancak genele bakınca Mars’ın yapısı ile ilgili bildiklerimiz devede kulak orası ayrı.

İşte Mars Yüzeyinin 4K Görüntüleri

Mars’a Ne Zaman Gidildi?

Yarım yüzyıla yakın zamandır Mars ile ilgili geniş çaplı araştırmalar yapılıyor. Araştırmalar gezegenin yüzeyi, iklimi ve jeolojik yapısını öğrenmek üzere ilerledi. Bu faaliyetlere ABD, Sovyet Rusya, Japonya ve Avrupa ülkeleri katılım gösterdi. İlk başarılı görev 1964 yılında NASA tarafından gönderilen Mariner-4 ile gerçekleştirildi.

Mars’ın Özellikleri

Mars, görüntüsünden ötürü kızıl gezegen olarak adlandırılır. İnce bir atmosfere ve iki tane uyduya sahiptir. Bu uyduların isimler Phobos ve Deimos‘tur. İki uyduda Asaph Hall tarafından 1877 yılında keşfedilmiştir. Mars yüzeyinden devasa coğrafi şekiller barındırır. Örneğin Mars’ta yer alan Olimpos Dağı Güneş Sistemi’nde bilinen en büyük dağ, Marines Vadisi ise en büyük kanyon olma özelliği taşır.

Mars Neden Kızıldır?

Mars’ın kızıl olması nedeni gökyüzünde kırmızı-turuncu renklerde gözlemlenmesidir. Bunun sebebi ise Mars yüzeyinde bulunan yüksek miktardaki demir oksit bileşikleridir.

Mars’ta Sıcaklık Kaç Derecedir?

Mars hava sıcaklığı bakımından Antartika’yı andırmaktadır. Sıcaklık sıfırın altında 87 santigrad derecelere kadar düşebilir. En fazla ise 10 derece dolaylarında seyreder.

Mars ile Dünya Arası Kaç Km?

Mars ile Dünya arasındaki mesafe yaklaşık 225 milyon kilometredir. Ancak bu durum dönem dönem değişkenlik gösterir. Örneğin 2018 yılındaki Mars ve Dünya yakınlaşmasında 57.6 milyon km ile en yakın oldukları dönemi yaşadılar. Bu yakınlaşmaya benzer bir yakınlaşmanın 2287 yılında gerçekleşmesi bekleniyor. 2020 yılında ise iki gezegenin aralarındaki mesafenin 62.1 milyon kilometre olması öngörülüyor.

Mars’ta Yaşam

Mars, yapısı gereği Güneş sisteminde Dünya’dan sonra yaşam olabilecek tek yer gibi gözüküyor. Öyle olmasa Elon Musk gibi uzay girişimcileri insanları oraya götüreceğini iddia etmezdi herhalde dimi. Yani neden Satürn değil de Mars. Falan filan uzatır gideriz böyle. Aslından bu varsayımlar birilerinin işkembe-i kübrasından salladıkları şeyler değiller. Mars yüzeyinden alınan örnekler, çekilen fotoğraflar ve bunların üzerinden yapılan araştırma bulguları insanları bu düşünceye sevk ediyor. Elbet bir gün oralara gidilecek yıldızlararası seyahat kolaylaşacak. Ama biz o günleri görebilecek miyiz? Eğer bilim hızlı bir şekilde ilerlerse evet görebiliriz. Olmadı torunlarımız görür. Biz de yukarılardan bir yerden onlara bakarız. Her şeye bir yana sizi Mars’ın dimağınızı şaşırtacak görüntüleri ile baş başa bırakıyorum.

Uzay ile ilgili filmler belgesel listeme buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.