YENİ BAŞLANGIÇLARA VAR MISIN?

Bugün 15 ocak 2021…

Bir kaç hafta önce yabancı dile merak sardım. İlk öğrenmek istediğim dil İspanyolca oldu. Buna karar vermemdeki sebep hem çok yaygın bir dil olması ( dünyada yaklaşık 560 milyon kişi bu dili konuşuyor ) hem de yöresinde barındığı kültürel değerler oldukça dikkatimi çekmişti. Söz vermiştim kendime yeni yıla yeni başlangıçlar yapılacaktı. Buna yeni dil öğrenmekle başladım… Bir kaç hafta boyunca ispanyolca kelime öğrendim. Fakat bunları uygulamaya dökmem gerekiyordu. Bende uygulama indirdim. Uygulamanın içeriği çok hoşuma gitti. Öğrenmek istediğin dili yerlisinden öğrenip, kendi bildiğin dili başkasına öğretiyorsun. Bu bir yardımlaşma ilişkisiydi. Ve en güzel yanından biri de başka ülkelerde tanışma fırsatı bulduğun arkadaşlarının olması. Ben de Salime adında Dominik Cumhuriyetinden biriyle tanıştım. Kendisi mühendis ve oldukça iyi biri. Bana İspanyolca öğrenmemde yardım ediyor. Aramızda 17 saatlik bir zaman dilimi var fakat bu iyi bir ilişki kurmamıza engel olmadı. Kendisi sayesinde günlüklerimi dijital ortamda yazma kararı aldım. Önceden siyah defterime yazıyordum. Bu oldukça keyif verici olsa bile birtakım zorlukları da beraberinde getiriyordu. Simetri hastalığımdan ötürü ( OKB probleminin bir türü ) en ufak düzen hatasında baştan yazmak zorunda kalıyordum. Bu platformda öyle bir problem yok. Bu yüzden mutluyum. 

Yabancı dil dışında yapmak istediğim bir diğeri de keman çalmak. Keman almak için kumbaramda para biriktirmeye başladım bile… Pandemi sürecinin ardından kursa yazılıp öğreneceğim tecrübeden bir tanesi olacak kendisi. Kemanın ayrı bir havası farklı bir cazibesi var. Görüntüsünü beğeniyorum. Umarım yeteneğim vardır…

Bir diğeri de seyahat etmek. Gezmediğim görmediğim ülke kalmasın istiyorum. Bunu çoğumuz isteriz elbette. Farklı yerlerin farklılıklarına şahit olmaktan daha güzeli ne olabilir ki? Umarım ilerleyen dönemlerde bunlar hayal olmaktan çıkar.

 İnsan hayata gözlerini yummadan önce arkasında sayısız güzellikler bırakmalı. Güzel anılmalı güzel hatırlanmalı. Yeni yılın hepimiz için güzellikler getirmesini içtenlikle temenni ediyorum.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 Yorum