Yalan Söylemeden Yaşamak Mümkün Mü?

Sizce yalan söylemeden yaşamak mümkün mü? Bence değil. Ha derseniz ki “Ben yalan söylemem, dürüst insanımdır.” bende size saçmalama derim.

Kime yalan söyleriz ki?

Harbiden, kime yalan söyleriz ki? Bence en başta kendimize. Tüm yalanlar başkalarına söylenecek diye bir kural var mı? Yok.
En basit örnekle “O da beni seviyor bence.” bu bir yalandır arkadaşlar, kanmayın.

Sonrasında ise çevremizdekilere. Bunun için çok örnek vardır. Mesela, “Hocam ödevimi yaptım ama evde unuttum.” biliyoruz, yapmadın. Boşa uğraşma

Öyleyse, neden yalan söyleriz?

Basit, korkumuzdan. Evet, ciddiyim. Doğruları öğrense karşımızdaki ne tepki verir, hakkımızda ne düşünür diye korkup ortaya bir yalan atıyoruz. Tabii ki bu her durum için geçerli değil. Duruma göre türlü kurnazlıklar için de kullanılıyor bu yalan. Belki de doğum günü sürprizi hazırlarken kullanılıyor. Yani uzun lafın kısası, her şey yalan için potansiyel sebeptir. Önemli olan ise yalana gerek olup olmamasıdır. Ama inanın bana, yalanın son çare olması en iyisidir.

Peki yalan söylemeden yaşamak mümkün müdür?

Başta da bahsettiğim gibi, hayır. Hayatımızın bir bölümünde kesin yalan söyleriz. Sebebi size kalmış. İyi bir şey için mi, yoksa kötü bir şey için mi olacağına siz karar verin.

Kendinize iyi bakın<3

okur

Yazar: Hellin

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.