Ya Bu Dünyada Olmasaydınız..

Ya Bu Dünyada Olmasaydınız..

Hiç düşündünüz mü bu dünyaya gelmeseydiniz acaba neler değişirdi?

Bu dünyaya sayısız insan geldi geçti. Halen daha milyarlarca insan yaşamakta bu kocaman dünyada. Her birimiz eşsiziz. Hiç kimse kimseye tam anlamıyla benzemiyor. Her birimizin etkileşim kurduğu insan sayısı her birimizin düşünceleri duyguları o kadar farklı ki birbirinden. Hiç birimiz bir diğerimiz değil aslında.

Oturup hiç düşündünüz mü ben bu dünyaya gelmeseydim şu an benim yerimde kim olurdu, neler değişirdi, en yakın arkadaşım acaba kimle arkadaşlık ederdi, ya da annemiz babamızın evladım dediği kim olurdu. Düşününce biraz can yakan bir soru gibi değil mi? Sevdiğimiz tüm insanlarla hiç bağımız olamamış, onları uzaktan izliyormuşuz gibi düşünün fakat bizim yerimizde bir başkası var. Belki sevgilimiz başka biriyle bir ilişki içinde. Belki okuduğumuz-çalıştığımız pozisyonlarda bir başkası var.

Ya Bu Dünyada Olmasaydınız..

Şu dünyada bir var olma amacımız bekliyor bizleri. Başkalarının hayatlarına ufacık dokunuşlar yapsak bile koskocaman bir zinciri değiştiriyoruz aslında. Yakın ilişkilerimizi bırakalım. Mesela yolda yürürken yanımızdan geçen bir amcanın bile hayatını değiştiriyor olabilir miyiz acaba? Bence bu ihtimal dahilinde bir durum. Belki o amca bizi gördüğünde eski bir anısı gelecek aklına, belki bizi bir tanıdığına benzetecek. Bakın saniyelik bile olsa insanların hayatında bir etkimiz var. O insanı tanısak da tanımasak da. Unutmayın hayatımıza giren ya da hayatına girdiğimiz her inanın bize kazandırdığı yada bizde değiştirdiği çok şey var.

O yüzden emin olun ki siz dünyaya gelmemiş olsaydınız çok şey değişirdi hayatta. Aileniz için, ailenizi tanıyan insanlar için, arkadaşlarınız için, evleneceğiniz insan için, belki sokakta başını okşadığınız bir kedi için.

Şu an belki hiçbiriniz bu satırları okumuyor olabilirdi. Hayat ne bilmiyor olabilirdik. Farkında olmasak da her birimiz bu hayata geldiğimiz için çok şanslıyız. Nefes aldığımız için çok şanslıyız. Her sabah güneşi yüzümüzde hissederek uyandığımız için çok şanslıyız. Biz acılarımızla bile çok şanslıyız. Her birimiz için hayat dediğimiz bu deneyimi tatma şansı verildiği için çok şanslıyız. İnsanlara dokunabildiğimiz için her şey için minnettar ve şükür dolu olmalıyız. Emin olun ki bulunduğunuz konumda bir başkasının olduğunu uzaktan izleseydiniz bu fırsatı kaçırdığınız için değerlendiremediğiniz için büyük pişmanlıklar duyardınız. Olduğunuz yere gelmek için tekrar ne uğraşlar verirdiniz. Sevdiklerinize tekrar ulaşmak için nasıl çabalardınız. Nasıl hayaller kurardınız orda olsaydım bu sefer her şeyi farklı yapardım derdiniz. Ama hiçbir şeyi yerine getiremezdiniz tekrardan. İşte o anı düşünün başkasını uzaktan izlediğiniz sizin yerinizde olan o insanı izlediğiniz anı hayal edin tekrar orada olmak için hayatınızda neleri farklı yapardınız?

Ufak ama önemli bir soru için düşündürmek istedim her birinizi. Oturun ve düşünün lütfen siz bu hayatta olmasaydınız neler değişirdi. Sonra çıkın dışarı derin bir nefes alın ve haykırın. İyi ki buradayımm..

seray
üniversite öğrencisi 21 yaşında
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İnsan Hayatı Değerlidir
Sonraki
Evrenin Sırları

İlginizi Çekebilir

Mart ayı blog yarışması başladı. Hemen yazmaya başla
Mart ayı blog yarışması başladı
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.