TÜRKİYE'DE ÖĞRENCİ OLMAK

8.sınıfken hedefiniz lisedir . Tek arzunuz iyi bir liseyi kazanabilmektir . Geceler boyunca çalışırsınız bunun için . Sayısız kaynak bitirir ,deneme sınavları çözersiniz . Bazen kazanamayacağınızı ve tam bir aptal olduğunuzu düşünürsünüz ve rehberlik hocalarınızla görüşürsünüz . Yılınız bu şekilde biter ve artık tek stresiniz sınavınızın açıklanacağı gün olur . Korkarsınız . Aile ve akraba baskıları başlar . O gün bir şekilde gelir . O sınav açıklanır . Ve artık gideceğiniz liseyi öğrenirsiniz . Üzülseniz de yani kötü bir yer gelse de artık sıkmazsınız tatlı canınızı . Çünkü siz elinizden geleni yaptınız . 

Artık liseye başlarsınız . Rahatsınız ve 9. sınıfsınız . Tek stresiniz yazılılarınız . Aslında önünüzde daha büyük bir sınav var ama siz 8. sınıf kafasıyla bunu pek de göremiyorsunuz . Yazılıya son gün çalışıp ,her gün arkadaşlarla vakit geçirip üstüne bir de sevgili yapıyorsunuz . Sizi uyaran bilgilendiren yok çünkü öğretmenlerinizin önceliği 12. sınıflar . Öğretmenler sizi sadece 12. sınıftayken bilgilendirecek bu korkunç sınavla ilgili . 

Biliyorsunuz aslında 12. sınıf sonunda gireceğiniz sınavı ve zorluğunu . Görüyorsunuz haberlerde sınava yetişemeyip ağlayanları . Ama bu o an sizin derdiniz değil . Siz zaten bir sınavdan geçtiniz . 

Lise 1 de ömrünüz boyunca görmediğiniz notları alırsınız yazılıda . Aileniz bilir lisenin zor olduğunu ve sırf bu yüzden size kızmaz . Siz de normal zannedip umursamazsınız . Belki hiç teşekkür almadınız . Lisede en çok onu alırsınız . 

Yine de umutludur aileleriniz . Tıp bekliyorlardır sizden . Oysaki siz sınıfın en tembeli olmuşsunuzdur . 

Öğretmenler hedeflediğiniz mesleği sorar ve bilgilendirmedikleri halde gelip birde kaç bine girmek istediğinizi sorarlar . Öğretmedikleri şeyin cevabını beklerler .

9-10 ve 11. sınıfınız su gibi akar gider . Siz TYT ve AYT’nin ne demek olduğunu bilmeden 11. sınıfın yazında bulursunuz kendinizi . Pişman olursunuz geçen 3 yılınıza . Ama elinizden birşey gelmez . Artık çalışsanız da yetersizdir . Kendinizi suçlamaktan başka birşey yapmazsınız . 

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 Yorum

  1. Aynısını yaşayan biri olaraktan öyle iyi anlıyorum ki anlattıklarınızı ..Gerçekten de Türkiyede yapılan en büyük hatalardan biri bu .Öğrenciler ne yapacağını bilmeden ÖSYM nin sınavını çözmeye çalışıyor sonraysa derin bir hüzne kapılıyor . Böyle olmamalı