Türkiye’de Ne Kadar Çin Vatandaşı Yaşıyor?

Türkiye'de Ne Kadar Çin Vatandaşı Yaşıyor_

Türkiye'de Ne Kadar Çin Vatandaşı Yaşıyor_

Gün geçtikçe etkisi katlanarak büyüyen Corona virüsünün doğduğu nokta Çin’den ülkemize gelenlerin yarattığı tehlikeden önceki yazılarımda bahsetmiştim. Şimdi ise içimizdeki Çin vatandaşlarından bahsetmek istiyorum.

Türkiye’de Çin vatandaşlarının son yıllardaki yükselişinin sebebi özellikle maden alanında faaliyet gösteren şirketler ve buralarda çalışan Çin vatandaşları. Giderek iyileşen Türkiye-Çin ekonomik ilişkileri sayesinde 2012’den 2018’e kadar ADNKS sistemine kayıtlı Çin vatandaşı sayısı 5 kat artış göstermiş.

Türkiye’de Yaşayan Çin Vatandaşı Sayısı

2018 verilerine göre Türkiye’de 13.837 kayıtlı Çin vatandaşı yaşıyor. Çin konsolosluğun 24 Ocak tarihinde yaptığı açıklamada “hastalık belirtileri gösterdiğinizde doktora gidin” demekle yetinmiş. Belirti göstermesini beklemektense direkt kontrol sağlanması ve herkesin daha sağlıklı ve mutlu yaşaması daha mantıklı değil midir? 2012-2018 arası Türkiye’de yaşayan yabancı nüfusun detaylı bilgisine aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

Türkiye'de Ne Kadar Çin Vatandaşı Yaşıyor?

Türkiye’de Hangi İlde Ne Kadar Yabancı Yaşıyor?

Türkiye’de yaşayan kayıtlı yabancı sayısı 2008’den bu yana hızlı bir artış göstermiş. Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’nun bir kısmı yabancılar tarafından tercih edilmiyor. İllere göre yabancı nüfus dağılım oranını aşağıdaki harita üzerinden görebilirsiniz.

Türkiye'de Ne Kadar Çin Vatandaşı Yaşıyor?

Türkiye’de Hangi İlçede Ne Kadar Yabancı Yaşıyor?

Tahmin edileceği üzere yabancıların bulunduğu kısım Türkiye’nin batısı. Doğu bölümü risksiz gözükebilir fakat İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyükşehirlerde başlayacak bir virüs salgını, insanların korku ile memleketlerine kaçmasına ve oraların da etkilenmesine sebep olacaktır. Tabi bu bir felaket senaryosu. Umarım böyle bir durumla karşılaşmayız. Çünkü Türk milletine karantinayı anlatamazsınız. Çin’deki gibi komple bir şehri karantinaya almak Türkiye’de pek olası gözükmüyor.

Türkiye'de Ne Kadar Çin Vatandaşı Yaşıyor?

Son ve ufak bir detay ile bitirmek istiyorum. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, dün yaptığı açıklamada Çinli turist sayısının ülkemize gelen turist oranına bakıldığında görece düşük olduğunu belirtiyor. Geçen yıl ülkemize 450.000 Çinli turist giriş yapmış. Hızla bir çok insanı öldüren corona virüsüne rağmen THY hala uçuşlarını gerçekleştiriyor. Turizm bakanımız 14 günlük bir süreç olduğunu söylüyor ve Çin önemli bir pazar diye belirtiyor.

Kısıtlı önlemler ne kadar işe yarayacak ve almadığımız önlemler başımıza ne kadar sorun çıkaracak bekleyip göreceğiz. Telaşlanmamak elde değil.

Kaynaklar 1, 2, 3

The Necmi
Necmiii Bilicii
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
“Rüzgar’da Savrulan Yaprak”

“Rüzgar’da Savrulan Yaprak”

Sonraki
Sevmek

İlginizi Çekebilir

Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.