Şu an burdayız, fakat geçmiş nereye gitti?

Bu soru insana çok garip geliyor değil mi? Şu an burdayız fakat geçmiş nerde? Yoksa geçmiş yani önceden yaşadığımız anılar, olaylar vs. yok mu oldu? Ama bize ‘hiç bir şey vardan yoktan var edilemez’ kanunu öğretilmemiş miydi?

Kanun doğru fakat bizim düşünce tarzımız yanlış. Geçmişin nerye gittiğini anlamak için az biraz zaman kavramları hakkında bilgi edinelim.Zaman; geçmişten bu güne olan hareket ya da ilerleme ‘dir.Zamanın gerçek olup olmadığı konusunda da bir çok tartışma yer almaktadır. Fakat geniş bir kitle zamanın gerçek olduğuna inanmaktadır.

Şimdi de biraz zamanın gerçek olup olmadığından konuşalım ha, ne dersiniz? Şimdi eğer zaman gerçek ise gelecekte ne olacağı asla bilinemez yani her an bir mucize yada olayların gidişatını berbat bir yere götüren bir felakette… Örneğin uzaya yörüngeye yerleşecek bir uyduyu düşünelim; her şey hesaplanır ve uydu uzaya fırlatılır fakat beklenmedik bir şekilde bir uzay çöpü uyduya çarparak uyduyu parçalar… Ya da bir mucizeyi örnek gösterelim. Bir bebek annesinin dikkatsizliğinden yararlanıp cam kenarına çıkıyor ve dengesini kaybedip aşağı düşüyor. Ama şans eseri ki aşağıdan geçen birinin üstüne düşüyor ve ikisi de hafif yaralanıyor.

Sonuç olarak eğer zaman gerçekse gelecekte ne olacağını asla bilemeyiz. Fakat gerçek değil de bir yanılsamaysa o zaman işler değişiyor. Eğer zaman gerçek olmasaydı, evrendeki tüm atomların yerini tam olarak (tam olarak diyorum çünkü modern atom teorisine göre atomun hızı ve konumu aynı anda belirlenemez) bilseydik ve işlemcisi çok güçlü bir bilgisayar olsaydı her atomun konumunu bilgisayara girer ve ilerde ne olacağını hesaplardık.

Bu bilgilerden sonra zamanın gerçek mi yoksa yanılsamam mı olduğunu düşünmek size kalmış bir şey…  Ama ben gerçek olduğunu düşünüyorum. Tekrar konumuza dönelim.geçmiş nerede? Tüm o anılar zihnimizin içinde fakat somut değil. Onu sadece hatırlayıp düşünebiliyoruz göremiyoruz, dokunamıyoruz fakat o anları yaşadık hatırlıyoruz…

Yani yok olmadı hala beynimizin içinde.İyide düşünüyoruz tamam, fakat nerde? İnsan düşününce, “ya kardeşim enerjiye dönüşse hissederdik mesela ısıyı hissediyor ve ışığı görebiliyoruz elektriği de; öyle ee peki geçmiş ne oluyor enerji olsaydı dediğim gibi hissederdik” dönüşemez ama o bir tür enerji. Örneğin insan siyah ışığı göremez, kulağımız 0dB’nin altındaki sesleri duyamaz ya da tüm titreşimleri hissetmez. Geçmişte öyle bir şey yok olmadı o hala bir yerlerde…

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum

  1. Bence tabi bu benim kendi teorim. Geçmiş tamda uzay da o karanlığın içinde bir yerlerde. Şüyle düşünün zaman bir dokuymuş gibi bütün evreni sarıyor ama dediğin gibi siyah olduğu için biz insanlar onu göremiyor ve yönünü orantısını kestiremiyoruz. Belki bir kara delipin içinde bile olabilir ama gerçekten de zaman bir yanılsama da olabilir Peki eğer yanılsama ise neden beynimiz onca çocukluk zamanında geçen anıları biriktiriyor. Çok üzerinde düşünülmesi gereken bir konu. Yazın güzel ilham vericiydi. İyi yazmalar.