nazilli sosyal bilimler lisesi

Sosyal Bilimler Lisesi Nedir?

Ortaokuldan sonraki adım yani lise tercihi de en az üniversite tercihi kadar önemlidir. Bu yüzden nasıl bir eğitim veriliyor TM (Türkçe, matemik) mi sayısal mı dil mi bunlar çok önemlidir.

En çok bilinen liseler anadolu ve fen bunlardan farklı olarak size bu blog da SBL (sosyal bilimler lisesi) anlatacağım.

Sosyal bilimler lisesini bir proje okulu gibi düşünebiliriz. Eğitim süresi beş yıldır. (Hazırlık+4yıl) yani sekinci sınıftan sonra arkadaşlarınız dokuza geçmişken siz hazırlık okuyacaksınız (eğer ingilizceniz iyi ise hazırlık atlama sınavı ile bir üst sınıfa direkt geçebilirsiniz. Bu size ve ingilizceniz kalmış bir şey;)

Hazırlık yılı: Haftada yirmi saat ingilizce ve en az 3-4 saat ikinci yabancı dil görülür. Bunların yanında edebiyat ve matematik de en hafif şekilde işlenir. Resim, beden ve müzik yok mu dediğinizi duyar gibiyim. Elbette onlar da var. Ama önemli olan İNGİLİZCE.

9. sınıf: Artık ingilizceniz düzeldi ikinci yabancı dili  de öğrenmeye başladık diye umuyor ve normal dersleri görmeye başlıyoruz. Matematik, edebiyat, fizik, kimya, biyoloji…

#Sakın neden sayısal görüyoruz demeyin ya da sayısaldan kaçmak için sosyal bilimlere gelmeyin çünkü matematik peşinizi bırakmıyor arkadaşlar.

10. sınıf: Evet yine aynı dersler var ama burası SBL ve bir farkındalık olması gerek bunu da yapan bu yıldan itibaren görmeye başlayacak olduğunuz Osmanlı Türkçesi dersi (Osmanlıca değil) Arapçaya benzeyen ama bir dil sayılmayan bu dersi 10,11 ve 12.sınıflarda göreceksiniz. Bu ders size eski yazıları okumanızı sağlayacak meraklılar duyurulur!  (neyse 10.sınıf bitti sıra 11de hadi daha aşağı in ve seni 11.sınıfta neler bekliyor oku)

#Eğer nakil aldırmak isterseniz ve bunu SBL dışında bir okula olacaksa onuncu sınıfı bitirmeden yapın çünkü onuncu sınıftan sonra sadece sosyal bilimlerden sosyal bilimlere geçebilirsiniz.

11.sınıf: Artık ya TM ci ya da dilcisiniz yani artık fizik, kimya ve biyoloji yok ama sakın sevinmeyin o derslerin yerini mantık, sosyoloji ve psikoloji dolduruyor. Ama merak etmeyin zor dersler değil okumayı ve  düşünmeyi seviyorsanız bu dersler tam size göre. Artık hayatınızda tek sayısal ders matematik var.

#Sosyal bilimlerde çoğu kişinin üniversite hedefi hukuk veya psikolojidir bunun nedeni 11.sınıfta görülmeye başlanan dersler (mantık, sosyoloji ve psikoloji) benim fikrimce böyle.

12.sınıf: Eh artık sınav yılı geldi çattı sayısal derslerden kurtulduk derken tyt çalışmaya başlayanları görelim. Sakın son zamana bırakmayın yoksa 12.sınıf sizin için kabus gibi geçer ve robot gibi çalışmak zorunda kalırsınız.

Not: Eğer sosyal bilimler lisesi seçecekseniz ve ingilizceniz kötü ise size tek tavsiyem hazırlık yılını iyi değerlendirin. Çünkü o kadar boş vakit lisede başka yılda bulmanız çok zor olacak. Arkadaşlarınız dokuza başlıyor ve siz bir yıl geride gibi gözükebilirsiniz sakın öyle düşünmeyin iki yabancı dili öğrenmek için bolca vaktiniz olacak. Ve tabii bunu söylememe gerek bile yok kitap okumak için de bolca vakit. Hazırlık yılını sakın hafife almayın değerlendirin.

Yazan: SBL öğrencisi

okur

Yazar: Zübeyde

Blog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 Yorum