Sony Giyilebilir Klima Üretti

Japon teknoloji devi Sony, giyilebilir teknolojide büyük ses getirecek bir cihaza imza attı. Sony, giyilebilir klima üreterek sadece kapalı ortamlarda değil dışarıda da kişinin bunaltıcı sıcaktan korunmasını sağladı. Reon Pocket adlı cihaz, özel bir fanilanın boyun kısmına yerleştirilerek kullanılıyor. Peltier etkisi (aralarında sıcaklık farkı olan ve ısı transferi meydana gelen iki yüzeyin elektriksel bir gerilim kuvveti üretmesiyle oluşur. Bir elektrik akımı oluşturmaları için birleştirilen iletkenlere voltaj uygulanır. İki iletkenin bağlantılarından akan akım, bir tarafta zamanla ısıyı uzaklaştırır ve soğutma gerçekleştirilir) sayesinde ise soğutma ve ısıtma eylemi gerçekleştiriliyor.

 

Sony Giyilebilir Klima Üretti

 

Fiyatı Yaklaşık 117 Dolar Olacak

USB-C bağlantısını kullanan cihaz, iki saatte şarj edilebiliyor. Pil süresi ise iki saat. Ayrıca, cihaza İOS ve Android uygulamaları aracılığıyla erişim sağlanabiliyor. Cihazın “standart” ve “lite” olmak üzere iki ayrı modeli var. Reon Pocket’ın ucuz olan lite modeli, sadece uygulama üzerinden aktif hale getirilebilecek. Standart modelde ise hava akış hızını kontrol edebilmekle birlikte ileride yayınlanacak bir güncellemeyle cihaz otomatik olarak da çalışma özelliğine sahip olacak. Öte yandan Reon Pocket, vücudun yüzey sıcaklığını 13 derece kadar düşürüyor. Reon Pocket’i kış modu da var. Kış modunda ise vücutta 8 derecelik bir artış sağlıyor. Mart 2020’de piyasaya sürülecek olan Reon Pocket, şimdilik sadece Japonya’da satılacak. Cihazın fiyatı 117 dolar (657 lira) civarında olacak. Cihazın satışı başarılı olursa Türkiye gibi pek çok ülkeye ithal edilmesi planlanıyor.

 

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Dış Görünüşünüz Kişiliğiniz Hakkında Neler Söylüyor?
Sonraki
Kilometrelerce Sevin♡

Kilometrelerce Sevin♡

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.