Seçimler

Adamın biri bilge bir kral olmakla ün salmış kralın yanına gider. Krala şunu sorar :”Efendim , söyleyin bana hayatta gerçek özgürlük var mıdır ?”  Kral ” Elbette” der. ” ”Kaç bacağın var senin ?”diye sorar adama. Adam ” İki efendim” der. Kral ” Pekala, tek bacağının üstünde durabilir misin ?” der kral . Adam ” Elbette” diye cevap verir.  Kral” O halde hangi bacağının üstünde duracağına karar ver ” der adama. Adam biraz düşünür ve sol bacağının üstünde durmaya karar verir . ”Tamam” der kral ” Şimdi de diğer bacağını kaldır” der kral. Adam şaşırır ” Bu imkansız kralım ”der adam . Kral ” Gördün mü ?” ”Sadece ilk kararı almakta özgürsün . Ondan sonrasında değil”.

Hayat gerçekten böyle . Yalnızca ilk kararı alıyorsun gerisi tamamen buna bağlı gelişen olaylar silsilesi. 

Mesleğini seçiyorsun diyelim. Özgürlüğünü kullanarak yapıyorsun bunu . Yeteneklerinin farkında olmadan , başka hırslarla seçtiğin yanlış bir iş seni mutsuz edecek . Bazıları cesurca en baştan deneyecek . Bazıları cesaret edemeyecek . Bu kararı verirken özgürdün peki sonrasında ? 

Bence evlilik veya sevgililik için de geçerli bu durum  . Doğru seçtiğin bir eş yada sevgili, kurduğun dünyanı cennet yapabilir . Yanlış seçilmiş bir eş yada sevgili , aşkı zorunluluğa veya aynı evde yaşayan iki kişiyi düşmana çevirebilir. Seçimini yaparken özgürdün ama sonrası  senin elinde değil .

Bu yüzden dostlar , hayat kararlardan ibaret . Kararlar ise kibrit gibi . Doğru yerde ateşlediğinde seni ısıtacak bir ateşe   yanlış yerde ateşlediğinde ise içinde bulunduğun evle seni yakabilecek ateşe dönüşebilir.  

Kısacası hayat bir oyun dostlar . Kurallarını bilmen yetmiyor . Asıl önemli olan kendimizi bilmek ancak o zaman mutlu ve doğru kararlar verebilecek biri oluyoruz.

Ve hayat bir kibrit ya kendimizi yakıyoruz ya ısıtıyoruz.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.