Saç Uzatma Yöntemleri: Hızlı ve Doğal 10 Yöntem

Hızlı ve Doğal Saç Uzatma Yöntemleri

Ne yazık ki, saçımızın gerçekte ne kadar hızlı uzadığı konusunda hiçbir kontrolümüz yok. Temel kural, her ay bir ila bir buçuk santimetre daha fazla bekleyebileceğimizi söylüyor, ancak sonunda hıza genlerimiz karar veriyor. Ancak iyi haberler de var: Saçınızın daha hızlı uzaması için yapmanız gereken tek şey birkaç basit ipucunu takip etmek. Saç uzatma yöntemleri uzun yıllardır ürünler ile bağdaştırılmıştır. Ancak saç ürünleri saç uzatma yöntemleri listesinde kesinlikle en başta yer almıyor. Bazı influencer önerileri ile alınan pahalı saç ürünleri alanları hüsrana uğratıyor. Saç uzatma yöntemleri beslenme ve kullandığımız yöntemlerle daha çok alakalıdır. Bu nedenle saçlarını uzatmak isteyenler kullandığı yastık kılıflarından havlulara kadar dikkat etmelidir. Sizin için derlediğim saç uzatma yöntemleri listem ile saçlarınızı bir ay gibi bir kısa sürede hızlıca uzatabilir ve canlandırabilirsiniz.

Hızlı ve Doğal Saç Uzatma Yöntemleri

1. Saç Uçlarınızı Kestirin

Saç uzatma yöntemleri denildiğinde saçları çok kestirmenin saçları küstüreceği bilinir anca bu yanlıştır. Pek çok kadın, kuaförüne mümkün olduğunca seyrek uğrarlarsa saçlarının daha hızlı uzayacağını düşünür. Ancak durum tam tersi: Kuru uçlar düzenli olarak kesilmezse, uçları kırmaya daha yatkındır. Bu daha sonra sağlıklı bölgelere doğru hareket eder ve saçın kırılmasını sağlar – bu da yelenin daha da yavaş büyümesi anlamına gelir. Bu nedenle, saçlarınızı en az altı ila sekiz haftada bir kesmenizi öneririz.

2. Masajlar Kafa Derisindeki Kan Dolaşımını Uyarır

Saçınızı her yıkadığınızda saç derinize masaj yapmasının iyi bir nedeni vardır: dairesel hareketler kan dolaşımını ve dolayısıyla saç büyümesini uyarır. Bunun nedeni, foliküller adı verilen saç kökleridir – eğer bunlar düzenli olarak kirden arındırılırsa ve iyi kanla beslenirse, saç hızlı ve kuvvetli bir şekilde yeniden uzar. Evde kafa derinize iyi bakmanız çok daha önemlidir. Saç uzatma yöntemleri için beş ila on dakikalık düzenli kafa derisi masajları önerilir. Bunun için ya kendi parmaklarınızı ya da özel bir masaj tarağı kullanabilirsiniz. Saçınızı kuruyken taramak tıkanan saç köklerini açmak kadar faydalıdır. Temel kural şöyle der: Günde 100 fırça darbesi daha fazla parlaklık ve esneklik sağlar. Ayrıca bir Tangle Teezer’ınız varsa kullanın, daha az saçınızın döküleceğini göreceksiniz. Eğer saç uzatma yöntemleri için para harcamak istiyorsanız mutlaka bir Tangle Teezer edinmelisiniz.

saç uzatma masajı

3. Bakım Ürünleri Kullanın

Saç uzatma yöntemleri için kullanılan Kafein ve Q 10 (bir koenzim) büyümeyi teşvik edici özelliklere sahiptir ve özellikle saç bakım ürünlerinde, özellikle şampuanlarda kullanılır. Burada bulunan aktif bileşenlerin kafa derisinin kan dolaşımını uyarması ve dolayısıyla sadece saç büyümesini teşvik etmesi değil, aynı zamanda saç dökülmesine karşı koyması amaçlanmıştır.

Alternatif olarak saç uzatma yöntemleri için, düzenli olarak saç kremleri kullanarak yeleğiniz için iyi bir şeyler yapabilirsiniz. Tercihen aloe vera veya argan yağı içeren bir ürün kullanabilirsiniz. İki aktif bileşenler saç yapısını korur, saçı nemlendirir ve kırık uçları önler. Endüstriyel bir ürün kullanmak istemiyorsanız, tuzsuz şampuanı aloe vera jeli ile de karıştırabilirsiniz.  Saçınıza masaj yapın, bırakın ve tekrar durulayın.

Ya da haftada bir veya iki kez yağlı bir saç bakım ürünü kullanabilirsiniz. Hindistancevizi yağı örneğin uzun saçınıza önemli besinler ve yeterli nem sağlar ve böylece saçınızın kurumasını önler. Hint yağı bununla birlikte, doğal saç büyümesini teşvik eden omega-6 yağ asitleri bakımından zengindir. Bununla birlikte, tortunun tamamen çıkarılmasının iki yıkama kadar sürebileceğini unutmayın.

Hızlı ve Doğal Saç Uzatma Yöntemleri

4. Sağlıklı Yiyecekler Tüketin

Diyetimiz, dolgun saçın önemli bir göstergesidir. Sağlıklı saç uzatma yöntemleri besinlerden geçer. Vitaminler veya mineraller gibi önemli besinlerden yoksunsak, cilt, saç ve tırnaklar her şeyden önce zarar görür. Saçınızın daha hızlı uzaması için ihtiyacınız olan en önemli şeyler proteinler, bakır, E vitamini, biotin, omega yağ asitleri ve çinkodur. Bunlar aşağıdaki yiyeceklerde bulunur:

 • Biotin: kabak çekirdeği, ıspanak, süt ürünleri ve çilek
 • Omega yağ asitleri: yemeklik yağ, keten tohumu, balık, Brüksel lahanası ve soya
 • Protein: yumurta, süt, balık, mercimek ve kabak çekirdeği
 • Bakır: muz, üzüm, avokado, ayçiçeği ve kaju fıstığı
 • Silikon: darı, buğday, maydanoz, karnabahar, bezelye, biber ve armut
 • E Vitamini: Tatlı Patates, Bitkisel Yağlar ve Ceviz
 • Çinko: kabak çekirdeği, ceviz, yulaf ezmesi ve kakao

İpucu: Saçınız özellikle yavaş uzuyorsa veya hatta dökülüyorsa, beslenme yetersizliğiniz olabilir. Emin olmak için bir doktora görünmelisiniz. Daha sonra, örneğin D vitamini eksikliğiniz olup olmadığına dair size bilgi sağlayacak olan sonuçlar hakkında ayrıntılı bir rapor alıp ona göre beslenebilirsiniz. Saç uzatma yöntemleri için doktorunuzdan takviye gıda önerileri isteyebilirsiniz.

5. Alkol, Stres Ve Isı Saç Büyümesini Yavaşlatır

Aşırı alkol tüketiminin vücut için sağlıksız olduğu bilinmelidir. Bununla birlikte, çoğu alkolün metabolizmayı yavaşlattığını ve dolayısıyla saç büyümesini yavaşlattığını bilmiyor. Saç uzatma yöntemleri deneyen kişilerin alkolden mümkün miktarda uzak durması gerekmektedir.

Sağlıklı saçların en büyük düşmanı ise strestir. İster iş amaçlı ister özel amaçlarla: Vücudunuz sürekli baskı altındaysa, saçınız artık tüm önemli besinlerle beslenmeyecektir. Günlük yaşamda daha fazla ara verdiğinizden ve stresli aşamaları azalttığınızdan emin olun.

Isı da saçınız için aynı şekilde zararlıdır. Saçlarınızı düzenli olarak fön ile kurutursanız veya düzeltirseniz, saçınız kurur. Özellikle ılık yaz aylarında saç kurutma makinesi, düzleştirici ve maşa gibi cihazlar kullanılmamasını tavsiye ederiz.

Saç tokalarının metal kısımları saça zarar verdiğinden, saçınızı bir atkuyruğu veya topuza yapmak saç büyümesine pek elverişli değildir. Burada sadece gevşek saç stilleri ve metal içermeyen saç bantları takmanızı tavsiye ederiz. Saç uzatma yöntemleri denemek isteyenler kesinlikle plastik tokalardan uzak durmalıdır.

Hızlı ve Doğal Saç Uzatma Yöntemleri

6. Sülfat İçermeyen Şampuanlar Kullanın

Saç uzatma yöntemleri için kullanılacak bir ürün SLS (sodyum lauril sülfat) ve SLES (sodyum lauret sülfat) içermemelidir. Köpüğü oluşturan sülfatlar yerine sülfat içermeyen şampuan doğal maddeler içerir. Bu yüzden normalden daha dikkatli temizler ve sebumu yıkamaz. Doğru, bu şampuanların bir dezavantajı var. İyi köpürmezler. Ancak birkaç kullanımdan sonra buna alışacaksınız.

Hangi şampuanı seçerseniz seçin, unutmayın: sadece köklere uygulanmalıdır. Uzunluğun geri kalanı için su ile süzülen ürün miktarı yeterli olacaktır

7. Saçınızı maskelerle besleyin ve nemlendirin

Saç uzatma yöntemleri denildiğinde ilk akla gelen yağ içerikli maskelerdir. Saç maskeleri düzenli olarak haftada birkaç kez kullanılmalıdır. Uçlar kuruduğunda ve parçalandığında yoğun bir tedaviye gidebilir ve maskeyi daha sık kullanabilirsiniz. Saç uzatma yöntemleri içerisinde maskelerin hatırı sayılır bir yeri vardır.

Hızlı ve Doğal Saç Uzatma Yöntemleri

Saç İçin Bir Mağaza Maskesi Nasıl Seçilir?

 • Ambalajında ​​”Besleyici”, “Nemlendirici” veya “Rahatlatıcı” bulunan bir maske seçin. “Karşı konulamaz parlaklık” ve “inanılmaz parlaklık” vaat eden ürünlere güvenmeyin. Saç uzatma yöntemleri adı altında satılan parlaklık vaatli ürünler boş yere para harcamanıza sebep olur.
 • Bileşime gelince, başta yağlar olmak üzere mümkün olduğunca çok doğal içerik içermelidir. Etiketteki listeleme sırası da çok önemlidir. Yağ görüyorsanız ancak listenin altındaysa, bu bileşenin maskesinin ihmal edilebilir olduğu anlamına gelir.
 • Maskeyi öncelikle saçın uzunluğunu aşan uçlara uygulayın ve kökleri yaklaşık 10 cm kalacak şekilde sürün Maskenin köklerine sürmek gerekli değildir.
 • Bir kozmetik mağazası maskesi tipik olarak 30 dakika saçta bekletilmelidir. Bu nedenle, talimatları izleyin ve yıkamak için acele etmeyin: faydalı malzemeleri saçınıza sürün.

Evde Saç Maskeleri Nasıl Yapılır?

Saç uzatma yöntemleri yüz yıllardır ev maskeleri ile özdeşleşmiş durumda. Önceden Gratis ve Watsonslar yokken anneler ve büyükanneler tarafından test edilen tarifleri kullanmak daha iyidir. Örneğin saçın düzgünlüğü için kefir maskesi yapabilirsiniz. 1 bardak hafif ısıtılmış az yağlı kefire ihtiyacınız olacak. Köklere sürülmesi ve saçın tüm uzunluğu boyunca dağıtılması gerekir. Etkiyi arttırmak için bir şapka takabilirsiniz. Kefiri başınızda 30-40 dakika beklettikten sonra biraz ılık suyla yıkayın. Dilerseniz başınızı şampuanla yıkayabilirsiniz.

Saç uzatma yöntemleri için denenmiş ve test edilmiş bir başka yöntem ise bal maskesidir. Yumurta sarısı, 1 yemek kaşığı bal ve birkaç damla limon suyunu karıştırın. Karışımı temiz saça uygulayın ve bir saat sonra yıkayın.

Hızlı ve Doğal Saç Uzatma Yöntemleri

8. Saç Yağları Kullanın

Saç yağı uzun zamandır bir olmazsa olmaz saç uzatma yöntemleri baş kahramanı olarak kabul edilmektedir. Bu ürün nemli saça uygulanır veya şekillendirmeden sonra kurutulur. Uçları önemli ölçüde besler, pulları kapatır, saç yoğunluğu ve sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Dikkat, yalnızca çok bileşenli bir yağ seçerken uygulanmalıdır. Kompozisyonu dikkatlice okuyun ve doğal içeriklere odaklanın. Gerçek şu ki, bazı ürünler doğal yağlar içermiyor. Evet, saçınızı parlatacaklar ama uzun sürmeyecek.  Saç uzatma yöntemleri sadece doğal yağlarla desteklenebilmektedir.

Uygulamaya gelince, asıl şey aşırıya kaçmamak. Tek ihtiyacınız olan birkaç damla yağ. Ürünü avuçlarınızın içinde öğütmek ve ancak o zaman saçınıza dağıtmak daha iyidir.

Saç uzatma yöntemleri içerisine giren yağlar şunlardır; badem, dulavratotu, üzüm veya kayısı çekirdeği ve hindistancevizi. Mineral yağ, ayçiçek yağı ve hindistancevizi yağının saç hasarını önlemeye etkileri vardır. Çalışmalar sonucunda hindistancevizi yağı moleküllerinin saçın içine nüfuz edebilecek ve dinleyicinin kafasının görünümünü iyileştirebilecek kadar küçük olduğu saptanmıştır.

Saç uzatma yöntemleri için tercih ettiğiniz ürünü nemli saça, özellikle uçlara uygulayın ve birkaç saat bekletin, etkiyi arttırmak için başınızı bir havluyla sarabilir veya özel bir başlık takabilirsiniz. Isı, yağı hızlandıracaktır. Bundan sonra saçınızı şampuanla durulayın.

9. Saçınızı Fırçalayın

Saç uzatma yöntemleri için saç masajı ne kadar önemliyse saçları fırçalamak bir o kadar önemlidir. Islak saçları rahatsız etmemek daha iyidir. Kurumasını bekleyin. Veya taramayı kolaylaştırmak için şu araçları kullanın: Spreyler ayrıca saçı nemlendirir ve sizin için saçın açılmasını sağlar.

Taramaya başlamak için köklerden değil, uçlardan yavaş yavaş yukarı doğru hareket etmek gerekir. Bu şekilde saçı ayırmayacaksınız. Saç uzatma yöntemleri için uzmanlar ayrıca yatmadan önce saçınızı düzenli olarak taramanızı tavsiye ediyor.

Hızlı ve Doğal Saç Uzatma Yöntemleri

10. Saç Bakım Ürünlerinizi Saçınızın Tipine Ve Yapısına Uygun Hale Getirin.

 • Saçınızı ılık suyla yıkayın. Aşırı ısı, saçın doğal koruyucu filmine zarar verir ve kafa derisini tahriş eder.
 • Mümkünse saçınızı havluyla kurutulduğunda açın. Önce geniş dişli bir tarakla karışık telleri gevşetin ve ardından doğal bir saç fırçası ile fırçalayın.
 • Özellikle renkli saçlar, renk parlaklığının mümkün olduğu kadar uzun süre korunabilmesi için ekstra bakıma ihtiyaç duyar. En uygun olanı bu saç tipinin ihtiyacına göre özel olarak hazırlanmış bakım serileridir.
 • Mümkünse yorucu ısıyla şekillendirmeden kaçının. Saçı sadece orta ateşte kurutun ve saçı korumak için önce saç uzatma yöntemleri tavsiyeli spreyleri uygulayın. Veya bukleler ve düz saçlar için nazik şekillendirme çeşitlerini deneyin.
 • Metal bileşen içermeyen saç tokası, saç tokası ve klips kullanmak en iyisidir. Metal saça uzun süre baskı yaparsa bu saç kırılmasına neden olabilir.

Saç uzatma yöntemleri sadece yağ ve beslenme ile ilgili değildir ve ne yazık ki genetik olarak belirlenir. Kişiden kişiye çok az farklılık gösterir, örneğin Avrupalı, Afrikalı veya Asyalı kadınların saçları arasında farklılıklar vardır. Ortalama olarak, her saç ayda yaklaşık bir cm uzar. Kısa saç modeli yerine uzun saçı tercih eden ve saç uzatma yöntemleri deneyenler sabırlı olmalıdır çünkü saç uzaması dışarıdan etkilenemez. Peki, saç uzamasını ne hızlandırır? Ne tabletler, ne bazı Hint yağları veya diğer ev ilaçları saç uzamasını destekleyemez. Ancak en azından saç sayısını ve kalınlığını etkileyebilecek özel ilaçlar vardır. Ancak endişelenmeyin: doğal büyüme süreci sekteye uğramaz. Ancak normal, sağlıklı saç büyümesi için neyin önemli olduğunu biliyorsanız, birçok durumda hedefli destek sağlayabilir ve yeni saç oluşumunu teşvik edebilirsiniz. Saçınız şu anda çenenize kadar uzamışsa saçınızın omuzlarınızın üzerinden düşmesi yaklaşık 10 ay sürecektir. 6 ayda saç kaç santim uzar? Saç uzatma yöntemleri ile bu süre zarfında saçlar ortalama 6 santimetre uzar. Sabırlı olun – buna değer.

Kaynak: https://www.cosmopolitan.com/style-beauty/beauty/advice/a36065/tricks-for-growing-your-hair-really-really-long/

Özlem Yılmazer
English Language Teacher
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
20'li Yaşlarda Mutlaka Yapılması Gereken 10 Şey

20'li Yaşlarda Mutlaka Yapılması Gereken 10 Şey

Sonraki
Bir çocuk,büyüdü…

Bir çocuk,büyüdü…

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.