beyaz saçlı kadın

Saç Neden Beyazlar? Saçların Hayat Yolculuğunda Hazin Sonu

Pek çok insanın saçları yaşlandıkça beyazlayabilir ya da bir grilik çökebilir. Bu durumla ergenlikte veya yaşamın erken dönemlerinde karşılaşanların sayısı ise her geçen gün artıyor. Vatandaşlar ise saç beyazlamasının neden olduğunu ve altında yatan nedenleri merak ediyor. Peki, saç neden beyazlar? Saç beyazlaması neden olur?

beyaz saçlı kadın

Sadece yaşlılarda değil, artık ergenlik çağındaki gençlerde bile görülen saç beyazlaması, günümüzde çok sayıda kişinin başına gelen bir durum. Stresten genetik faktörlere ve duygusal sorunlara kadar birçok neden saçların beyazlamasına yol açabiliyor. İşte, saçların beyazlama nedenleri…

Saç Neden Beyazlar?

Yaşlanma

Yaşlanma ile görülen doğal sürecin bir etkisi de saçlara olur. İnsan bedeni yaşlandıkça saçlarda ve sakallarda ağarma görülür. Bunun nedeni ise, saçların renginden sorumlu olan pigmentin zamanla melanin üretim kapasitesinin azalmasıdır. Melanin üretim kapasitesi ve melanin miktarındaki azalma da saçlarda beyazlamaya neden olur.

beyaz saçlı genç kadın

Travma ve Ani Şok

Kişinin hiç beklemediği bir anda aldığı üzüntülü haberler ve yaşayacağı ani duygusal çöküntü de saçta ani beyazlamalara neden olabilir. Hatta her ne kadar çok sık rastlanmasa da bir gece aniden saç beyazlamasına rastlamak mümkündür.

Genetik Faktörler

Genetik faktörler, saçların erken beyazlamasında büyük bir rol oynuyor. Özellikle aile büyüklerinde erken yaşlarda beyazlama başlamışsa sizin de saçlarınızın erken yaşlarda beyazlaşması kaçınılmaz olabilir.

Çevresel Faktörler

Şampuan, klimalar veya çevresel nedenlerle kimyasala maruz kalmak gibi etkilerde saç beyazlamasına neden olabilir.

Tiroit Rahatsızlıkları

Saç folikülünde önemli bir role sahip olan iki hormon olan T3 ve T4’ün, saçtaki melanin sentezini aşırı şekilde uyarması da saç beyazlamasına etki edebilir.

beyaz saçlı mavi gözlü kadın

Poliosis

Saçlarda gri yamalar, bölgesel beyazlamalar, tıp dilinde poliosis olarak adlandırılmaktadır. Bu durum doğuştan olabileceği gibi sonradan da gelişebilir. Bazı sağlık sorunlarında bağışıklık sistemimiz yanlışlıkla saçlardaki belli bir alandaki melanin üreten hücreleri yok eder. Beslenme yetersizlikleri, sinüslerde sorun, kronik alerji de saçların erken ağarmasına yol açabilir. Poliosis genellikle kalıtsaldır. Yaralar, herpes zoster veya radyoterapi de polioza neden olabilir. Poliosis ile bağlantılı saçlarda beyazlama yapan sağlık sorunları şunlardır; Vitiligo, saç kıran, Pielbaldizm, Tüber skleroz Vogt Koyanagi Harada hastalığı, Waardenburg sendromu, Alezandrini sendromu.

saçı beyazlamış yaşlı kadın

Saç beyazlamasının diğer nedenleri

Stres
B12 eksikliği (genellikle et, tavuk gibi hayvansal gıda yemeyenlerde ortaya çıkar)
Hormonal bozukluklar
Sigara içme alışkanlığı
Kalsiyum, D, C vitamini, bakır ve Ferritin eksikliği
HIV enfeksiyonu, kistik fibroz ve Hodgkin lenfoma gibi hastalıklar
Hava kirliliği
Güneşin UV ışınları
İlaçların yan etkileri
Alkol kullanma
Yetersiz beslenme

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.