Pippa Bacca | Barış Gelini

Pippa Bacca, gerçek adıyla Giuseppina Pasqualino di Marineo otuz dört yaşında aktivist ve sanatçıydı.

8 Mart 2008’de arkadaşı Silvia Moro “Barış Gelini” projesi için yola çıktılar. Bu iki kadın otostopla ve beyaz gelinlikleriyle İtalya’dan başlayıp Slovenya, Hırvatistan, Bosna, Bulgaristan, Türkiye, Suriye, Lübnan, İsrail ve Filistin üzerinden devam ederek, Tel-Aviv’de sondandıracaklardı bu projeyi.

Otostopla bu planı yapmalarının sebebi güvendi,insanların samimiyetine güvenmekti. O dünyaya barışı, sevgiyi, güveni yaymak istemişti. Otostopla bindiği arabalarda fotoğraflar çekiliyor, konuşmalarını ses kaydı alıyor hatta yolculuk boyunca Arapça bile öğrenmeye başlamıştı.

Gelinlikse; Pippa bir günlük eğlence için gelinliğe çok fazla değer verilmesini anlamıyordu ve bunu yıkmak için seyehat kıyafeti yapmaya karar verdi.  “Beraberimizde yolculuk boyunca üzerinde birikecek tüm kirlerle birlikte götüreceğimiz tek elbise, beyaz gelinlik olacak.” demişlerdi internet üzerinden. Böylelikle gelinlik kirlendikçe dünya temizlenecekti pislikten, kötülükten.

İstanbul’da iki arkadaşın yolu Beyrut’ta buluşmak üzere ayrıldı. Pippa tek başına, kadın başına, seyehat etmeyi gösterecek, kadının da şu dünyada yeri olduğunu kanıtlayacaktı.

31 Mart günü en son İtalya’daki ailesiyle telefonla görüştüğünde Kocaeli Gebze’deydi ve daha sonra ortadan kayboldu. Kayboluşu 3 Nisan’da medyadan da duyurulunca didik didik aranmaya başlandı ve emniyet Pippa’nın en son bindiği kamyonetin sahibini tutukladı. Pippa’ya önce tecavüz etmiş ve daha sonra suçu ortadan kaldırmak anacıyla boğarak öldürmüştü.

Pippa insanlara güveniyordu ama insanlar güvenilecek türden değiller maalesef ki. Pippa sonsuza dek Barış Gelini olmaya devam edecek. Kadın cinayetlerinin artık son bulması dileğiyle…

Zübük
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Sadece Çocuk Olmak İstiyorum
Sonraki
Üniversiteler, Öğrencilerin İncelemesi İçin Evlerine Beyin Gönderiyor
insan beyni inceleme

Üniversiteler, Öğrencilerin İncelemesi İçin Evlerine Beyin Gönderiyor

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.