Para Mutluluk Getirir mi?

Para Mutluluk Getirir mi?

Para ve Mutluluk İkilemi

Bu yazı dizimde her zamankinden farklı bir konu ile karşınızdayım; mutluluk kavramı…

Mutluluk maddiyatin hangi boyutunu etkiliyor? Mutluluk, kişiden kişiye değişen duygusal bir reaksiyon. Duygusal anlamda kendini iyi hissetmek, hayattaki tüm olumsuz şeyleri bir anlığına bile olsa unutmak… Mutlu olmamızı etkileyen birçok faktör var ve bunlardan biri de Para.Toplumun büyük bir kısmı ne yazık ki mutlu olmayı para ile elde ediyor. Mutluluk anlayışı, insanların eğitim çevre düzeyini de yansıtıyor; kimi insan kendini, para ile ifade ederek belirli bir çevreye kabul ettirmeye çalışıyor.

Para Mutluluk Getirir mi?

Örneğin; terfi eden biri aylık geliri artığından dolayı her şeyi başarabileceğine inanıyor. Yeni bir araba alınca ya da yeni bir ev satın almayı başardığı zaman kendine olan özgüveni artıyor ve insan kendini dünyanın en mükemmeli olarak görüyor. Bu yaklaşımı çoğunlukla genel kültür düzeyi düşük insanlar yapıyor. Çevresinde de araba ya da ev almak gibi bir eylem imkansız denecek kadar zor olduğu için böyle bir yaklaşımda bulunuyor.

Bu tip bir anlayış ile yaklaşan insan şüphesiz kompleksli bir insandır. Eğitim düzeyi yüksek bir insan; paraya ihtiyacı olmadan kendini toplum içerisinde bilgisi ile kabul ettirebilirken, düşük bir insan ise ancak maddiyatla kabul ettirebiliyor. Bunun sebebi ise; paylaşacak bilgi birikiminin yok denecek kadar az olması ve bu durumun kişide kompleks yaratması. Hal böyle olunca kendini sadece maddi şeyler ile kabul ettirmeyi hedefliyor. Günümüzde ise söz konusu kişiliklerin sayısı maalesef fazla.

Para Mutluluk Getirir mi?

Para Neden Gereklidir?

Sadede gelecek olursak sevgili okurlarım; para hayat standardınızı sürdürebilmek için gerekli sadece, sonrası ise beyin gücünüze kalmış bir şey. Siz siz olun para ile mutlu olan, para ile kendini ifade etmeye çalışan zavallı kişiliklerden olmayın. Olmamak için bol bol okuyun, görmediğiniz ülkeleri görmeyi hedefleyin, iyi olduğunuz bir alanda ilerleyin, insanlara bu tip eylemler ile de mutlu olabileceği mesajını verin.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle, kendinize cici bakın. 🙂


 

İrem Surel
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Dört Kameralı Akıllı Telefon: Huawei Honor 9 Lite

Dört Kameralı Akıllı Telefon: Huawei Honor 9 Lite

Sonraki
Anadolulu, Helenli, Bizanslı ve İstanbullu bir Ruh: Konstantinos Kavafis

Anadolulu, Helenli, Bizanslı ve İstanbullu bir Ruh: Konstantinos Kavafis

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.