‘ÖZGÜVEN ’ Bırak yakamızı artık!

Kaynak belirtilmedi

Bir özgüven denilen illet var tüm insanlıgın dilinde.Ne şu özgüven , insanlar neden önem veriyor.Neden bir insanda özgüven yoksa hiç bir önemi kalmıyor.Bana kalırsa özgüven , ne kadar çok şey bildiginizle dogru orantılı bir şey. Tabi etkenlerden yalnızca biri .Özgüvenli olmak çok güzel veya çok yakışlı olmak demek degil.İnsanlar kendini begenen birine ne kadar özgüvenli ya da  sende de çok boş özgüven var demekten asla çekinmez.Ama özgüvenin kendini begenmekle de alakası yok. Özgüven kendini dogru düzgün ifade edebilmekle başlar bence. Kelimeleri ne derece birbirine uyumlu şekilde seçip karşındakine aktarmakla anlaşılır. Özgüvenli olmak için bir çok kişisel gelişim videosu,kitabı vardır ama size bir gerçek söylemeliyim ki bunları okuduktan sonra ne yazık ki özgüvenli biri olmazsınız. Kendinizde degişen bir şeyler görmek istiyorsanız o koyduğunuz sınırın dışına çıkmayı bilin ,derler ya sınırları zorlayın aynen öyle . Örnek vermicem burda herkesin kendine koydugu yapamam dedigi şeyler çok farklı ama siz neyi yapamam diyorsanız onu yapın.Bunu yaptıkça, birşeyler başarmaya başladıkça zaten yavaş yavaş oturur.Kendinizi güzellikle degil zekayla öne çıkarmayı bilin.İnanın hiç kimsenin umrunda degiliz. Yolda gördügümüz o güzel kız sadece hayatımızda 3 ,4 saniyeden ibaret.Daha sonrasında kimse oturup da neden bu kadar güzel diye düşünmez.Ama karşınızdaki birini akıcı konuşmanızla,bilginizle etkilerseniz o ömür boyu unutulmaz.

  Her şey kendinizi sevmekle başlar diyorlar ama bence öyle degil.Kendini seven bir insan , kendi çapında bir şeyler başarmış bir insandır.Bu dedigimden büyük şeyler çıkarmayın , atıyorum sınavdan yüksek not almıştır, istedigi işe girmiştir veya topluluk önünde çok güzel konuşmuştur.Bunlar insana zaten özgüvenin temellerini attırır onun devamında kendini sevmek gelir bence. Ama şey demiyorum kendinizi sevmek için bir şeyler başarın zaten seversiniz ,hayır. 

Kelimelerin gücüne inanan bir insanım .Son zamanlarda popüler olan ,manifestlemek 777 gibi şeyler aslında her zaman hayatımızda vardı.Mesela büyük konuşma ,büyük lokma ye ama büyük laf etme derler.Başka bir örnek bir şeyi 40 kere söylersen olurmuş gibi sözler,her zaman hayatımızdaydı. Bir şeyi yapamam dedikçe beyin ona inanır ve gerçekten yapamayacagını kabullenir ve sonucunda yapamazsınız.Arkadaşlar , ağzımızdan çıkan her sözcük o kadar önemli ki.Bir yerde duymuştum ne kadar doğru bilmiyorum ama biz şaka adı altında dedigimiz şeyleri , beynimiz gerçek algılıyormuş.Yani hayatınızla ilgili yorum yaparken iki hatta üç kere düşünün.Bir şeyi çok düşürseniz de kendinize çekersiniz bu böyledir.Her gün aynanın karşısına geçip kendinize bir kaç güzel söz söylemekten kaçınmayın.İnanın hiç kimsenin umrunda degiliz.Bu yüzden ilk önce kendinizin gönlünü yapmayı bilin. Güzellik,para geçicidir.Herkes söyler ama dogru olan bu.Kimse, bir iki saat oturdugu çok güzel  birini uzun yıllar unutmaz diye bir şey yok, ama eger o masada zekanızla  ve yaptıgınız konuşmayla karşınızdakini etkilerseniz ,işte o ömür boyu unutulmaz.O yüzden güzellik her şeydir, güzellik arkasında özgüven getirir gibi şeyleri bırakın artık. Size tavsiyem çok  kitap okuyun. 

Ben bilir kişi degilim, sadece özgüvenle alakalı düşüncelerimi paylaşmak istedim.
Sevgiyle kalın. 
Zynepl
selam ben zeynep , 22 yaşında hayatta kalmaya çalışan biri . Kitap alıntıları paylaştıgım instagram sayfama bakmak isterseniz @zeeymiik sayfama göz atabilirsiniz.:)
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
KYA’NIN ŞARKI SÖYLEDİĞİ YER

KYA’NIN ŞARKI SÖYLEDİĞİ YER

Sonraki
Altay lisanları hakkında malumat

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.