OKUYABİLECEĞİN EN İYİ 10 KLASİK ESER

Merhaba sevgili dostlar! Size derlediğim en iyi 10 klasik eseri sıralamaktan onur duyarım. Bizzat okuyup keyif aldığım romanları okurken keyif almak ister misin? O zaman başlayalım! 

   1. SUÇ VE CEZA/ FYODOR DOSTOYEVSKİ

Fyodor DOSTOYEVSKİ, Rus asıllı bir yazardır. Dünyaca ünlü yazarın birçok eseri vardır ama aralarından en çok okunan eseri, Suç ve Ceza’dır. Suç ve Ceza’yı okuduğunuzda bırakamayacaksınız. Sizlere bakış açısı farklılığı ve zenginliği katacaktır. 687 sayfaya sahip olması, çoğu insanın üşengeçlikten okumayı bıraktığı bu eser size ciddi anlamda bir iz bırakacaktır. Dipnot: Bende ilk tereddüt etmiş olabilirim…

   ÖZET: Kitabı özetleyecek olursam sevgili dostlarım, Raskolnikov adında bir genç vardır ve bu genç oldukça yoksuldur. Yoksulluğun verdiği sebeple hukuk okuyamaz. Bu durum onu bir cinayete iter. Psikolojisi bozulan genç işlediği cinayeti itiraf eder. 

   2. AŞK VE GURUR/ JANE AUSTEN

   Jane AUSTEN. İngiliz asıllı bir yazardır. AUSTEN, kahramanlarını kitapta açık bir dille anlatır. Eserlerinin kitapları dizi ve sinemaya uyarlanmıştır. Kitapları hala daha popülerliğini koruyor. Aşk ve Gurur, okuduğunuz en iyi eserlerden biri olacaktır. Dipnot: Okumasanız da izleyin! 

   ÖZET: Kitabı özetleyecek olursam, bir anne karakteri ve o annenin beş tane kızı vardır. Anne, beş kızını evlendirmek ister. Kitapta güleceğiniz taraflar olacaktır. Şimdiden hazırlanın derim… Aşkta gurur olur mu? Bilemem, okuyun.

   3. İKİ ŞEHRİN HİKAYESİ/ CHARLES DICKENS

Charles DICKENS, Fransız İhtilali ile harmanladığı kurguyla tam bir baş yapıt çıkarmıştır. Eseri okuduğunuzda ölümlere, savaşlara şahit olacaksınız. Ölümlerin sesi sizinle olacak. Akan kan kelimelerin üzerinde hayat bulurken sizi titretecek. DICKENS, her kitabında olduğu gibi duyguları had safhada yaşatmıştır. 

   ÖZET: Kitapta Fransız İhtilalini iliklerinize kadar yaşayacağınız hikayede suçsuz yere hapis yatan Dr. Manette, Londro’ya döner. Kızı ve evliliği ona hareketli bir yaşam sunarken Fransız İhtilali olur. Psikolojik olarak etkilere sahip bu eser unutulmaz olacaktır. 

   4. ÜÇ SİLAHŞÖRLER/ ALEXANDRE DUMAS

Alexandre DUMAS, Fransız Edebiyatının en güçlü yazarlarından biridir. DUMAS, yazdığı Üç Silahşorlar eserinde hem yetişkinlerin hemde küçük yaştaki çocukların okuması için uygun hale getirmiştir. Yazarın dili oldukça akıcıdır. Yazdığı macera kitabında kardeşlik adı altında bir macera eseridir. 

ÖZET: Kitabı özetleyecek olursam dostlarım, kitapta kardeşlik adından bir tema ön plandadır. Üç Silahşor olan; Athos , Porthos ve Aramis adında üç silahşor vardır. Bu Üç Silahşorun karşısına Dartanyan adında biri çıkagelir. Bu Üç Silahşor, Dartanya’yla düello yapacaktır fakat olaylar değişir. Hepsi sırt sırta dövüşmeye gelir. Okurken kesinlikle eğleneceğiniz bir kitap. Dipnot: Sınıf öğretmenimiz okuyalım diye elinden geleni yapmıştı. İyi ki yapmış, saygılarımla…

   5. ÇALIKUŞU/ REŞAT NURİ GÜNTEKİN

Reşat Nuri GÜNTEKİN, İstanbul-Osman’lı İmparatorluğunda dünyaya geldi. Kendisi Türk edebiyatında önemli bir yazardır. Okuduğu birkaç kitaptan sonra yazmaya ilgisi olan GÜNTEKİN, Eski Ahbap kitabıyla kariyerine başlamıştır. En çok konuşulan eseri Çalıkuşu’dur. Günümüzde diziye taşınan eser büyük ilgi görmüştür. 

ÖZET: Feride, adında bir kız karakter vardır. Karakterimiz nişanlısı tarafından ihanete uğrar. Feride kendini kariyerine odaklar ve öğretmen olmak ister. Burada kadınların da mesleklerini icra edebileceğini gösteren bir mesajda bulunmaktadır. Dipnot: Dizisi vardır sevgili dostlarım. En azından dizisini okuyun!

   6. KÜRK MANTOLU MADONNA/ SABAHATTİN ALİ

Sabahattin ALİ, Türk bir yazardır. Sabahattin ALİ 25 Şubat 1907’de Eğridere’de doğdu. 2 Nisan 1948, Kırklareli’de vefat eden yazarın en iyi kitaplarından biri olan Kürk Mantolu Madonna hala popülerliğini sürdüren bir baş yapıttır. ALİ, eserinde iki farklı karaktere hayat vermektedir. Kesinlikle okunması gereken bir yapıttır. 

ÖZET: Hikayede Raif Efendi adında bir karakter vardır. Raif efendi oldukça sessiz ve içine kapanık bir yapıya sahiptir. Maria Puder adında da bir karakteri görür ve ona aşk besler. Hayatında ilk kez anısı olan Raif efendi geçmişte istemediği her şeye sahip olmak durumunda kalmıştır. Her şey geçmişle başlamaktadır. 

   7. KUYUCAKLI YUSUF/ SABAHATTİN ALİ

Sabahattin ALİ, Türk bir yazardır. Sabahattin ALİ 25 Şubat 1907’de Eğridere’de doğdu. 2 Nisan 1948, Kırklareli’de vefat eden yazarın en iyi kitaplarından biri olan Kuyucaklı Yusuf hala popülerliğini sürdüren bir baş yapıttır. Sinemaya uyarlanan yapıt en romantik karaktere sahip eser olarak kabul görmüştür. Dipnot: Talat BULUT ve Derya ARBAŞ’ın baş rolde yer aldığı filmi de izleyin derim.

ÖZET: Trajik hikayesiyle herkesi mest edecek bu kitapta batıyla ilgili bir durumda söz konusudur. Yusuf, yetim ve fakir bir çocuktur. Onu evlat edinen kaymakamın kızı Muazzez’e gittikçe aşık olmaktadır. Muazzez ile birlikte olmak isteyen Yusuf birçok duruma göğüs gerer. Sonu oldukça trajik biten kitabı şiddetle tavsiye ederim. 

   8. EYLÜL/ MEHMET RAUF

Mehmet RAUF, 12 Ağustos 1875’te İstanbul’da doğdu. 23 Aralık 1931’de yine İstanbul’da yaşamını yitiren yazar psikolojik roman türünün ilk örneğini vermiştir. Türk yazar. Türk edebiyatında ilk psikolojik romanı vermiş ve başka eserlerde vermiştir. 

ÖZET: Eylül, iki karı kocanın lüks bir yalıya taşınmasının ardından onları ziyarete gelen Necip ile başlar. Üçlü bir aşk kargaşasının içinde dönen olaylar bir gün yoluna girecekken son bulmasıyla biter. Bir Eylül akşamı son bulur yaşananlar. Kesinlikle okunması gereken büyük eserler arasında yer alır. 

    9. ARABA SEVDASI/ RECAİZADE MAHMUD EKREM

Recaizade Mahmud EKREM, 1 Mart 1847’te İstanbul’da doğmuş, 31 Ocak 1914’te İstanbul’da vefat etmiştir. Türk şair ve yazardır. 19. yüzyıl Osmanlı dönemi Türk edebiyatının önde gelen isimlerindendir. Türk edebiyatında ilk realist roman olarak kabul görülen Araba Sevdası’nı kaleme almıştır. Birçok eser vermeye de devam etmiştir, EKREM. 

ÖZET: Karakterimiz Bihruz Bey, para ve mülk içinde büyüyen biridir. Kendisi ne eğitim ister ne de zenginliğin getirdiği bir durum. Alafranga hayatıyla o bardan bu bara dönüp dolaşır. Ta ki Çamlıca’da sarışın, güzel bir kadını görüp ona vurulana kadar. 

   10. ACIMAK/ REŞAT NURİ GÜNTEKİN

Reşat Nuri GÜNTEKİN, İstanbul-Osman’lı İmparatorluğunda dünyaya geldi. Kendisi Türk edebiyatında önemli bir yazardır. Okuduğu birkaç kitaptan sonra yazmaya ilgisi olan GÜNTEKİN, Eski Ahbap kitabıyla kariyerine başlamıştır. Akla ilk gelen eserlerinden biride Acımak adlı eseridir. 

ÖZET: Öğretmen olan karakterimiz çocuklukta kötü muamele görmesi sebebiyle soğuk biri olur. Ta ki babası vefat edene kadar. Her şeyi babasının günlüğünü bulmasıyla öğrenir. 

   Merhaba sevgili kadim dostlarım! Ben Pembenin Ta Kendisi. Bugün sizlerle okuduğum on eseri paylaşmak istedim. Beşi dünya eseri ve diğer beşi bizim yazarlarımızın ortaya koyduğu eserlerden. Hepsini elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Birkaçının filmi veya dizisi de var fakat eserleri okurken alacağınız keyfi alamazsınız. Çünkü senaryolarda değişiklik yapılabiliyor. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Sevgiyle kalın, sevgiyle okuyun! 

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.