OBJEKTİF BİR BAKIŞLA"TÜRKİYE"🇹🇷

Ben de bir Türk olduğum için ne kadar istesemde  tam olarak objektif bir şekilde anlatamam ,ama elimden geldikçe bir yabancının gözünden anlatmaya çalışıcam

Türkiye,topraklarının  ,%97’si Asya’da  geri kalan %3’ü ise Avrupa’da bulun bir devlet.

Sınır komşuları ise Kuzeybatıda Bulgaristan ,batıda Yunanistan ,kuzeydoğuda Gürcistan ,doğuda Ermenistan ,İran ,Azerbaycan’ın nahvican  toprağı ,Güneydoğusunda da ırak ve Suriye bulunur .Güneyinde Kıbrıs adası ve Akdeniz  ,batısında Ege denizi ,kuzeyinde de Karadeniz çevreler .Türkiye Asya’yı ,Avrupa’yı ve  hatta orta doğuyu bir birine bağlayan çok önemli bir jeopolitik konuma  sahiptir .Başkenti ankaradır ama bir çok yapancı turist İstanbul olarak bilir .Hatta Napolyon İstanbul  hakkında şu sözleri söylemiştir “Eğer dünya tek bir ülke olsaydı başkenti kesinlikle İstanbul olurdu”demiş.

Türkiye  ,halkın %40’ı geçim sıkıntısı,gelecek kaygısı  ,güvenlik gibi nedenlerden çok stresli ve üzgün, geçen yılın verilerine göre dünyanın en sinirli 6. ülkesi seçildi.Nüfusu resmi verilere göre 83 milyon ,ayrıca Türkiye dünyada en çok mülteciyi  kendi ülkesine alan tek ülke  ve bu yüzden de  aslında nüfusu çok  daha fazla. 

Ülke aynı zamanda internet ve telefon kullanımında en fazla olan ülkeler arasında .

Ayrıca kadınlar için en tehlikeli ülke sıralamasında 13. Sırada yer alıyor .

Ve dünyanın 7 hârikasından ikisine ev sahipliği yapıyor .

1-artemis tapınağı /İzmir :

2-halikarnas mozalesi / Muğla :

Ülkenin etnik yapısı ; 

%80’i türk ,%13’ü Kürt ,%7’si Arap,Azer,vb. Diğer azınlıklar .

Nüfusu genç ve dinamik yapıdadır ,nüfusunu %60’ı 30 yaşın altındadır.

Ülkenin resmi dili Türkçe ,burası aynı zamanda büyük şehirler dışındaki kırsal kesimlerde yaşıyan insanların en az İngilizce bildiği ülkelerden bir tanesi .

Ülkenin resmi bir dini yok ama halkın %97’si müsliman , aynı zamanda da en çok camiye sahip bir ülke İstanbul’da 3,365 ve ülke genelinde 84,468 adet cami bulunur.

Aynı zamanda Türk mutfağı,çin ve Fransız mutfağıyla beraber dünyanın en zengin mutfakları arasındadır .Türk kahvesi ,lokumu ve  çeşit çeşit baklavalarla  turistleri  kendine çeken bir mutfağa sahip .  Osmanlı saray mutfağının  etkisi ve bulunduğu coğrafya  kültürüne ve lezzetlerine büyük etkide bulunmuştur ..Burası ayrıca en çok çayın tüketildiği yer aynı zamanda , Türkler yılda ortalama 1300  bardak çay tüketirler ,ihracat konumunda  dünyada 5.  sıradalar . 

Kültür;

Türk  kültüründe sosyal hayat ,aile ve akrabalık üzerine kurulmuştur.Özel günlerde,bayramlarda büyüklerini ziyaret ederler ve bir çok aile , geniş aile olarak yaşar,bir ailenin ortalama çocuk sayısı 3 ila 4 arası değişir  .

Ve ülkenin her yerinde  türk bayraklarını asılı olması ,gelen turistleri çok şaşırtıyor,ülkelerine, bayraklarına oldukça önem veriyorlar gittiğiniz her yerde evin balonlarında ,küçük bakkallarda ,camilerde vb. Bir çok yerde  türk bayrağı mevcuttur . 

Türk halkı misafirperver bir toplumdur ,İstanbul dünyanın en misafirperver şehri seçilmiştir .Her evde misafirlere ait yemek tabak takımı ,nevresimler ve onlara ait havlu bulunur .Hatta eskiden  ve hâlâ da oturma odalarını misafir gelince  kullanılır ,misafir gelince  günlük yemekler yerine  çok daha zahmetli yemekler yapılır .Misafirin memnuniyeti için her şey en iyi şekilde hazırlanır,hoşnut edilir .”Misafir evin  bereketidir”

Adet ve gelenekler:

Türklerin bulunduğu coğrafya nedeniyle   ve atalarından gelmiş  adetlerle  çok çeşitli geleneklere sahip bir yapı.

Halk oyunu ;  

Düğünlerde ,nişanlarda ,milli ve dini bayramlarda ,asker uğurlama da ,doğumlarda vb. ,Geniş alanlarda oynanır ve her bölgenin kendine has oyunları vardır .Karadeniz’in horonu ,Ege’nin  ve Akdeniz’in zeybeği gibi çok  çeşitli yöresel kıyafetlerle oynanan oyunlardır .

Kına geceleri; 

 Bayanlar için düzenlenen ,düğünden  önce yapılan bir gelenektir, gelini bir yere oturtarak etrafında  dönerek kına gecesine özel türküler söylenir  ve kız ağlarsa bir eline kına konulur üzerinede ,kayınvalidesi ( sanırım)  bir altın kolay.Ve gece sonu kadar oyunlar oynanır ,bazı yörelerde de damadın serçe parmağına da kolaylar .

Milli Bayramlar ;

23nisan (Çocuk bayramı)

Her yıl çocukların kutladığı bu bayramı , TBMM’nin kurucusu olan  Mustafa Kemal Atatürk’ün   ,23 nisan 1920 yılında çocuklara armağan etti bu günde ,tüm çocukların eğlendiği ,okulların süslendigi ,gösterilerin yapıldığı bir bayramdır.

19 Mayıs Atatürk’ü anma ve gençlik ve Spor bayramı

Bu gün Atatürk’ün  Türkiye Cumhuriyeti için yapmış olacagı dönüm noktasıdır ,bu tarihte Atatürk  Samsun’a  bandırma vapuruyla ayak bastığı gün olarak hafızalarda yer etmiştir .

15 temmuz demokrasi ve milli birlik günü

2016 yılında ,ülke hainlerinin,  devletin konrtolünü eline almak istemesiyle ama başarılı  olamamasıyla ,Ve  türk halkının vatan severliligini bir kez daha tüm dünyaya gösterdiği bu tarihte  bir çok şehit verilmiştir başta Ömer halisdemir  olmak üzere halkın  göğüs gererek bir olduğu bu mücadelede ,  2016 yılından sonra kutlanmaya başladı .

   Dini bayramlar;

Ramazan Bayramı; 

 Bir ay boyunca oruç tutulur ve bir ayın sonunda, tüm İslam devletlerinin kutladığı bu bayramda büyükler ziyaret edilir ,küçük çoçuklara şeker verilerek 3 gün  boyunca kutlanılır. 

Kurban Bayramı;

Bu bayramda Allah için adadığınız büyük ya da küçük baş hayvanlar kesilir ve ihtiyaç sahiplerine ya da evinize gelen misafirlere ikram edilerek paylaşma duygusunu  güçlendirir .

Ayrıca ülkede bir çok turistik yer var.

Türkiye eşsiz güzellikleriyle ve tarihiyle çoğu  yabancı insanların  tatil için ilk durağı ,ama ne yazık en çok göç veren ülkeler arasında .🙏❤️🌺

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 Yorum