ÇİZİME YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN İPUÇLARI

Kaynak belirtilmedi

 


 

  

ÇİZİM NEDİR? Öncelikle çizimin ne anlama geldiğine bir göz atalım. Çizim, bir şeklin belli bir kurala göre cetvel ve pergel yardımıyla çizilme olayına denmektedir. Günümüzde ki Güzel Sanatlar anlamına gelecek olursak;

(Resim) yani kurşun kalem, çini mürekkebi, kömür kalem ya da boya ile yapılan her türlü çizginin birleşimine çizim denir.

 

 

ÇİZİM HAKKINDA BİLGİLER

 Çizim pek çok farklı araçla her türlü yüzeyin üstüne yapılan iki boyutlu biçimlemeleri içeren görsel sanattır. Bu tabir çizgi ve resimlerin tümünü kapsar. Çizimle uğraşan kişiler ya da sanatçılar çizer, çizimci, teknik ressam ve sanatçı olarak adlandırılırlar. Kullandıkları araçlar ise;

•Kurşun Kalem

•Dolma Kalem

•Tükenmez Kalem

•Mürekkep

•Pastel Boya vb

 

ÇİZİM YAPMAYA NASIL BAŞLANIR?

Öncelikle kendinize inanmalısınız. İnancınız ve sabrınız olmazsa sadece çizim için değil, hiçbir işte başarılı olamazsınız. Şimdi boş bir kağıt ve kurşun kalem al eline sadece gelişi güzel bir çizgi çiz ya da karala kalemini özgürce ve korkmadan oynat.

Daha sonra anlamlı bir yol izlemek adına, teknikle karalamaya başla.

Bunlar: Sade düz çizgiler, çapraz tarama, noktalama, karalama, küçük daireler ve parmak ile dağıtmadır. Aşağıdaki çizelgede nasıl yapılacağını gösterdim.

 

 

 

 

 

 KENDİ DENEYİMLERİM

Ben Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Moda Tasarım bölümünden mezunum. Sürekli çizim yapmaktayım. Öğrendiğim en önemli şeylerden biri yukarıdaki çizelgede bulunan alıştırmaları tekrarlamak.

Daha sonra Tasarım departmanında staj gördüm ve çizimlerimi geliştirdim. Gerek kitaplardan yardım alarak gerekse youtube videoları izleyerek kendimi bir üst kademeye taşımak için uğraştım.

Kendim çok yararını gördüğüm bir kitabı önerebilirim

(Yeni Başlayanlar İçin Çizim Teknikleri)

Son olarak çok sevdiğim ve hikayesinden oldukça etkilendiğim bir ressamı kısaca sizlere tanıtmak istiyorum.

  

 

                           

 

 


LEONARDO DA VİNCİ                                                                                           

 

Leonardo Da Vinci Rönesans döneminde yaşamış, birçok alanda yetenekleri olan bir ressamdır. İtalyan Hazarfen döneminin bir filozofu, astronomu, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamıdır. En tanınmış yapıtları arasında, Mona Lisa eseri günümüze kadar gelmiş ve hala ilgi görmektedir. Leonardo Da Vinci  dünyanın en büyük sanatçıları ve dehaları arasında yer almaktadır. Leonardo Da Vinci, üniversiteye gidememiştir fakat keşfedilmesiyle birlikte birçok sanatçı ve ressamla çalışma fırsatı bulmuştur.

 

 

     ÖLÜMÜ

Leonardo Da Vinci 2 Mayıs 1519 tarihinde, Amboise’deki evinde 67 yaşında vefat etmiştir. Bir rivayete göre, leonardonun hizmet ettiği ve çok sevdiği Kralın kollarında can vermesidir.

Busra Akbas
P̶a̶n̶d̶o̶r̶a̶n̶ı̶n̶ K̶u̶t̶u̶s̶u̶ A̶ç̶ı̶l̶d̶ı̶ 𝐼𝑛𝑠𝑡𝑎𝑔𝑟𝑎𝑚 𝐵𝑙𝑜𝑔 // @usengeccanlii
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
SİGARA BIRAK DOSTUM RAHAT NEFES AL.
Sonraki
Ben nasıl Etik hacker olacağım?

Ben nasıl Etik hacker olacağım?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.