NEDEN YOUTUBE

    Youtuberlık bu zamanlarda en popüler olan alanlardan biri açıkcası. Youtuberlığın türkçemiz karşılığı youtube platformunda içerik üretmek olduğunu söyleyerek sözlerime başlamak istiyorum. Youtuber olan insanlar bu işe başlarken hobi olarak başlarlar ve belirli bir seviyeye geldikten sonra bu iş onlar için önce bir ek gelir olur. Ardından burada olan potansiyellerini kullanarak youtubedaki pasif olarak kazandıkları gelirler sayesinde hayatlarına idam ettirmeye başlarlar.

   Peki ben bu paragrafı neden yazdım? Sebebi şu yotube işine girmek sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Youtube işi oturduğun yerden video çekip para kazandığın gibi görünen ama aslında öle olmayan bir iş alanıdır. Youtube işine girmek istiyorsanız bu işi önce hobiniz olarak yapmanız gerekiyor. Bu cümlemi biraz daha açayım. Hobi nedir? Severek yaptığın ve belki hiç karşılık almadığın belki de zaman geçtikçe kendini geliştirerek yapacağın aktivitelere hobi denir. Buradan şuna bağlıyacağım. Youtube’a başlaman için öncelikle youtube’u bütün zorluklarıyla sevmen gerekiyor ki bütün potansiyeline ulaşabilesin. Montaj yapma, video çekme , üretkenlik, yaratıcılık, vs. vs. bu liste çok uzayabilir uzun lafın kısası bunları severek yapmanız lazım.

   Sonrasında gelelim bana ben neden youtube videosu çekmeye başladım. Sizlere bunları teker teker anlatmaya başlayacağım ve sonrasında kanalıma bakmanızırica edicem sizin de değerlendirmenizi  istiyorum.

   Öncelikle ben youtube’a sonrasında pişmanlık duymamak için başladım. Nasıl bir pişmanlık dediklerinizi duyar gibiyim. Şuan 19 yaşındayım ve bu zamana kadar birkaç kere kanal açma girişiminde bulundum fakat ya götüremedim ya da çekmem için bir sürü engel çıktı önüme. ( okul, ders,sınav,düşünme şeklim, çevrem ….) Bu benim içimde bir ukte olarak kalmıştı. İleriki zamanlarda “neden yapmadım? “ demek istemiyordum. Bu yüzden bu kanalı açma gereksiniminde bulundum.

   İkinci önceliğimde çekiceğim videolar çok geniş bir kitleye hitap etmeliydi. Bende gözlemlerim sonucunda deneyim videolarının hem bana göre olduğunu hem de düşününce daha geniş kitlelere hitap edebilme potansiyelinde olduğunu gördüm.  Deneyim konseptinin ne olduğunu açalım birazcık da. Ben deneyşm konseptini 3 başlık atında topladım kendi kanalım için:

  • Yaşadığım olaylar| deneyimlerim
  • Deneyimlediğim şeylerden çıkardığım dersler
  • Deneyileceğim şeyleri sizlere kendi stilimle sunuşum

   Bu konsepti nasıl buldum? Şöyle söyleyeyim öncelikle kendimi tanıdım. Kendimle alakalı notlar çeşitli notlar aldım. Bunların en başında konuşmayı ne kadar sevdiğim yer alıyor. Kendimi geliştirmem için aslında youtube’un ne kadar da önemli olduğuda takip ediyor.

   Kendimi geliştirmem de youtube’un ne önemi var? Başta dediğim gibi youtube’un bütün zorlukları diye. Youtube da belki de en kolay şeylerden biridir video çekmek. Video fikri üretmek demiyorum ÇEKMEK. Bunların yanında video montaj yapmak bir hayli zor bunun bir mesleği bile var hatta. Biz video üretirken bu mesleği öğrenerek youtube’a içerik çıkayoruz. Birçok şeyin birleşimini oluşturuyor youtube ve bunları da öğrenmek insanı geliştiriyor farklı farklı şeyler öğreniyor ve yeteneklerini ve fikirlerini geliştirebiliyor. Ben kendi adıma konuşmam gerekirse her attığım videoda montaj yeteneğimin arttığını görebiliyorum. Bunlar görünen kısımdı. Görünmeyen kısıma gelicek olursak youtube’ a video atmaya başladığım günden beri insanlarla olan iletişimimde bir artış görmeye başladım. Görüntülenme sayıları benim için sadece bir sayı değil cesaretimin artmasında büyük bir etken sadece konuşma kısmında değil aklıma gelen fikirleri daha seri bir şekilde hayatta uygulama açısından büyük bir katkısı oldu bana. Bu görüntüleme sayılarının benim için başka bir anlamı da bu sayılar ne kadar artarsa sanki aynı anda o kadar kişiye konuşma yapmış gibi hissediyorum ve topluluğa karşı konuşma duygumu da yenmiş gibi hissediyorum.

   Bunların dışında da yeni beceriler kazanmam gerektiğinin de farkına varmamı sağlıyor. Kazandığım her beceri ve yetenek beni daha ileri gitmeme neden olurken bir yandan da daha iyi olmama ve daha farklı düşünmeme neden oluyor. Bu da benim için çok iyi bir şey çünkü üretmeye devam ettikçe bu doğrultuda kendimi geliştireceğim demektir bu. Kendimi kendime kanıtlama, sınırlarımın olmadığını bir kez daha görmeme neden oluyor bu durum. Çünkü bir seviyeye çıktıktan sonra bir üstü ona çıktıktan sonra bir üstü diye diye sınırlar kalkıyor benim için. Bu youtube işi aslında kendimi her anlamda görmeme vesile oluyor ve bunu çok seviyorum.

   Toparlamak gerekirse youtube’a girmek istiyorsanız üretken olmayı sevmeniz gerekiyor. Sevmeden yaparsanız belli bir yerden sonra bırakırsınız ve bir şeyde kazanamazsınız.

   Farkındaysanız youtube’dan para kazanma kısmına hiç girmedim. Çünkü orası bana göre burayla bağlı ama apayrı bir konu kendisi.

BU DA BENİM YOUTUBE KANALIMIN LİNKİ İNCELEYİP DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIRSANIZ SEVİNİRİM.

     

  https://www.youtube.com/channel/UC5ztolEYc0SIp_1cUsPrypg

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.