NEDEN FUTBOL

Öncelikle herkese iyi akşamlar.

Hepimizin bildiği gibi dünyada futbol en çok izlenen, en çok oynanan hatta uğruna büyük oluşumların olduğu bir alan, bı show aslında.

Peki bu sadece bı oyunken,sadece bı show iken nasıl oluyor da bu kadar izleyici topluyor? Buna iki açıdan yaklasacam birincisi maddiyat. Çok büyük paraların döndüğü hatta zaman zaman para aklama işlerinin olduğu söylenen bir sektör.

Dünyada özellikle de premier lig dediğimiz İngiltere ulusal ligi her sene sadece yayın gelirinden milyonlarca sterlin kazanmakta bunu size daha iyi anlatmak için şu örneği vermek istiyorum.Premier ligi son sırada tamamlayan takım sadece yayın gelirinden 96 milyon sterlin kazanıyor varın gerisini siz düşünün.Forma gelirleri reklam geliri sponsorluk falan derken sayı çok başka yerlere gidiyor. Peki bu parayi insanlar çoğu zaman ihtiyacı varken nasıl oluyor da rasyonel olmayan bı şekilde bu sektöre harcıyor? İşte burda işin manevi boyutuna giriyor.

Hani hep duymuşsunuzdur ” futbolda her şey olabilir” ,” top yuvarlak” sözlerini anlatılmak istenen aslında futbolun belirsizligidir.  Bu konuda basketboldan daha fazla ayrılıyor. Peki niye insanlar belirsizlik yaşamak için bu sektöre para harcıyor? Çünkü belirsizlik kötü de olsa heyecan vericidir ve eğer çok etkilenmeyecksen haz bile alırsın.

Onun içindir ki insanlar stadların önünde maç saatini bekliyor saatlerce hem de. Onun içindir ki formaları mağazalardan neyse fiyatı parasını verip alıyor. Çünkü günlük hayatın içinden çıkmak için kullanılan bı sığınak adeta.

okur

Yazar: zafer

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum

  1. belirsiz bir yazı, futbol belirsizlik ve sürekli devinim içerisinde olduğu için izlenen bir spor oluşu yanlıştır çünkü öyle olmayan bir spor yok? Ayrıca manevi boyutunu açıklamak için tek başvurabileceğiniz şey erkekliği ve erkeği temsil etmesidir, sadece bu yönüyle diğer tüm sporlardan ayrı bir noktada tutulabilir spor. O halı saha önlerinde bekleyen insanların manevi gücü ve motivasyonu da buradan geliyor, hemen denir ” giden izleyen oynayan kadınlar var” gibi şeyler, ki zaten basit düşünen varlık örneği bu laflara cevap vermeye dahi gerek yok.