MUVAFFAKİYETLEŞTİRDİKLERİMİZDENSİNİZ.

İçinde komik videoların olduğu, güldürürken düşündüren karikatürlerin fink attığı, canının çektiği bir tatlının tarifini aradığın ya da sevdiğin sevmediğin insanların fotoğraflarını gördüğün bir platform ‘INSTAGRAM’. 

Günlük hayatımda yeri o kadar fazla ki bu uygulamanın sanırım ben de bir ‘bağımlıyım’. Sabah uyandığımda direk telefona uzanmak ilk yaptığım eylem. Peki mutlu muyum? Bence değilim. Mutlu değilsem artık bi yerden başlamalıyım dedim ve bu yazıyı yazmaya karar verdim. 

Bu sadece benim problemim değil. Kafamı çevirdiğim her yerde görüyorum benim gibi insanları. Bence bu yazıyı okuyan arkadaşlarım içinizden en az birisi de günde iki saatten fazlasını harcıyor sosyal medya da. Harcadığınız yer benimki gibi instagram olmak zorunda değil tabi ki. Twitter olur, facebook olur… Ben bunu problem olarak gördüm ve artık faydalı uğraşlar edinme yoluna girdim. 

Zaten hali hazırda bir üniversite öğrencisiyim ve başarılı olmam gereken derslerim var. -Ama maalesef ders de çalışmıyordum.- Derslerime bundan böyle odaklanacağım zaten, uğraşlardan biri cepte. Peki benim gibi uzun süre bir işe odaklanamayan bu insan dersten sıkılınca ne yapacak? Hooop instagram… Mı? Hayır tabi ki. Haftalık planlayıcı yapmaya karar verdim. Böylelikle o hafta neler yapacağımı da bütün halinde görme fırsatı edineceğim. Faydalı uğraşlar edinmeye karar verdiysem bir hobim olmalı ve bu hobinin de bana katacakları olmalı. İlk-orta ve lise yıllarımda başarılı olduğum bir konu vardı: Yazı yazmak. Bir blog yazarı olabilirdim. Hala geçmişte ki kadar başarılı mıyım bilmiyorum. Sonuçta mühendislik fakültesinde hiçbir hocamız “Sınav kağıdınızın arkasına dilediğiniz konu hakkında deneme yazınız.” diye bir soru sormamıştı. Ama ben yine de yazacağım.

Blog yazmakta tek başına yeterli değil. Gün 24 saat. Sağlık için egzersiz yapmakta lazım. İnsanların çoğu spor yapmayı kilo vermek amacıyla yapılan bir aktivite olduğunu düşünüyor. Bunu kesinlikle reddediyorum. Belki bir sonra ki yazımda bunun hakkında olur. Spor yapmak için fazla kilolu, ya da zayıf, ya da hasta olmaya gerek yok. Tabiri caiz turp gibiyseniz de yapmanız gerekiyor. Ben günlük 15-20 dakika egzersiz yapıyorum. Ve bu bana gerçekten iyi hissettiriyor. Buna ek olarak kitap okumak zaten vazgeçilmezim. Yine her gün kitabımı okurum.

Günümüzde dil öğrenmek de çok önemli. Özellikle ingilizce bilmiyorsanız hemen başlayın derim. Şuanda orta seviye ingilizcemi ilerletiyorum. İkinci dil olarak başlangıç seviyesinde ispanyolca öğreniyorum. 

Yazımı bitirirken sizlere naçizane tavsiyem bol bol araştırma yapın. Uzmanlaşmak veya merak ettiğiniz konularda akademik çalışmaları olan kıymetli akademisyenlerimizin, bilim insanlarının makalelerini okuyun. 

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.      

okur

Yazar: Esra-Birol

Blog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.