Muhammed Mustafa Özdemir’den Ramazanda spor yapacaklara tavsiye

fitness ve spor konusunda açıklamada bulunan muhammed mustafa özdemir ramazan ayında spor yapacaklar için tavsiyelerde bulundu.

hem zinde kalmak hem de psikolojik açıdan kendimizi iyi hissetmek ve rahatlatmak için son zamanlarda spor yapmamın önemi arttı. oruç tutmanın egzersiz yapmaya engel olmadığını fakat oruç tutarken fitness konusunda şunu hatırlatma gereği duyduğunu belirten muhammed mustafa özdemir ramazan döneminde kas geliştirmeye odaklanmak yerine kas korumak için antreman ve beslenme programlarınızı kendinize göre hazırlayabilirsiniz.

müslümanlar için ramazan ayı geldi çattı. bu ayın hayatımızda önemli etkilerinin olmasının yanı sıra; vücudumuzun biyolojik saatine, metabolizmamıza, uyku düzenimize, beslenme ve spor alışkanlığımıza da etkileri söz konusu olabilmektedir. ramazan’ın ilk günlerinden son günlerine doğru kademeli olarak sporu arttırmamız gerektiğini belirten muhammed mustafa özdemir, bu ayda egzersiz yapacaklara tavsiyelerde bulundu.

antreman saatinizi su kaybının yaşanmadığı saatlere göre ayarlayın

oruç tutulurken eğer eşlik eden bir sağlık problemi yoksa fiziksel aktivite ve egzersiz yapmakta sakınca yoktur. hatta vücudun fiziksel aktiviteden dolayı kaybettiği su ve mineral oruç tutulmayan dönem ile büyük farklılıklar sergilememektedir. ancak buradaki kilit nokta, oruç tutulmayan dönemde kaybedilen sıvı ve mineral desteğinin anında yerine konulabilmesi ile kişinin antrenmana daha verimli devam edebilmesidir. işte bu açıdan düşündüğümüzde ‘sporun ne zaman yapılacağı ve saati önem taşıyor.

iftar öncesi veya iftarı takip eden saatlerde spor yapmak daha iyidir

antrenman sonrası vücudun kaybettiklerinin yerine konulması bir sonraki antrenman için oldukça önemlidir. fiziksel aktiviteyi takiben hızlı bir toparlanma için boşalan karbonhidrat (şeker) depolarının doldurulması, sıvı-mineral kayıplarının yerine konulması, hücre yenilenmesi (özellikle kas) için protein gereksinimin hemen karşılanması gerekmektedir. önerilebilecek en uygun antrenman dönemi; iftar öncesi veya iftarı takip eden saatlerdir (1-2 saat sonra). bu süreçlerde yapılacak hafif egzersizler ve yürüyüşler oldukça idealdir.

iftar sonrası spor yapacaklar için öneri

eğer iftar yemeğinin ardından aktivite yapılacak ise iftarda fazla yağlı, sindirimi zor besinler tercih edilmemeli ve spor için yemeğin sindirilmesi için üstünden 1-2 saat geçmesi beklenilmelidir. aktiviteyi takiben de tekrar hafif şeyler yenilebilir. iftar öğününün ara öğün ile bölünmesi, hem iftarı takiben yapılan egzersizde oluşabilecek olumsuzlukları engeller hem de metabolizma ve sindirim sistemi açısından daha ideal olur dedi.

Aslı Fidan
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Nulls Brawl Apk İndirin
Sonraki
Leather bags

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.