Mehmet Enes Geçici

Türkiye’de derin devlet var mı?

Evet var! Türk Milletinin bilinçaltına yerleştirilen hayali aksaçlı ve aksakallı motifleri ile bezenmiş heyetin yer aldığı derin devlet tasavvuru ile Berlin, Londra, Moskova, Roma, Paris, Pekin ve Washington eksenli derin devlet yapılanmaları var.

Bazı dizi senaryoları ve film karekterleri üzerinden derin devlet kavramlaştırması ile ecnebi istihbarat örgütlerinin halk nezdinde, gizemli Türk devletinin gizli yapılanması gibi algılanmasına yol açan bilinçaltı formatlanmasına kapı aralandı.  

Türkleri kandırmak ve Oğuz saflığı

Oğuz Saflığı”nı bilir misiniz? Olaylara bakarken arka plan aramamak. Biraz argosu; her gördüğün sakallıyı, deden sanmak! Bu saflığın bir ileriki derecesi de; her gördüğünü Hızır, her geceyi Kadir Gecesi bilmek. 

Türklük ülküsünün önce İngilizler ve Almanlar sonra da Amerikalılar tarafından kullanışlı bulunmasının kültürel, siyasi ve sosyal psikolojik temel nedeni maalesef bu Oğuz Saflığı. Ne söylerseniz inanır, ne verirseniz yer. 

Aksaçlı – Aksakallı efsanesi

Tarihi roman serilerinin iyi okuyucusu olduğumu söyleyebilirim. Eskilerden bir kaç isim sayayım, Bekir Büyükarkın, Abdullah Ziya Kozanoğlu, Mustafa  Necati Sepetçioğlu, Nihal Atsız ve Bahaeddin Özkişi . 

Tarih bilincimin oluşmasında bu merhum yazarların katkısını inkar  edemem. Atatürk ve cumhuriyet düşmanıYavuz Bahadıroğlu gibilerin bunların yanında esamesi okunmaz. 

Son yirmi senedir derin devlet, derin millet söylemlerine  Aksaçlı, Aksakallı ifadeleri de eklendi. Sonuçta J.R.R. Tolkien‘ın dünyayı kasıp kavuran “Yüzüklerin Efendisi” serisinde  olduğu gibi ortaya, tarihi  köklere dayandırılmış şöyle uyduruk mitoloji  çıktı:

Börü budun göktürk hakanı Vezir Bilge Tonyukuk tarafından, İlteriş yani Kutluk Kağanın emriyle tahmini olarak 680’de kuruldu. Karşı ordular ve milletler hakkında çeşitli ajanlar kullanarak bilgi toplamak ve sabote etmek gibi işler için kullanıldı. 

Toplamda 50 kişiye yakın oldukları söylenmekte. Henüz hükümdarlığını ilan etmemiş olan ve devlet kurma hazırlığında olan İlteriş kağan, Başta vezir Bilge Tonyukuk olmak üzere onyedi arkadaşı ile bir birlik oluşturmaya karar verdiğinde ortaya ilk teşkilat olarak börü budun çıktı.”

Murat Bardakçı’ya göre bu bilgiler internet çöplüğünden sadece bir örnek… Bu palavralara sadece gençler değil, koskoca adamlar bile inanıyorlar. Türkiye’de tarihi şimdi böyle palavralar, hatalar, hayaller ve yalanlar üzerine yeniden inşa etmek, pek bir moda!

Bu “aksakallılar”, “ak saçlılar” nereden çıktı?

Hadis ilminde, “mevzu hadis” babında “Allah rızası için hadis uydurma” gayretlerinden söz edilir. 

Mesela insanları haram fiilllerden, günah işlemekten uzak tutmak ya da hayır hasenat işlemeye teşvik etmek için hadis uyduranlar vardır. 

Başka motivasyonlarla da hadis uydurulduğu biliniyor.  Mesela, soy sop övgüsü, mesela bir tüccarın elindeki malı satabilmek için elindeki ürüne dair hadis uydurmak gibi. 

Hangi maksatla olursa olsun Hadis uydurmak hoş karşılanmıyorsa sözde yeni bir milli bilinç inşası için aksaçlı, aksakallı gibi maneviyat, akıl yüklü, hayali şahsiyetler uydurmak da doğru değil. Türk tarihinin, hayali zombi şahsiyetlete ihtiyacı yok.

Çünkü “Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, muvaffakiyet için en hakiki mürşit ilimdir, fendir. İlim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalâlettir.” 

Aksaçlıları uyduran kim biliyor musunuz? San Diego Üniversitesi’nde liderlik üzerine yüksek lisans yapmış, Harvard Üniversitesi’nde ve Massachusetts Institute of Technology’de pazarlık ve satış eğitimleri almış, dünyanın birçok ülkesinde çok uluslu şirketlerde çalışmış, yazar Mehmet Enes Geçici

Derin Devlet
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Hamilelik
Sonraki
kent hayatından sıkılmak

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.