Medusa Efsanesi

Medusa Efsanesi

Medusa Efsanesi

Medusa Efsanesi

Medusa denince aklımıza canavar, şeytan gibi siluetler gelir. Medusa’dan şeytan diye bahsedildi, kötü kadın olarak dillerden dile süregeldi. Fakat bilinmeyen bir yanı da vardı Medusa isteyerek bu duruma gelmemişti. Zorla tecavüze uğrayan Medusa, tecavüzcüsünün karısının kıskançlığı ve nefreti yüzünden bu duruma gelmiş masum bir kızdır. Medusa birçok filmde dizide hatta şarkıda bile figüran olarak kullanılmıştır. Kullanılma şekli ise kötü kadın olarak. İşte yanlış bilinen gerçek hikaye.

Medusa efsanesinin bir sürü rivayeti vardır ama en çok bilinen ve dilden dile gelen 2 tane efsanesi çok dikkat çekmiştir.

Atina’daki  Athena tapınağında; Phorkus ve Keto’ nun kızları olan Sthenno, Euryale ve Medusa isminde üç kız kardeş yaşardı. Bu üç kız kardeşten Medusa ölümlü, Sthenno ve Euryale ölümsüzdür. Medusa’ nın güzelliği yüzünden yeryüzündeki bütün kadınlar onu kıskanırmış. Öyle ki tanrılar bile Medusa’nın peşinden koşarmış. Kendisini tanrılara adayan Medusa athenanın kendi tapınağında Athena’ya yardımcı olarak yaşarmış. Athena kendi tapınağında yaşayan bu güzel kızı gördüğünde onun güzelliğinden etkilenirmiş fakat kendisi kadar güzel ve akıllı bulmadığı için onu umursamazmış.

Medusa Efsanesi

Athena’ nın kocası Poseidon, karısının tapınağında yaşayan Medusa’nın güzelliğinden etkilenip ona aşık olmuş fakat bir ölümlüye aşık olduğu için tanrılar tarafından küçümsenmekten korkup aşkını gizlemiş. En sonunda bir türlü onu aklından çıkaramadığı için tutkusuna yenik düşüp Athena’nın tapınağında Medusaya tecavüz etmiş. Bu durumu öğrenen Athena kıskançlıktan deliye dönmüş ve Medusa’ya en ağır cezayı vermeyi kararlaştırmış. Medusa ve kız kardeşlerini Gorgon denilen korkunç dişi canavarlara çevirmiş.

Gorgonlar, Yunan mitolojisinde keskin dişli, saç yerine başlarında canlı yılanlar olan, dişi canavarlar. Efsaneye göre gözlerine bakanı taşa çevirirler. Medusa ve kız kardeşleri kanatlı, yılan saçlı ve korkunç yüzlü yaratıklara dönüşmüş. Medusa artık o kadar çirkinmiş ki kimse yüzüne bakmaya cesaret edemiyormuş. Ona bakmaya çalışan herkes taşa dönüşüyormuş. 

Medusa Efsanesi

Medusa, Poseidon’ dan hamile kalmış. Athena Medusaya olan nefretinden kurtulamamış ve Medusanın öldürülmesini istemiş. Bu sırada devreye giren Perseus insanların kahramanı olarak bilinmektedir. Çünkü Medusa’yı o öldürmüştür. Perseus Medusa’yı öldürmek için yola çıktığında Athena’dan ve diğer tanrı ve tanrıçalardan büyük yardım alır. Athena sayesinde Medusa’nın yerini öğrenerek en batı Afrika ülkelerine doğru yönelir. Yolculukta altın elmalarıyla dolu Tanrıça Hera’ya ait olan ülkeye gelir. Perseus orada akşam perilerinden bir sırt çantası alır. Bu sırt çantasına öldürdüğü Medusa’nın başını koyacaktır.

Efsaneye göre ;  tanrılar Perseus ‘u silahlarla her türlü saldırıya karşı donatırlar. Perseus Zeus’tan elmas gibi son derece sert ve keskin kılıcını; Hermesten, kanatlı sandaletlerini; Hades’ten görünmezlik miğferini; olağanüstü koruma gücüne sahip, aynalı kalkanını da Athenadan ödünç alarak Medusa’nın kaldığı mağaraya doğru ilerler.

Medusa’yı öldürebilmesi için gözlerine asla bakmaması gerekir bunun en kolay yolu da Medusa’nın uyumuş olmasıdır. Perseus mağaraya gelince Medusa uyurken içeri girer. Medusa ‘nın uyumasını kollamasına rağmen hala tehlike vardır çünkü Meduse en ufak bir sesten uyanır ve uyanır uyanmaz da Perseus’ u taşa çevirir.

Medusa Efsanesi

Bu yüzden Perseus çok dikkatli bir şekilde ilerlemektedir. Her an uyanmasına karşın Athena’dan aldığı aynalı kalkandan Medusa’yı izlemektedir. Medusa’nın yanı başına geldiğinde hala uyuyan Medusa’yı Zeustan aldığı keskin kılıcıyla tek darbeyle öldürür,

Medusa’nın sol damarından zehir, sağ damarından ise şifalı kan akmaktadır. Persesus bu kanları ayrı ayrı kaplara koyacak şekilde dikkatle kutulara doldurur ve başını aldığı çantaya koyar. Bu sırada Medusa’nın boynundan akan ve denize sıçrayan iki tane damla kandan denizlerin tanrısı olan Poseidon beraberliğinden olan Khyrsaor ve Pegasus doğmuştur. Pegasus ile dev Khrysaor adlı çocuk-canavar dışarı çıkar. Perseus bu durumda mağaradan kaçması o kadar da kolay olmaz çünkü bu iki yaratık öc almak için peşine düşer. Burada da Hades’ten aldığı görünmezlik miğferiyle kurtulur.

Medusa Efsanesi

Medusa ölse bile hala gözleri gördüğü yeri taş yapabilme özelliğini kaybetmemiş. Ve kesik kafasından damlayan her bir damla ölümcül zehirli birer yılana dönüşmeye başlamışlardır. Perseus, Medusa’nın başını Athena’ya verir. Athena bu başı zırhına yerleştirerek düşmanları mahvettiği için Mycenae antik kentinin Perseus tarafından kurulduğu düşünülüp, Perseus halkın kahramanı ilan edilir. Günümüzde medusa heykelleri hala vardır. Örneğin Antalya Gazipaşa’daki Antiocheia Cragum antik kentinde vardır.

Güzelliği yüzünden tecavüze uğrayıp kıskançlık ve nefretin sonucu çirkin bir yaratığa dönen medusa hikayesinin çok bilinen bir rivayeti budur. Diğeri ise Medusa ve Perseus aşkı olarak bilinir. Diğer bloğumda Medusa ve Perseus aşkı efsanesi gelecektir bekleyin.

GeniusLab
Rüyaları gerçekleştirmenin en kısa yolu uyanmaktır.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Stephen Hawking’in İnsanlığın Geleceğiyle İlgili 4 İlginç Teorisi
Stephen Hawking’in İnsanlığın Geleceğiyle İlgili 4 İlginç Teorisi

Stephen Hawking’in İnsanlığın Geleceğiyle İlgili 4 İlginç Teorisi

Sonraki
Neden Bazı Uyarıcı Maddeler Yasalken Bazıları Değil?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.