LİLİ ELBE (ilk transseksüel kadın)

    Kendisi Danimarkalı ilk transseksüel ve o dönemin ilk cinsiyet değiştirme ameliyatı olan ilk kadınıdır. Ancak cinsiyetini değiştirmeden önce kendisinin ilk adı Einar Magnus Andreas Wegener olan erkek ünlü bir ressamdır. Lili cinsiyetini değiştirmeden önce yani Einar Magnusken güzel sanatlar akademisinde tanıştığı Gerda Gottlieb’e aşık olur ve sonra da evlenirler. O zamanlar da Einar manzara resimlerinde uzmandı eşi Gerda ise moda dergilerini çizerdi. 

     Einar, Gerda’nın resmine model olan aktris geç kalınca onun yerine resmine yardım edebilmek için kendisi modellik yapmayı kabul etmiştir. Model olarak çorap ve topuklu ayakkabı giymek zorundaydı. Bu Einar’ın hoşuna gitmişti ve kendisine çok yakıştırmıştı. Bundan sonra kadın kıyafetleri giymeye başladı.  Aslında Gerda’nın resmine modellik yapacak olan aktris yakın arkadaşlarıydı ve o da Einar’ın bu durumun öğrenmiştir. Aktris, Einar’a Lili adını önermiştir. Artık resmen kendisini herkese bir kadın olarak yani Lili Elbe olarak tanıtıyor, evinde davetler düzenliyor ve festivallere katılıyordur. Lili’nin eşi onu bu şekilde gördükçe ona kıyafetler alıyor, makyaj yapıyormuş. Ona baktığı  zaman onun ne kadar mutlu ve güzel olduğunu görmüş ve onu çizmeye başlamıştır. Bundan sonra Gerda tamamen resimlerinde Lili’yi çizmiş ve bu şekilde de ünlenmiştir. Elbe artık kadın olmakta karar kılmış ve ilk defa onun üzerinde denenecek olmasına rağmen cinsiyet değiştirme operasyonunu kabul etmiştir. Lili iki yılda dört operasyon geçirdi. Lili artık bir kadın sayılırdı. Bu durum Alman ve Danimarka gazetelerinde sansasyon yarattı. Mahkeme kararı ile Lili ve Gerdanın evlilikler artık iki kadın oldukları için iptal edildi. Lili o zaman ismini, cinsiyetini yasal olarak değiştirdi. 

     Artık bir kadındı ve evlenip çocuk sahibi olmak istediği Fransız sanat tüccarı ile ilişki yaşadı. Daha sonra 1931 yılında kadın olmasını tamamlayacak tek ameliyat kalmıştı o da rahim nakli ve vajina kanal oluşmasıydı. Bu ameliyatta gerçekleşti. Ama bu ameliyatın sonucu maalesef iyi olmadı. Bağışıklık sistemi bunu kabul etmedi ve enfeksiyon kaptı. Bu kötü durumun onun ameliyattan üç ay sonra ölmesine sebep oldu.

Bu hikayenin Netflix platformunda bir film olarak bulunuyor. Oradan izleyebilirsiniz.

Beril
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
77
Sonraki
Yanmıyoruz, Yakılıyoruz

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.