Kendinize Güvenin ve Ön Yargıları Yıkın

Kendinize Güvenin ve Ön Yargıları Yıkın

Kendinize Güvenin ve Ön Yargıları Yıkın

Kilolu musun? Yüzünde sivilce mi var? Utangaç mısın? Dış görünüşün seni rahatsız mı ediyor? 

Saydığım bu maddeler çoğumuzu asosyal yapabilecek güce sahiptir. Fakat bilmeliyiz ki biz onları yok edecek daha büyük bir güce sahibiz. Sadece bir yerlerden başlamamız ve ön yargıları yıkıp yolumuzda yürüyüp hedefe varmaya çalışmamız gerekmektedir.

1. Kilolu Musun?

Kendinize Güvenin ve Ön Yargıları Yıkın

Kilo problemi genelde birçok psikolojik sebeplerden doğmaktadır. Bazı insanların geçmişine bir göz attığımızda çoğusunu trajedik olay ya da kendilerini hayattan somutlayacak kadar büyük olaylar yaşamış olarak görürüz. Bu durum kilo problemi yaşayan insanlarda sıkça görülür. Bir süre sonra hayattan zevk almamaya ve bu yaşanan olayları unutabilmek adına yemeye başvurmaya başlarlar. Bir noktadan sonra dönülmez bir hale geldiklerini düşünür ve işin işinden çıkmamak isterler. Bizim amacımız bu ön yargıyı yıkıp bize bahşedilen bu hayatı güzellikleriyle yaşayabilmek. Sadece duvarları yıkmak gerekir ve unutmayın kilonuzun olması sizi alt mertebelerden biri yapmaz. Yeter ki isteyin ve başarın.

2. Yüzünüzde Sivilce Mi Var?

Kendinize Güvenin ve Ön Yargıları Yıkın

Bu sorunla neredeyse her genç kız olsun genç erkek olsun karşı karşıya kalır. Çoğumuza göre sivilcenin varlığı bizi asosyal yapabilecek güce sahiptir ve bu nedenden dolayı öz güven eksikliği hatta çoğu kişide yalnızlık meydana gelmektedir. Şimdi diyorsunuz ki yalnızlık ne alaka? Genç kızların çoğu yüzlerinde çıkan sivilcenin onları kötü gösterdiğini ve insanların onlardan iğrendiklerini düşünürler. Bundan dolayı sosyal hayatı bir kenara iterek insan karşına çıkmamaya ve yalnızlaşmaya başlarlar. Halbuki bu bizim için sorun olmamalıdır. Yaşımız gereği belli dönemlerde yüzümüz sivilce atmaya başlar. Bu insan doğası gereği gelişen bir şeydir ve unutmamalıyız ki hayatımızı küçük bir sivilce için kenara bırakmamalı dolu dolu yaşamalıyız. Eğer ki sivilce sorununu çok yaşıyorsanız doğal yöntemlerle kurtulabilirsiniz. Umudunuzu kesmeyin. Biz insanları güzel yapan şey dış görünüşümüz ve pürüzsüz yüzümüz değildir elbette ki içimizdeki güzelliktir..

3. Utangaç Mısın?

Kendinize Güvenin ve Ön Yargıları Yıkın

Utangaçlık. Genelde utangaç olan insanların çoğu hayatlarının belli bir zamanında kendilerini kötü hissedecek bir anıya sahip oldukları için bu duygularını ortay çıkarır. Hayatımda bu kelime çoğu kez yer edindi. Tanıdığım insanların hepsi beni utangaç diye bilirdi. Çünkü İlk girdiğim ortamlarda pek konuşmaz yeni tanıştığım insanlara karşı soğuk davranırdım. Ve tek bir nedeni vardı. Utangaçlık. Acaba rezil olursam ya da hakkımda ne düşünürler kaygısı beni yiyip bitirirdi. Bu sorunla yüzleşmeme bir sürü kişinin yardımı oldu. Lisenin başında hayatımı tamamen değiştiren bir hocayla karşılaştım. Hayat enerjisi o kadar yüksekti ki ister istemez insana moral veriyordu ve bu benim çok hoşuma gidiyordu. Hocamın ve arkadaşlarımın sorunumla ilgili çok yardımları oldu. Hocamın zorlamasıyla İlk defa birilerinin karşısında şiir okudum. Şu an aklıma gelince iyi ki diyorum iyi ki bana şiir okutmak için zorlama yapmışlar. O gün şiir okudum ve o zamana kadar bilmediğim bir özelliğim olduğunu anladık. Şiir yeteneğim ortaya çıktı ve bu yeteneğim çoğu kişinin etkisinde kaldı. Her defasında beni okumaya zorladılar. Ve bir gün sınıfça bir tiyatro gösterisi ayarladık. Tabii ki ben oynamak istemiyordum çünkü tüm okulun karşısına çıkacak cesarete sahip değildim. Elbette ki aynı hocamın ve arkadaşlarımın desteği ile tiyatroda, ilk konuşma, bir rol ve son konuşmayı yaptım. O günden sonra cesaretim yerine geldi ve sahneye çıkma isteğim oldu. Sizi zorlayan şey ne ise o işin üstüne yürüyün onu köşeye sıkıştırana kadar.

4. Dış Görünüşün Seni Rahatsız Mı Ediyor?

Kendinize Güvenin ve Ön Yargıları Yıkın

Çoğu insan karşısındakini dış görünüşüne göre yargılamaya eğilimindedir ve bu sorun birçok sosyal deney ile kanıtlanmıştır. Şu bilinmelidir ki kimsenin bir başkasını dış görünüşü sebebiyle yargılamaya hakkı yoktur. Önceki paragraflardan birinde bahsettiğim gibi dış görünüşünüzün nasıl olduğu önemli değildir. Önemli olan içimizin güzelliğidir. Dış görünüşünüz size göre istediğiniz kadar kötü olsun ki muhtemelen öyle değildir ama öyle olsa bile bu durum sizi yıldırmasın. Şahsen ben bir insanın dış görünüşüne göre yargılama ya da onunla dış görünüşüne göre muhatap olmaya çalışmam. Yardıma ihtiyacımız olduğunda dış görünüş değil iç güzellik bize yardım eder. Şu an da sayısal verilere göre Türkiye’de çoğu kişi dış görünüşü yüzünden psikolojik tedavi görmek istemektedir. Yaşadığımız zamanda dış görünüş önemini arttırmaya başlamış, insanlar yeni tanıştıkları kişilerin nasıl bir karaktere sahip olduklarını bilmeden onlarla sıkı diyaloglar kurmaya başlamıştır. Tabii ki biz burada dış görünüşü iyi olan kötüdür demiyoruz biz burada dış görünüşe aldanıp iç güzelliği es geçmeyin diyoruz. Dış görünüşünüz sizi rahatsız etmesin siz hayata karşı her zaman dik durursanız hayat size istediğinizi verir. Yeter ki azim, hırs ve başarıya inanın

Umarım ki yazdıklarım hoşunuza gider unutmayın azim, hırs, başarı

GeniusLab
Rüyaları gerçekleştirmenin en kısa yolu uyanmaktır.
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yumurta Küfesi
Sonraki
Dünya Hâli…

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.