Kendine Merhamet

Vicdanlı insan her şeyden önce kendine merhamet göstermelidir ki bunun için öz saygı gerekir. Kendi saymayan insan kendine merhamet göstermeyi erteler. Oturup kendini dinlemekten, kendi isteklerini görmekten kaçar.

Merhamet olgusunu kafasında biçimlendiremeyip her zaman çevreye karşı yapılan bir iyilik hali yanılgısına düşenler pek çoktur. Merhamet kişinin içinde olan naif bir duygudur ve çok az kişide bulunur. Kendine merhameti olmayan kimseye merhamet gösteremez çünkü. Başkalarının düşünceleri, istekleri ve hayallerine göre yaşayan her insan kendine merhametsizlik etmiş sayılır. Bu da bir ömür kendi hayatını başkalarının arzularına adamaktır ki insanı mutsuzluk girdabına sokar…

En ufak negatif düşünce, konuşmada atacağı adımın yolunu değiştirmeye çalışır ve korkak adımlar atar bir hal alır insan. Merhametsizce konuşan vicdandan yoksun kişilerin uğruna insan kendine merhametsizlik etmeye başlar. Bu bir insanın ömrü boyunca kendine yapabileceği en büyük işkencedir. Bir süre sonra ne istediklerini unutur ve hayallerinizin peşini bırakırsınız. Hayatın tam ortasında ise kendinize yaptığınız bu işkencenin yıkıntısı altında kalırsınız. Koca bir duvar gibi başkalarının uğruna harcanmış seneler üstünüze yıkılır.

Hayallerin peşinden gidip başarıyı yakalamak için insan kendi isteklerini belirlemeli, kendisine kurmak istediği hayatı hür ve özgür şekilde kendisi seçmeli… Başkalarının arzularına göre yapılmış tercihler seçilmiş hayatlar nasıl bir mutluluk vadedebilir ki? Nasıl ki birisinin melankolisi için intihar etmiyorsak birisinin mutluluğu için de kendi seçimlerimizden vazgeçmemeliyiz. Kendimize değer vermeli ve hayatın başındayken kıymetini bilmeliyiz.

Seneler sonra geriye dönüp baktığınızda iyi ki yapmışım diyebilmek için kendinizi mutlu edecek yolu seçin. Bir başkasının mutluluğu, üzüntüsü, arzuları veya yapamamış olduklarının hükmünü kendi hayatınıza giydirmeyin. İyiliklerle yaşayın başkalarının keşkeleri için tercihlerinizi ertelemeyin. Kıymetli ve değerli olduğunuzu bilerek kendinizden merhameti sakınmayın. Sakınmayın ki çevrenizdeki insanlara, taşa, toprağa, sokaktaki kediye merhametli bir kalbiniz olsun… 

ece-sertkaya
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Akıl Oyunum
Sonraki
Dayına Dayayım Necati

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.