İnternetin özgür olması için savaşmış, ve uğrunda da hayatını vermiş biri: AARON SWARTZ

Kaynak belirtilmedi

Aaron swartz…  Hemen hemen tüm gri ve siyah şapkalıların sevdiği şahıs… Özgür bilgiyi savunan aktivist. Peki kim bu Aaron Swartz?

26 Yaşındayken Amerikan Hukuk Sistemine Kurban Giden Reddit Kurucusu: Aaron Swartz


1986 yılında chicago’da doğdu. Meraklı biri idi. Babası yazılımcıydı ve bundan dolayı Aaron’a bilgisayar aldı.  küçük yaşlarda program yazmaya başladı.Wikipedia’den önce wikipedia’yi kurmuştu kendisi. Henüz 13 yaşındayken insanların bilgi ekleyebildiği “the info” adlı bir site kurdu ve üstelik bundan dolayı ödül kazandı.
 


14 yaşındayken rss sistemini geliştiren  ekipte yer aldı. creative commons lisans modelinin gelişimine katkıda bulundu.

Creative Commons license - Wikipedia


2004’te stanford üniversitesi’nde sosyoloji okumaya başladı ancak okulu 1.sınıfta bıraktı. 2005’te Reddit’i kurdu. Ve bu platformu yüklü bi miktara sattı. Ancak o para umurunda değildi. Hiç bir zaman zenginmiş gibi yaşamadı.


küçük yaşlardan itibaren bilgiye ulaşma özgürlüğünü savundu aaron. sansürün kaldırılmasına yönelik eylemler yaptı. sadece internet ve teknolojiyle de yetinmedi, siyasete de uzandı ve yenilikçi değişim mücadelesi komitesi’nin kuruluşunda yer aldı.


aaron’un tek derdi bilgiyi özgür kılmaktı. 2009’da amerikan federal mahkemelerine ait pacer veritabanındaki yaklaşık 18 milyon belgeyi ve 2011’de jstor’dan 4 milyona yakın makaleyi bilgisayarına indirip halka açık hale getirdi. Sunucularının olduğu odaya bilgisayarını kurmuş kopyalamayı aktif hale getirdikten sonra bilgisayarını orada bırakı uzaklaşıyordu. Ve işlem tamamlandıktan sonra geri gelip bilgisayarını alıp uzaklaşıyordu. Ancak bilgisayarın orada olduğunu fark ettiler. Siz olsaydınız napardınız? bilgisayarı alır kurcalardınız falan değil mi? Ama onlar öyle yapmadı. Aaron’unun yani bilgisayarın sahibinin gelmesini beklediler. Ve aaron yakalandı. Normalde bu siteler ücretliydi ve aaron suç işlemişti. “bilgi korsanlığı” ve “yasadışı dosya indirme” gibi suçlardan hakkında 13 ayrı dava açılmıştı.

aaron bu süreçlerden sonra inanılmaz bir baskı hissetmeye başladı. fbi ajanları sürekli olarak onu gözetliyordu. obama yönetimi onu bir tehdit olarak görmeye başlamıştı ve aaron’un alacağı bir cezanın “ibret” olacağı düşünülüyordu.


35 yıl hapis ve 1 milyon dolar para cezası istemiyle hakkında açılan 13 dava görülmeye başlanmak üzereydi. hapse girme fikri çok ürkütüyordu aaron’u. bunu daha sonra kız arkadaşı birçok defa dile getirdi. depresif biriydi aslında aaron. nihayetinde bu zorlu psikolojik sürece dayanamadı ve 11 ocak 2013’te, henüz 26 yaşındayken kendini asarak intihar etti.

ilginçtir ki aaron swartz’ın ölümünden sonra kendisini ölüme götüren süreçteki başrollerden jstor sitesindeki makaleler ücretsiz olarak kullanıma sunulmaya başlandı.

internet dünyası kendini bilgiye adayan ve bu uğurda hayatını veren bu adamı unutmayacak.

Beni Sil
kooplog editörlerinin silinen yazıları kontrol edip, gerektiği takdirde hukuki süreçler için kullanmak üzere belirli süre sakladığı resmi hesaptır.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
bir yanım devlet devirir, bir yanım kendine yenilir.

bir yanım devlet devirir, bir yanım kendine yenilir.

Sonraki
BAŞLANGIÇ HERKESİN İHTİYACIDIR

BAŞLANGIÇ HERKESİN İHTİYACIDIR

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.