İnternet ve E-posta

Bizim gördüğümüz internet aslında bir ara yüzdür. İnternette içerik ara yüzde bulunur. İnterneti genel olarak şu altı başlık altında kullanıyoruz:
1. Alışveriş                                                                                                                                            
2. Eğitim                                                                                                                                              
3. Parasal işler                                                                                                                                    
4. Resmî işler                                                                                                                                      
5. Eğlence amaçlı                                                                                                                                
6. İçerik üretmek                                                                                                                                

İnternetle ilgili kavramlara göz attığımızda: wi-fi, gittiğimiz her yerde ilk aradığımız şey, 3G, 4G 4.5G, bunlar her birimizin gördüğü, hepimizin telefonlarında yazar kavramlar, buradaki G ise generation anlamına gelmektedir. Eskiden ise 1G ve 2G kullanılmaktaydı. Telefonun kullanılmasında ise asıl kullanılan alt yapı 2G teknolojisidir. Bu teknoloji sesin karşıya aktarılmasına ve bize gelmesini sağlamaktadır. Şuanda ise ülkeler asıl olarak 5G teknolojisine geçmeye çalışıyor ve buna hazırlanıyorlar. 5G teknolojisi sayesinde her şey çok daha hızlı olacağı düşünülüyor ki hız hepimizin hayatında çok büyük bir öneme sahip olduğu için oldukça önemli bir gelişme, ayrıca hepimizin aşina olduğu fakat daha hızlı gelişecek olan bulut teknolojisi de doğacak. Bu teknoloji sayesinde doktorlar kilometrelerce uzaktan ameliyat yapabilecekler. 

İnterneti her gün kullanmamıza rağmen aslında tam olarak yararlanamıyoruz çünkü doğru kullanmayı bilmiyoruz. Örneğin özellikle bu pandemi döneminde yemek siparişi vermek için yemek ararken doğru bir aramayı “ istanbul lokantaları “ + Göztepe – doydoy -bol kepçe şeklinde yaparsak “bana İstanbul lokantalarını getir ama içinde Göztepe geçsin doydoy ve bolkepçe geçmesin” demiş olduğumuzu bir çoğumuz bilmiyoruz. 

E-postaların hepimizin hayatında çok büyük haberleşme kaynağı olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki en büyük hatalardan bazılarının e-posta almak ve göndermekte yapıldığını biliyor muyuz? E-posta kullanırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır: 

To, kime gideceği anlamına gelir, birden fazla kişiye gidecekse aralarda virgül olması gerekir.
From, mailin kimden geldiğini gösterir.
Cc, maili başka kimin görmesi gerektiğini düşünülen kişi eklenir. Mailin kime gideceğini mailde kimlerin olduğunu mailin içeriğini görür. Bir kopyası ona gider. Buna karbon kopya denir.
Bcc, mail atılan kişinin kopyasını giden kişiyi görmemesi isteniyorsa o kişiyi bcc bölümüne eklenir. Buna gizli kopya denir.
Subject, yani konu, içeriği özetleyen bir ya da 3-4 kelime yazılır.
İçerik, internet aleminde büyük harfle yazmak bağırmak demek.
İçeriğe bir hitapla başlamamız gerekiyor mesela “ Sayın Rektörüm; “ gibi. Lisans ya da lisans üstü bir eğitim almış bir bireyin bu şekilde bir hitap tarzı olmalı. Maile “ Nasılsınız ? “ ya da “ Merhaba hocam. “ gibi başlayabiliriz. Mailin içinde birine bizden üst konumda olan birine hitap ederken “Sayın Ergün Hoca” gibi yazılmalıdır. İçerik biterken temenni edilmelidir, arz ederim gibi tabirlerde kullanılabilir.
En sonunda ise alta bir saygı ifadesi eklenerek bitirilmelidir, “ Saygılarımla. “ ya da “ En içten dileklerimle. “ ya da “ Sevgilerimle” gibi. Altına isim, soyisim yazmak çok önemlidir. Eğer dekana gidecek bir e-posta yazılıyorsa, ismin altına bölüm de yazılmalıdır. 

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.